SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.



Menu

­

Ezop (*6.st.p.nl.)

­­­­

Ezopove bájky

Pes a lev

Pes si myslel, že je najsilnejší tvor, pretože vo svojej domovine zabil veľa zvierat a všetci sa ho tam báli. Jedného dňa sa vydal do džungle, aby zistil, čo v nej je. Zrazu uvidel leva a chcel na neho zaútočiť. Keď ale lev zareval, pes sa zľakol jeho zubov a utiekol.

Ponaučenie: Než sa pustíme do boja, mali by sme o súperovi vedieť viac.

Myš a býk

Myš zahryzla býkovi do nozdier a utekala preč. Býk zakričal a vydal sa za ňou. Myš sa ale schovala do diery v stene a býk narážal hlavou do nej. Rozbolela ho však hlava, zatmelo sa mu pred očami a padol na kolená. Myš ho vzápätí opäť zahryzla.

Ponaučenie: Telesná veľkosť a sila nie sú zakaždým rozhodujúce.

Pes a kus mäsa

Pes našiel kus mäsa a niesol ho v zuboch, pripravený ho zjesť. Keď ale prechádzal lávku potoka, zbadal svoj obraz v hladine, ale nevedel, že je to on. Myslel si, že "ten druhý pes" má väčší kus a chcel ho mať. Lenže ten kus mu spadol do potoka a pes nakoniec nemal vôbec nič.

Ponaučenie: Uspokoj sa s tým, čo máš.

Vlk a koza

Na skale sa pásla koza. Vlk ju zbadal a maškrtne sa oblízal. Vedel, že by ju nechytil, a tak jej povedal, aby na seba dávala pozor a nespadla. Vraj tráva u neho dole je zelenšia. Koza sa ale oklamať nedala a pomyslela si, že ju chce zožrať.

Ponaučenie: Nie každý, kto ti lichotí, je tvojím priateľom.

Voly a voz

Dva voly ťahali po ceste voz so senom. Museli napínať všetky svoje sily, ale voz sa sťažoval a vrzali mu kolesá. Vôl už ten zvuk nevydržal počúvať a nechápal, prečo sa voz sťažuje, keď všetko oddrú oni dvaja.

Ponaučenie: Najviac kričia tí, čo robia najmenej.

Herkules a vozidlo

Jeden človek kočíroval plne naložený voz. Kolesá sa mu zaborili v blate, a tak musel zostúpiť a tlačiť. Pritom sa sťažoval na Herkula (najsilnejšieho muža), kde je, keď ho niekto potrebuje. Herkules ho počul a šiel sa pozrieť, čo sa deje. Následne mu povedal, že až urobí svoj diel práce, potom mu rád pomôže.

Ponaučenie: Ostatní pomôžu tomu, kto sa ochotne chytí práce.

Mesiac a jeho matka

Mesiac chcel ušiť šaty. Matka mu to však nemôže nikdy splniť, pretože je zakaždým iný. Raz chudý, inokedy tučný.

Ponaučenie: Ťažko možno vyhovieť tomu, kto chce zakaždým niečo iné.

Osol a jeho tieň

Pútnik si najal osla, aby ho dopravil do susedného mesta. Išiel aj s tým, kto mu ho predal. Keď si chceli oddýchnuť, začali sa hádať, kto si ľahne do jeho tieňa, pretože iný nebol. Bol sparný deň. Medzitým čo sa hádali, osla prestalo baviť sa na to pozerať a odišiel.

Ponaučenie: Keď sa dvaja bijú, tretí sa smeje.

Chvastajúci sa cestovateľ

Cestovateľ sa všade chválil, kde bol a čo vykonal. Napríklad že bol v Afrike a skočil 2x viac, než je rekord. A či niekto neverí, nech sa tam ide presvedčiť. Ľudia mu však povedali, prečo by tam chodili, nech im to ukáže sám.

Ponaučenie: Je lepšie konať ako hovoriť.

Myší snem

Mačka zabila všetky myši, ktoré chytila. Myši preto zvolali snem a napadlo im, že jej priviažu zvonček na krk, aby ju počuli prichádzať a stihli utiecť. Ale keď prehovorila najstaršia a pýtala sa, ktorá to urobí, všetky utiekli.

