SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: 1.00
Hodnotené: 1x Prosím, ohodnoť prácu

Krajina, ktorá ma vracia do detstva

  • subjektívne zafarbený opis krajiny; líčenie

Krajina, ktorú budem popisovať, sa nachádza neďaleko nášho útulného domčeka. Je ním stále voňajúci a zdravý les našich známych. Ako malý roztopašný nezbedník v škôlke som sem chodil na takmer každodenné prechádzky s našou pani učiteľkou.

Už v útlom veku som vnímal tie prírodné nepochopiteľné zmeny, ako bola transformácia farieb, vôní a iných lákadiel lesa. Na jar všetko v lese kvitlo a kamkoľvek som sa pozrel, videl som len samé pestré farby. Vďaka krásnemu počasiu a nádherne kvitnúcim rastlinám som sa cítil svieži. V tomto čase les prekypoval energiou a napĺňal okolie novou chuťou do života. V lete sme chodili do lesa odpočívať a hrať rôzne hry. Les takmer ukolísal k spánku aromatickou vôňou veselých červených jahôd, ktoré akoby oznamovali krásu života všetkému živému v okolí. Užíval som si pohľad na prekrásne veľké mraveniská, ktoré sa pyšne vypínali nad okolité rastliny a akoby materskou rukou chránili svojich malých, usilovných obyvateľov nesúcich ihličie.

Na jeseň bol les snáď najkrajší. Aj keď bývalo na jeseň pochmúrno, chodili sme do lesa veľmi radi, pretože sme zbierali žalude pri stáročnom, prekrásnom dube s obrovskou korunou. Všade boli cítiť huby a padajúce farebné lístie si šepotalo melodickú pesničku. Okolitá upokojujúca sa krajina mi navodzovala melancholickú náladu.

Všetko v lese sa začalo pripravovať na tuhú, avšak prekrásne bielu zimu. V zime, aj keď teplota ľahko prekročila bod mrazu, sme chodili aj do neďalekého lesa. Vyrúbaná, zasnežená stráň priamo vyzývala k nespútanému sánkovaniu. Les pokojne oddychoval v rytme zimného spánku a snehové vločky neúnavne pokrývali každučký kúsok lesa. Žiarivo biela farba veľmi povzbudzovala moju myseľ a zvádzala ma k tomu, aby som sa zastavil a načúval tomu živému tichu.

Do blízkeho, všade voňajúceho lesa chodím stále aj vo svojich šestnástich rokoch, či už so psom alebo s priateľkou. Myslím, že lesík našich známych je miesto, ktoré som si naozaj zamiloval a budem ho navštevovať celý život.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Maty, 25.04.2022

­­­­

Slohová práca Krajina, ktorá ma vracia do detstva v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Krajina, ktorá ma vracia do detstva
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 851 745
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 5
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)