SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

Prečo sú labute biele?

Kedysi dávno, pred mnohými rokmi, žili za devätoro mrakmi anjeli. Boli duševne čistí a pokojní. Vlastnili samé kladné vlastnosti, a preto boli posielaní z horúcich mrakov na náš svet, aby svojimi peruťami rozdávali radosť a lásku. Boh ich stvoril, aby náš svet urobili rajom.

Za devätoro mrakmi žil anjel menom Nirax. Ako každý správny anjel chodil v bielych šatách, ktoré mu ladili k žiarivo bielym krídlam. Mal hnedé dlhé vlasy a oči, v ktorých sa mu leskla nevinnosť, odvaha aj odhodlanosť. Každý z anjelov vlastnil od Boha dar, ktorý mohol využívať ako pre seba, tak aj pre ľudský život na zemi. Niektorí vedeli mávnutím krídiel privolať lásku, iní radosť, bohatstvo, šťastie, a bolo tu aj mnoho ďalších darov. Nirax sa vedel prevteľovať. Len mávol krídlami a premenil sa na akéhokoľvek živého tvora. Nebol to nijako zvláštny dar. Väčšina anjelov sa mu pohŕdavo vysmievala. Vlastne ani on sám z tohto daru nemal veľkú radosť, pretože nevedel, aká je táto vlastnosť výnimočná.

Príbeh začína jedného daždivého rána, keď sa všetci anjeli prebudia z nebeských snov a uvidia čosi nevídaného. Mraky po celom svete boli poliate čiernou farbou. Spôsobila to ľudská nenávisť k životu a nevera v anjelov.
"Čo sa to deje?" Anjeli panikárili a zbesilo poletovali, jediný Dux zachoval pokojnú hlavu a smeroval k Niraxovi.
Dux bol veľmi múdry a za všetkých anjelov najpotrebnejší. Bol to veliteľ.
"Nirax, musíš zostúpiť na zem a zastaviť túto pohromu," povedal Dux.
"Nie nie, ja nemôžem. Neviem ako!" zmätene namietal.
"Ako zastavíš túto pohromu, zistíš sám, až bude pravý čas. Kde myslíš, že sa vzalo tvoje a moje meno? Volám sa Dux. To znamená latinsky vodca. Tvoje meno je zase Nirax. Nir znamená vyvolený. Všetko je len na tebe," múdro radil Dux.

Nirax chvíľu nemohol uveriť tomu, čo mu práve Dux povedal. Skutočnosť, že celý svet môže zachrániť iba on, ho desila.
"Mohla by to byť naozaj pravda? Som vyvolený?" pýtal sa sám seba.

Po chvíli, čo Nirax premýšľal, zostúpil na zem a blúdil očami po krajine. Kam len Nirax dohliadol, bolo všetko pokryté čiernou záclonou. Všimol si labuť v čiernom plášti. Doletel až k nej a vytrhol jej jedno nekonečné čierne pero z krídla. Dlho premýšľal a zamyslene sa pozeral na čierne perie. Po dlhom uvážení zaťal zuby a ostrým hrotom zašiel do svojho srdca. Všetko sa náhle vrátilo do pôvodného stavu. Krajina opäť žiarila všetkými farbami. Nebo bolo opäť modré, lesy, lúky a polia opäť ožili jesennými farbami. A anjeli jedným mávnutím krídiel zmizli.

A čo Nirax a čierna labuť? Čierna labuť sa premenila na prach a jediný Nirax, ktorý vďaka jedinečnému daru, odvahe a odhodlanosti zachránil svet pred skazou, vlastnil telo. Telo bielej labute. Preto dnes už anjelov nikdy neuvidíme. Existujú iba vo forme duše a vďaka Niraxovi zostupujú niekedy do ľudských tiel, aby nám ukázali, ako im na nás záleží. Dokazujú nám to tým, že nám prináša šťastie, všetko, po čom túžime a potrebujeme na to, aby sme v nich verili a vytvorili si z nášho sveta raj. Dnes sa len môžeme dohadovať, či labuť, ktorú sme zbadali na rybníku, nie je bývalý anjel Nirax.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Pavla Doležalová/Dolli, 24.02.2022

­­­­

Slohová práca Prečo sú labute biele? v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Prečo sú labute biele?
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2023!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 2 987 507
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­