Ponaučenie: Na čo sú dobré nápady, keď ich nemá kto uskutočniť.

Lev a myš

Myš prebehla levovi cez tvár. Ten ju chcel zabiť. Myš mu povedala, že ak ju pustí, niekedy mu pomôže. Lev sa však zasmial - kedy by mu mohlo asi tak pomôcť také malé stvorenie? Raz leva chytili pytliaci do siete a odišli. Lev reval, ale nikto mu nepomohol. Až potom pribehla myška a rozhrýzla povraz.

Ponaučenie: Niekedy môžu aj malí a slabí pomôcť veľkým a silným.

Páv a jastrab

Páv sa vychvaľoval a predvádzal sa so svojím perím. Vtáky sa hnevali a chceli mu zraziť hrebienok. Jastrab k nemu pristúpil a povedal, že jeho perá sú moc ťažká a že nevie lietať. Jastrab je síce obyčajný, ale jeho krídla ho vynesú na oblohu.

Ponaučenie: Príroda niekomu niekde pridala, inde ubrala.

Krab a jeho matka

Matka bola pyšná na svojho syna a chcela, aby bol stále lepší. Raz si všimla, že beží po morskom dne bokom a chcela, aby chodil rovno. Ten odvetil, že bude, ale až mu to ukáže. Sama zistila, že to nejde.

Ponaučenie: Nikoho nemožno kritizovať za to, za čo nemôže.

Jupiter a korytnačka

Jupiter pozval všetky zvieratá na hostinu. Jediná korytnačka však nedorazila. Išiel sa pozrieť, čo s ňou je. Ona ale bola doma a vyhovárala sa, že sa jej nechcelo. Preto Jupiter povedal, že si svoj domček bude nosiť stále so sebou. Od tej doby má pancier.

Ponaučenie: Dávajme pozor na to, čo hovoríme, inak nás môžu chytiť za slovo.

Kobylka a mravce

V lete kobylka spievala, hrala sa a smiala sa mravcom, že v taký pekný deň pracujú. Tí však zhromažďovali potravu na zimu. Keď prišla zima, kobylka mala hlad a išla prosiť mravca o omrvinku jedla. Tí jej nič nedali, mala pracovať s nimi.

Ponaučenie: Nečakaj, až sa ťa zima opýta, čo si robil v lete.

Človek a satyr (lesný boh, napoly boh a napoly človek)

Bývali spolu na jednej chalupe. V zime si človek zahrieval ruky svojim dychom, pretože bola zima. Satyr sa ho pýta, prečo to robí. Človek mu to vysvetlil. Keď jedli polievku, fúkal si ju, pretože bola horúca. Satyr sa opäť pýtal. Potom sa ale zdvihol a povedal, že nebude bývať s niekým, kto jedným dychom zahrieva a zároveň chladí.

Ponaučenie: Ľudia majú radi, keď sa nemeníme a sme takí, ako si na nás zvykli.

Rybár a sleď

Rybár chytil malú rybku. Prosila, aby ju pustil, beztak na nič nie je; ale ak ju pustí, raz z nej bude veľká ryba. Rybár by ju ale už nikdy nemusel vidieť, preto si ju nechal.

Ponaučenie: Lepšie vrabec v hrsti, než holub na streche.

Jeleň pri studničke

Jeleň bol pyšný na svoje parohy a chcel mať aj pekné, menej tenké nohy. Keď ho prenasledoval lev, utiekol mu, ale zasekol sa v korune stromov kvôli parohom. Lev ho chytil. Nohy, ktoré mu slúžili, tými pohŕdal. Parohy, na ktoré bol pyšný, ho zradili.

Ponaučenie: To, čo má pre nás najväčšiu cenu, si ceníme najmenej.

