SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

Rozprávka o nadávajúcej princeznej

Kde bolo tam bolo, za deviatimi horami a deviatimi riekami žila raz jedna krásna princezná. Bola veľmi protivná a namyslená. Preto ju nemal nikto rád. Ale princeznej to nevadilo. Jediná vec, ktorú vedela dokonale, bolo nadávanie. Stále nadávala na svojich rodičov, do akej krajiny sa to odsťahovali, že v blízkosti nie je žiaden pekný princ, len samí škaredí a tuční.

Nadávala tak dlho a tak škaredo, že už to nevydržal počúvať ani černokňažník z vedľajšej krajiny. Raz, keď šla princezná spať do svojej komnaty, prileteli vrané kone a princeznú uniesli. Ráno sa prebudila v krásnom a veľkom paláci. Tu uvidela pred sebou stáť černokňažníka. Ten jej hovorí: "Zato, ako si stále nadávala, ťa začarujem a bude z teba stolička!"

Ako to černokňažník dopovedal, objavila sa na mieste, kde stála ešte pred malou chvíľou princezná, stará a rozvŕzganá stolička. Černokňažník ešte dodal: "Môže ťa vyslobodiť len jedna osoba. Musí to byť krásny princ, ktorý si na túto škaredú stoličku sadne."

Na prvý pohľad to vyzeralo ako ľahká podmienka. V takom krásnom a veľkom paláci sa pri rôznych plesoch určite zíde množstvo princov a iste si niektorý unavený na nepeknú stoličku sadne. Ale aby to pre princeznú bolo ešte ťažšie, pričaroval černokňažník do miestnosti desať krásnych, pozlátených stoličiek.

Ako šiel čas, veľa krásnych princov prešlo touto miestnosťou, ale vždy si sadli na stoličky pozlátené. Až sa raz objavil krásny princ na bielom koni, ktorý bol skromný a dobrosrdečný a sadol si na starú stoličku, pretože mu na tom nezáležalo... V tom okamihu zo stoličky spadol a miesto nej pred ním stála krásna princezná. Princ ju od samého prekvapenia pobozkal.

Táto skúsenosť princeznú zmenila a už nebola namyslená ako predtým, a úplne tiež prestala nadávať. Odvtedy černokňažníka často navštevuje a ďakuje mu za to, čo pre ňu urobil. Tým zakliatím ju zmenil na dobrú a milú princeznú a ešte získala krásneho princa, o akom vždy snívala. Černokňažník mal tiež radosť, pretože odvtedy už nemusel počúvať princeznino nadávanie.

Princ a princezná spolu žili v krásnom zámku. Mali spolu ešte krajšie deti a ak nezomreli, žijú tam spokojne dodnes.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: David Tattermusch, 06.11.2020

­­­­

Slohová práca Rozprávka o nadávajúcej princeznej v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Rozprávka o nadávajúcej princeznej

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2022!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.
Server info

Počítadlo: 1 343 945
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)