SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

­­­­

To

Sugestívny horor populárneho amerického autora dramaticky líči nerovný súboj skupinky ľudí z amerického malomesta so zhmotneným Zlom.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

King, Stephen. Vydalo vydavateľstvo Ikar v Bratislave v r. 2016, počet strán 1160.

OBSAH:

Dej príbehu sa odohráva v americkom meste Derry v štáte Maine. Šestica malých detí sa tu zpznámi za veľmi nepríjemných okolností, na každom kroku je im totiž v pätách Henry Bowers, chlapec, ktorý si neustále uťahuje zo svojich slabších rovesníkov a dokonca ich fyzicky napáda.
Mika Hanlona neznáša, pretože je černoch, Eddie Kaspbrak má astmu, Bill Denbrough sa zajakáva, Richie Tozier má obrovské okuliare, Beverly Marshová je z veľmi chudobnej rodiny, Ben Hanscom je tučko a Stan Uris je žid.
Kedykoľvek sa partia týchto "smoliarov" stretne s Bowersom a jeho skupinou, snažia sa ich poraziť, pretože bitke sa vyhnúť nikdy nedá. A tak sa niekedy stane, že smoliari nad Bowersovou partiou zvíťazia nie fyzickou silou, ale zdravým rozumom.

Okrem problému s Bowersom však majú smoliari ešte jeden omnoho závažnejší problém. V období ich života v Derry sa tam dejú podivné veci, niekto vraždí malé deti a študentov. Partia chce vypátrať, kto sa za tým všetkým skrýva, preto podniká nebezpečné výpravy do kanálov pod mestom, kde sa domnievali, že To žije. Veľa svedkov vypovedalo, že na miestach, kde sa našli telá zavraždených, videli klauna s balónmi v ruke. Polícia si s vraždami taktiež nevedela rady, len deti boli schopné vypátrať príšeru, ktorá sa v kanáli schovávala.
Ale keď začali do vrážd strkať nos, To ich začalo prenasledovať. Vyberalo si preto miesta, na ktorých mohlo zastihnúť smoliarov jednotlivo, pretože vedelo, že dohromady proti nim nič nezmôže, a navyše sa ich To začalo báť. Na Beverly vystrekla krv z odpadu v umývadle, po Benovi šla múmia, Mika chcel chytiť obrovský vták... Práve preto smoliari zistili, že To mení podobu a že je to niečo veľmi nadprirodzené, každý z nich To totiž videl inak.
Skoro prišli o život, keď sa vypravili do kanálov zabiť To, ale príšeru len zranili a mysleli si, že už je konečne po všetkom.

O 28 rokov neskôr sa To vrátilo. Všetci bývalí smoliari mali perfektné zamestnanie a žili si nad pomery, okrem Mika Hanlona. Ten sa totiž ako jediný neodsťahoval z Derry a pracoval v tamojšej knižnici. Ostatní sa po hrozných vraždách pod vplyvom svojich rodičov z mesta odsťahovali a teraz žili pokojným životom. Na Derry si spomenuli až potom, čo im zavolal Mike Hanlon, že sa To vrátilo... Ihneď sa im vybavil sľub, ktorý si dali ako deti - pokiaľ sa To vráti, budeme proti nemu spoločne bojovať. Všetci sa teda vydali späť do svojho rodného mesta v hroznom očakávaní. Jeden však medzi nimi už nebol, a tak bola porušená šťastná sedmička - chýbal totiž Stan Uris, ktorý spáchal samovraždu pod nátlakom desivých spomienok hneď potom, čo mu zavolal Mike Hanlon.

Kamaráti z detstva sa teda znovu stretli a spoločnými silami opäť zaútočili na To, ktoré sa skrývalo v temnotách kanalizácie. Už to nie sú malé deti, sú dospelí, chytrejší a len tak niečo by ich nemalo zastrašiť, ale To ich napĺňa nesmiernou hrôzou. V kanáloch strávia dva hrôzostrašné dni a v priebehu ich boja s Tým sa cez Derry preženie zemetrasenie, víchrica a veľmi silný dážď. Prepadá sa hlavná cesta a miznú v nej okolité domy, ktoré sa nachádzajú nad sídlom Toho. Smoliari z tohto boja vyviaznu len tak tak, ale zvíťazia. Eddieho Kaspbraka však už zachrániť nedokážu, stal sa poslednou obeťou Toho a To je navždy zničené.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gabča Opatřilová, 08.04.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Cujo
-To
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok To v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Stephen King - To
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 648 777
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­