Chlapec a vlk

V tráve sa hral chlapec a zbadal ho vlk. Bolo neskoro sa schovať. Vlk však nebol hladný, chcel sa len pohrať. Dal mu hádanku. Ak odpovie na 3 otázky, ktoré sú pravdivé a nedajú sa zmeniť, nezožerie ho. 1) chlapcova odpoveď - je škoda, že si ma uvidel. 2) škoda, že som dopustil, aby si ma uvidel. 3) ľudia nemajú radi vlkov preto, že napádajú bez príčiny ovce. Vlk sa všetkými odpoveďami súhlasil a nechal ho ísť.

Ponaučenie: Nezaujatý človek sa snaží posúdiť spornú vec zo všetkých strán.

Líška a ostružina

Líška bola unavená a hladná. Vracala sa domov a cestu si chcela skrátiť preskočením potoka. Pošmykla sa jej noha a zachytila ​​sa o ostružninu. Tá ju poškrabala.

Ponaučenie: Nečakaj pomoc od toho, kto ti pomôcť nemôže.

Líška a hrozno

Líška si chcela natrhať pár bobuliek hrozna, ale boli príliš vysoko. Skákala, vrčala, ale nešlo jej to. Nakoniec si povedala, že ich ani nechce, sú určite nedobré a kyslé.

Ponaučenie: Keď nemôžeme dosiahnuť to, čo by sme chceli, tvárime sa, že o to nestojíme.

Diviak a líška

Liška bežala pokojným lesom. Stretla diviaka, ktorý si brúsil kly. Pýtala sa ho, prečo to robí. V lese je dnes mier. Ten ju však odvetil, že keď sa ocitne v nebezpečenstve, musí byť pripravený. Potom už to nestihne.

Ponaučenie: Buď vždy na všetko pripravený.

Pes a zajac

Zajac sa hral na poli. Pribehol pes a zajac čakal to najhoršie. Ale pes sa chcel len hrať. Zajac sa ho pýtal - keď je jeho priateľ, prečo ho chce uhryznúť, keď nepriateľ, prečo sa chce hrať.

Ponaučenie: Od druhého čakáme, že nám ukáže pravú tvár.

Prasa a ovca

Prasa utieklo z chlieva a pripojilo sa k stádu oviec na lúke. Jedna sa s ním spriatelila. Keď to uvidel hospodár, schmatol ho a odniesol preč. Prasa sebou hádzalo a snažilo sa utiecť. Ovce sa pýtali, prečo tak vyvádza. Ony tiež predsa nevyvádzajú, hospodár si len vezme ich vlnu a sú opäť voľné. Lenže prasa povedalo, že od neho chce mäso!

Ponaučenie: Nemali by sme robiť závery, kým nepoznáme celú pravdu.

Mestská myš a poľné myši

Mestská myš strávila niekoľko dní u poľnej. Teraz išli opäť spolu do mesta. Užívali si v špajze, ale keď niekto prišiel, museli sa ukryť. To sa poľnej myši nepáčilo. Nemohla sa v pokoji najesť a v diere bolo tesno. Zbalila si kufre a išla domov.

Ponaučenie: Všade dobre, doma najlepšie.

Vtáky, cicavce a netopier

Vtáky a cicavce vyhlásili vojnu. Netopier vždy bojoval na tej strane, ktorá víťazila. Myslel si, že ho zvolia kráľom, ale opak sa stal pravdou. Nazvali ho zradcom, keď sa obe strany uzmierili.

Ponaučenie: Ľudia by mali byť verní svojim priateľom a stáť pri nich za všetkých okolností.

Pocestní a platan

Dvaja pocestní odpočívali pod stromom v tieni, keď bol parný deň. Jeden z nich hovoril, že tento strom je vlastne zbytočný, keď nedáva plody. Strom si len povzdychol - namiesto aby boli vďační, tak ma ohovárajú ...

Ponaučenie: Nie sme zakaždým vďační tomu, kto nám pomôže.

Kôň a jazdec

Neskúsený jazdec sa vydal na prechádzku na svojom novom koni. Len čo dosadol, kôň sa splašil a uháňal preč. Tak sa pevne chytil jeho krku a išli...

Ponaučenie: Nepúšťaj sa do veci, ktoré nevieš.

