SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

Popis obrazu Betlehem

Obraz, ktorý opisujem, vytvoril v roku 1980 známy český maliar, ilustrátor, bábkar a filmový tvorca Jiří Trnka. Pomenoval ho Betlehem. Ústredný motív sa nachádza uprostred prvého plánu reprodukcie, sú ním jasličky. Linie sa z nich žiara a my v nich len tušíme prítomnosť malého Ježiška. Nad ním sa skláňa Panna Mária, vedľa nej sedí svätý Jozef. Cez Máriino rameno do jasličiek nahliada neznámy pastier.

Ježiškovi sa prišli pokloniť aj Traja králi. Prvý je k nám otočený chrbtom, druhému vidíme do tváre a tretí sa rozpráva s malým dieťaťom, ktoré sa túli k ovečke.

K jasličkám sa snaží prikrivkať starec. Za ním pribúda poľovník, ktorý nesie v prvej ruke zajaca. Sprava prichádzajú traja muzikanti, ktorí sa dohadujú, čo zahrajú svätému dieťaťu na uvítanie,

V údolí v druhom pláne olejomaľby spí dedina, z komínov sa už nedymí. Po ceste ide povoz ťahaný koňmi. V pozadí sa vyvyšuje kostol, od ktorého k jasličkám mieri žena s dieťaťom. Oproti tmavej oblohe sa odráža zrúcanina hradu.

Kométa v ľavom rohu zvestuje narodenie Ježiška. Obraz pripomína bábkovú scénu. Hoci viem, že sneh je biely, vôbec mi nevadí, že autor použil žlté odtiene. Sneh na obrázku viac hreje než chladí.

Autor dobre vyjadril atmosféru svätej noci.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Barbora V., 22.11.2020

­­­­

Slohová práca Popis obrazu Betlehem v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Popis obrazu Betlehem
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 678 057
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 5
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)