SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

Čierna mačka a iné povery, alebo človek sám sebe nepriateľom

Nedávno som v jednom časopise narazila na zaujímavý článok týkajúci sa rôznych povier - čierne mačky prebiehajúce cez cestu, nebezpečenstvo májových svadieb, tajomné húkanie kuvikov veštiace nešťastie, rozbité zrkadlo, prekliaty piatok trinásteho (a trinástka všeobecne), a tak by som mohla pokračovať donekonečna, veď to všetci poznáme.

Myslím, že na priamu otázku "Si poverčivý(á)?" by mnoho ľudí odpovedalo, že asi áno, čo je v súčasnej dobe, kedy nezostáva miesto pre tajomné záhady a mýty, prinajmenšom zvláštne.
Áno, v dávnych dobách, kedy si ľudia nevedeli vysvetliť kadejaké prírodné úkazy alebo náhody, sa asi často uchyľovali k pohodlnej poverčivosti, až vznikli tie dobre známe povedačky, ale dnes?

A práve v tomto je človek podľa mňa sám sebe (a nielen sebe) nepriateľom a zbytočne si komplikuje život.
Zrazu aj najskeptickejší manažér stuhne, keď pri svojej ceste za dôležitým cieľom zahliadne kocúra, ako si to štráduje priamo cez cestu. Buď sa nervózne upokojuje, že "tá micina mala určite aspoň bielu packu", alebo okolo seba začne hystericky pľuvať na všetky strany (v prípade, že ide autom, by som nechcela byť spolujazdcom na vedľajšom sedadle), prípadne sa rozhodne zmeniť smer trasy a to okamžite.

Následne si neuveriteľne predĺži cestu, uviazne v automobilovej zápche či v preplnenom metre a na pracovnú schôdzku dorazí s dvojhodinovým oneskorením, kde čakajú kolegovia s kyslými tvárami a šéf s výrazom natlakovanej pneumatiky tesne pred prasknutím.
Keď sa pevne rozhodne hrdinsky čeliť mačke a nevychýlit sa zo svojho smeru, celý deň je nepokojný a podráždený, až naozaj z nepozornosti čosi pokazí alebo zabudne. Avšak za to predsa nemôže on, ale to prekliate tmavé zviera!

Keby len tie nebohé nemé tváre tušili, čo spôsobujú, snáď by radšej ani nevyliezali z úkrytu.

To ani nehovorím o zložitých úkonoch a rituáloch takzvane pre šťastie. Praktizujú ich, ako je známe, niektorí vrcholoví športovci pred dôležitým zápasom alebo pretekmi. A beda, keď svoj malý obrad nevykonajú - tým pádom je všetko stratené už vopred!

Skrátka by sme si nemali hlavu a život zbytočne zaťažovať podobnými predsudkami a veriť v niečo, čo nám spôsobuje len problémy.
Navyše, čo platí v jednej krajine za zlé znamenie, v inej je symbolom šťastia.

Preto si myslím, ...moment, koľkého že je dnes? Trinásteho? A ešte k tomu piatok? Tak to sa ospravedlňujem. Radšej svoj fejtón dokončím niekedy inokedy, z toho by mohla pozerať zlá známka. Veď viete - "ČO KEBY?"

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Mary (blackdog), 29.04.2021

­­­­

Slohová práca Čierna mačka a iné povery, alebo človek sám sebe nepriateľom v češtine?

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Čierna mačka a iné povery, alebo človek sám sebe nepriateľom

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2022!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.
Server info

Počítadlo: 1 737 916
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)