Lovec

Jednému človeku vypadali vlasy, a tak si kúpil parochňu. Vyšiel si s priateľmi na lov. Keď zafúkal vietor, parochňa uletela. Sám sa tomu zasmial a ostatní sa pridali.

Ponaučenie: Zasmejte sa, aj ostatní sa budú smiať.

Lovec a drevorubač

Lovec kráčal lesom a hlasno opakoval, že hľadá leva. Narazil na drevorubača. Pýtal sa, či nevidel levie stopy. Keď mu ich drevorubač chcel ukázať, lovec utiekol.

Ponaučenie: Ľudia nie sú zakaždým statoční, ako vyzerajú.

Liška a vrana

Liška bola hladná a chcela syr. Uvidela na strome vranu a lichotila jej. Vrana jej chcela ukázať, ako vie spievať a syr jej spadol.

Ponaučenie: Daj si pozor na lichôtky.

Včelár a včely

Zlodej polámal plásty, vybral med a utiekol. Keď to zistil včelár, chcel to dať rýchlo do poriadku, než sa včely vrátia. Keď sa však vrátili, uvideli včelára nad tou pohromou a dobodali ho; namiesto aby potrestali zlodeja...

Ponaučenie: Všeličo je úplne inak, než sa na prvý pohľad zdá.

Chlapec a lieskové oriešky

Chlapec uvidel na stole pohár s lieskovými orieškami. Strčil dovnútra ruku a nabral plnú hrsť. Lenže ju nemohol vytiahnuť. Keby ich pustil, išlo by to, ale on ich chcel, a chcel ich priveľa.

Ponaučenie: Nechci mať všetko naraz.

Dva džbány

Džbán hlinený a z mosadze plávali na rozvodnenej rieke. Džbán z mosadze chcel hlinenému pomôcť, aby sa nerozbil, že je krehkejší. Ale ten odmietol pomoc, pretože by sa rozsypal o neho.

Ponaučenie: Rovný rovného si hľadá.

Škovránok a sedliak

Škovránok sa rozhodol postaviť si hniezdo na zemi. Prišiel sedliak a povedal, že musí poprosiť susedov, aby mu pomohli. Prišiel za niekoľko dní a povedal, že pokosí sám. Vtedy sa škovránok rozhodol s mláďatami odísť, pretože sedliak sa spolieha na seba.

Ponaučenie: Ak chceme naozaj niečo urobiť, je najlepšie spoľahnúť sa na seba.

Vtáčik v klietke a netopier

Vták spieval cez deň. Chytil ho človek a zavrel do klietky. Odvtedy vták spieval v noci. Zvieratá požiadali netopiera, aby zistil, prečo to tak je. Vtáčik mu povedal, že spieval cez deň, keď bol na slobode. Keď je zatvorený, spieva v noci.

Ponaučenie: Je neskoro plakať nad rozliatym mliekom.

Kúpajúci sa chlapec

Chlapec sa chcel ísť kúpať do rieky. Kamaráti ho však varovali, že je hlboká. Sotva sa ponoril, začal sa topiť. Okolo išiel človek so psom. Začal mu nadávať, že je to nebezpečné. Chlapec ho však poprosil, či by ho nemohol najprv vytiahnuť a až potom kárať.

Ponaučenie: Keď je niekto v núdzi, potrebuje pomoc, nie poučovanie.

Merkúr a drevorubač

Drevorubač upustil sekeru do riečky. Povolal Merkúra, aby mu pomohol. Merkúr mu však vytiahol zlatú sekeru, ale drevorubač ju nechcel, chcel svoju drevenú. Potom vytiahol striebornú. Tú opäť nechcel. Tretíkrát vytiahol drevenú a tú si drevorubač vzal a poďakoval. O tomto sa dozvedel iný drevorubač. Hodil sekeru do potoka a keď prišiel Merkúr, dal mu zlatú. On si ju vzal. Sekera však zmizla a on nemal nič.

Ponaučenie: S poctivosťou najďalej zájdeš.

Vlk a kôň

Vlk stretol koňa. Nechcel si ho proti sebe poštvať, a tak povedal, že mu nechal všetok ovos. Kôň však vedel, že vlci ovos nežerú a nenechal sa napáliť.

