SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Vajanský Svetozár Hurban (*16.01.1847 - †17.08.1916)

­­­­

Letiace tiene

Dielo zobrazuje novú tému: úpadok zemianskych rodín a ich pozemkového vlastníctva. Autor sa prikláňa k spojeniu zemianstva s uvedomelou slevenskou inteligenciou.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Letiace tiene : (Novely 2) / Vajanský, Svetozár Hurban. - 1. vyd. - Bratislava : Tatran, 1986. - 285 s. - (Slovenská tvorba ; 94).

LITERÁRNY DRUH:

epika

LITERÁRNY ÚTVAR:

novela

TÉMA:

Prenikanie kapitalizmu do spoločenského i hospodárskeho života

IDEA:

Snaha nájsť odpoveď na otázku, či je možné prinavrátiť zemianstvo národnému hnutiu a či môže zastávať vedúce miesto v národnom hnutí

OBSAH:

Zeman Imrich Jablonský má s manželkou Máriou dcéry Adelu a Elu. Býva s nimi aj Máriina sestra Anna. Sestry mali ešte brata Kazimíra, ktorý bol nešťastný a závislý na morfiu.
Eugen Dušan z Humenného je zamilovaný do Adely, ako aj Nemec Herman Bauer. Syn rechtora Holana, Milko, je zase zaľúbený do Ely, tá však bola sľúbená podžupanovi. Nakoniec sa aj tak vydá za Milka. Adela sa rozhodne ostať starou dievkou a odmietne oboch nápadníkov.
Kazimír sa presťahuje k Jablonským. Holan sa dostáva do problémov, zakázali mu učiť v slovenčine a chcú ho vyhnať zo školy. V tejto časti autor poukazuje na utláčanie slovenského národa. Na obranu Holana sa postavila celá dedina. Na konci, keď prídu Holana vziať, nájdu ho mŕtveho.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 23.05.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka-Herodes (Tatry a more)
-Kráľova perla (Zpod jarma)
-Povedomie
-Zvuky (Tatry a more)
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Diskusia k výpisku
Svetozár Hurban Vajanský - Letiace tiene
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 640 006
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­