SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: 2.00
Hodnotené: 1x Prosím, ohodnoť prácu

Globálne problémy - AIDS

S globálnymi problémami sa v dnešnej dobe stretávame prakticky každý deň, či už je to prostredníctvom televízie, tlače alebo z vlastných skúseností. Ide o problémy, ktoré sú spoločné pre celý svet a ovplyvňujú budúcnosť ľudí, živočíchov a životného prostredia na našej planéte. Tieto problémy je nutné riešiť, aby sa dosiahlo zmiernenie ich katastrofálnych následkov alebo ich úplné odstránenie. Riešenie ale nie je zďaleka jednoduché, a pretože ide o problémy takmer každého štátu, je tu veľmi dôležitá spolupráca a dohoda medzi nimi. Našťastie sa v poslednej dobe väčšina týchto štátov ochotne zapája do programov na zlepšovanie tejto kritickej situácie. Vznikajú tak organizácie na ochranu prírody, nadácie na pomoc chorým ľuďom apod.
Medzi hlavné globálne problémy zaraďujeme napríklad skleníkový efekt, miznutie ľadovcov, konflikty zapríčinené náboženskými rozdielmi, rasizmus a mnoho ďalších... Ja som si ako tému svojej eseje vybrala podľa môjho názoru závažný problém menom AIDS.
Na svete je dnes okolo 40 miliónov nakazených a tri štvrtiny z nich žijú v subsaharskej Afrike. Ale kedy sa táto choroba vlastne objavila a ako sa prejavuje? V roku 1981 bol prvýkrát zaznamenaný výskyt tejto choroby v USA. Názov je skratkou anglického pomenovania Acquired Immune Deficiency Syndrome, ktoré vyjadruje podstatu ochorenia. Ide o súbor príznakov, ktoré vedú ku strate imunity, teda obranyschopnosti organizmu. Ľudský organizmus sa tak stáva náchylným na množstvo ďalších infekčných a nádorových ochorení. Spočiatku nikto poriadne nevedel, o aké ochorenie presne ide a ako rozpoznať jeho príznaky, keďže výskumy preukázali, že táto choroba sa môže u HIV pozitívneho človeka prejaviť v priemere až za 10-15 rokov od nakazenia. To znamená, že v sebe môžeme nosiť vírus HIV, ale vôbec o tom nemusíme vedieť. Keď už sa táto choroba ale prejaví, jej príznakmi sú napríklad častá únava, bolesti kĺbov, bolesti hrdla, opakované teploty atď. Potom stačí, keď sa nakazíme obyčajnou chrípkou a strata imunity spôsobí to, že sa táto choroba stane dlhodobou a môžeme na ňu dokonca aj umrieť.
Výskyt ochorenia bol mnohokrát zaznamenanýpo celom svete, ale najrozšírenejší je v krajinách Afriky. Podľa môjho názoru je to spôsobené tým, že ľudia z týchto krajín nemajú dostatok informácií o spôsoboch nákazy AIDS a ani nevedia, ako sa pred touto chorobou chrániť. Štáty Afriky nemajú dostatok peňazí na lekársku starostlivosť a zaistenie dostatku jedla pre týchto bezmocných ľudí, a tak často trpia v bolestiach a hladomorom. Pomoc prichádza od mnohých štátov vrátane USA a Európskej únie. Otázkou však ostáva, či je táto pomoc dostatočná, pretože každý rok sa počet obetí tejto choroby zvyšuje a ľudia by si mali uvedomiť, že nakaziť sa môže každý z nás.
Myslím si, že zabrániť ďalšiemu šíreniu ochorenia AIDS je možné formou prevencie. Ľudia by sa mali dozvedieť, ako sa môžu nakaziť a čo robiť pri podozrení, že sú HIV pozitívni. Podľa môjho názoru toto však nie je hlavným problémom na Slovensku a v iných vyspelých krajinách. Tu je rozširovanie nákazy spôsobené skôr mylným presvedčením ľudí, že im sa to stať nemôže. Ale napríklad v zmienenej Afrike sa AIDS rozširuje veľmi ľahko, lebo ľudia ani netušia, že sú nakazení a žijú rovnakým životom, akoby boli zdraví. Potom sa tu rodia nakazené deti, ktorým umierajú ich matky alebo aj celé rodiny. Preto by som zvýšila investovanie peňazí do pomoci týmto krajinám a zaistila, aby ich obyvatelia vedeli, ako sa chrániť pred takmer istou smrťou spôsobenou ochorením AIDS.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Vložené: 18.12.2018

­­­­

Slohová práca Globálne problémy - AIDS v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Globálne problémy - AIDS

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2021!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.
Server info

Počítadlo: 807 123
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)