Ponaučenie: Nie je žiadnou zásluhou rozdávať niečo, čo sami nepotrebujeme.

Stromy a sekera

Drevorubač sa pýtal stromov, či môže jeden malý strom vyrúbať. Stromy mu to povolili. Lenže on si z toho malého urobil sekeru a vyrúbal celý les. Stromy, ktoré zostali, nariekali.

Ponaučenie: Kto neochráni iných, neochráni ani seba.

Orlica a chrobák

Orlica prenasledovala zajaca. Zajac bežal a volal o pomoc. Keď orlicu chrobák varoval, neposlúchla ho a zajaca zožrala. Chrobák sa rozhodol pomstiť. Vždy, keď nakládla vajcia, skotúľal ich z hniezda a rozbil. Orlica požiadala o pomoc Jupitera. Nakládla mu vajcia do lona, ​​ale chrobák na neho hodil kus blata, Jupiter vyskočil a vajcia rozbil.

Ponaučenie: Skutočné odhodlanie prekoná všetky prekážky.

Pastier a koza

Pastierovi sa stratila jedna koza. Volal, ale ona ho nepočúvala. Hodil po nej kameň, ale dopadol na jej hlavu a odlomil jej kus rohu. Chcel, aby hospodárovi nehovorila, čo sa stalo. Ale koza mu odvetila, že sa mu to prezradí samo.

Ponaučenie: Je zbytočné pokúšať sa skryť niečo, čo sa skryť nedá.

Vlk v rúchu baránka

Vlk sa chcel dostať nepozorovane medzi ovce. Obliekol si ovčie rúno a večer sa chystal jednu zjesť. Prišiel však pastier a vzal jednu ovcu - práve vlka - a sekol ho do hlavy.

Ponaučenie: Ani prefíkanosť sa zakaždým nevypláca.

Vojak a jeho kôň

Vojak sa dobre staral o svojho koňa, keď bola vojna. Potom, čo skončila, robil na poli a kôň bol ťažný. Za roky však vojna opäť začala a keď koňa osedlal, ďaleko nedošiel. Kôň bol zoslabnutý a vychudnutý.

Ponaučenie: Ak chceme, aby nám niečo dobre skončilo, musíme sa o to tiež dobre starať.

Jupiter a opice

Jupiter vyhlásil súťaž o najkrajšie mláďa. Keď prechádzal medzi nimi, uvidel mláďa opice a povedal, čo tu robí, že nemá najmenšiu šancu zvíťaziť. Matka mláďaťa však povedala, že jej je jedno, čo si Jupiter myslí, pre ňu je najkrajšie to jej mláďa.

Ponaučenie: Ten, koho máme radi, je v našich očiach najkrajší.

Človek a jeho synovia

Človek prikázal svojim 5 synom, aby zlomili zväzok 5 prútov (z toho dôvodu, že sa chlapci stále hádali, chcel týmto hádkam urobiť raz a navždy koniec). Všetci si mysleli, že zväzok zlomia. Nikomu sa to však nepodarilo. Až otec im ukázal, keď je rozviaže, ľahko ich zlomí jeden po druhom. Preto musia chlapci držať pri sebe a pomáhať si.

Ponaučenie: V jednote je sila.

Vôl a žaby

Vôl sa prišiel napiť k vode a zadlávil jednu žabu. Druhá prišla domov a nariekala, že obrovské zviera zadlávilo jej sestru. Matka sa nafukovala a nafukovala, aby dcérke ukázala podobizeň obludy, ale praskla.

Ponaučenie: Niektoré veci je lepšie neskúšať.

Lampa

Lampa bola na seba pyšná. Hovorila, že dáva toľko svetla ako mesiac a svieti krásne ako hviezdy. Za chvíľu zafúkal vietor a lampu zhasol. Pán domu sa jej vysmial - ju uhasí vietor, ale slnko, mesiac a hviezdy svietia večne.

Ponaučenie: Pýcha predchádza pád.

Pútnik a jeho pes

Človek sa chcel vydať na ďalekú cestu. Pripravoval sa mnoho dní. Keď vyšiel z domu, čakal na neho jeho verný pes. Pýtal sa, prečo sedí a nič nerobí. On musí zaobstarať všetko. Pes však povedal, že je pripravený a čaká na neho.

Ponaučenie: Zo svojich omylov viníme iných.

Márnotratník a lastovička

Jeden muž prišiel k bohatstvu. Utratil všetky peniaze a zostal mu len kabát. Náhle uvidel lastovičku. Myslel si, že čoskoro príde jar, a že za jednou lastovičkou bude celý kŕdeľ. Predal kabát, aby si mohol kúpiť jedlo. Lenže nastala zima. Marnotratník potom našiel telo zmrznutej lastovičky na zemi. Vyčítal jej, že kvôli nej stratil kabát a on teraz mrzne.

Ponaučenie: Jedna lastovička jar nerobí.

Žaba mastičkářka

Žaba sa rozhodla otvoriť stánok a predstierať, že všetko vylieči. Mala veľa fľaštičiek a mastí a volala zvieratá. Keď však pristúpila líška, povedala jej, prečo skáče a nechodí, a prečo má škvrny. Žaba však nevedela odpovedať a vrátila sa späť do rybníka.

Ponaučenie: Lekár musí najprv vyliečiť sám seba.

Rybár a píšťalka

Rybár pískal pri mori, a čakal, či mu budú ryby samé skákať na pevninu vedľa neho. Žiadna však nevyskočila. Musel teda vytiahnuť svoje siete (starú metódu) a loviť pomocou nich. Za okamih bola sieť plná. Pýtal sa rýb, prečo netancovali, keď hral, ​​ale až keď boli v sieti.

Ponaučenie: Keď chceme v niečom uspieť, musíme pracovať, nie sa hrať.

Severný vietor a slnko

Severný vietor a slnko sa hádali, kto je silnejší. Potom si vyhliadli pútnika a dohodli si, že kto ho vyzlečie z jeho kabáta, vyhráva. Vietor fúkal zo všetkých síl, ale pútnik si kabát ešte viac pridržiaval a priťahoval ku krku. Prehral. Keď išiel pútnik okolo slnka, slnko sa silno usmievalo a usmievalo, až si pútnik kabát zložil, pretože mu bolo strašne horúco.

Ponaučenie: Niekedy dosiahneme viac presviedčaním než silou.

Myši a lasice

Myši bojovali s lasicou, ale vždy prehrali. Určili si 4 generálov, ale v bitke opäť prehrali. Generáli mali totiž na sebe prilby, chocholy a metále. Keď sa chceli schovať do diery, boli nemotorné a lasice ich premohli.

Ponaučenie: Domýšľavosť o veľkom rozume nesvedčí.

Vrana a labute

Vrana chcela byť ako labute. Išla bývať k jazeru a pozorovala každý ich pohyb. Chcela mať biele perie a plávať po hladine. Jedla rovnakú stravu ako ony. Ale chudla a slabla - nakoniec zistila, že sa jej to nikdy nepodarí, odletela od rybníka a zomrela.

Ponaučenie: Môžeme zmeniť zvyky, nie však podstatu.

Veštec

Veštec vykladá ľuďom budúcnosť. Raz pribehol chlapec a povedal, že mu vykradli dom. Hneď sa rozbehol a ľudia sa čudovali, prečo si tiež nevykladal osud.

Ponaučenie: Zameť si najprv pred svojím vlastným prahom.

Dub a rákosie

Strom si myslel, že je najväčší a najmohutnejší. Neďaleko rástlo rákosie. Raz fúkal silný vietor a vyvrátil dub aj s koreňmi. Spadol do rákosia. To mu povedalo, že bol príliš tvrdohlavý. Rákosie je síce slabé, ale skloní sa pred vetrom a nechá ho prefičať.

Ponaučenie: Ak chceme prežiť, musíme niekedy ustúpiť.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Verča Klimešová, 09.04.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
­­­­

Výpisok Ezopove bájky v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Ezop - Ezopove bájky




­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.



­­­­

Server info

Počítadlo: 5 570 695
Odozva: 0.21 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk




Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)