SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

Deti z detských domovov

Nie všetky deti majú to šťastie, že žijú vo svojej rodine. Náhradou za ňu sú im buď štátne inštitúcie, ktoré sa o ne starajú, alebo náhradná rodinná starostlivosť.

Štátnymi inštitúciami sú kolektívne zariadenia na výchovu a zaopatrenie detí - dojčenské ústavy pre malé a detské domovy pre starších, momentálne je ich 229 a žije v nich 20000 detí.
K náhradnej rodinnej starostlivosti v našom štáte patrí adopcia (dieťa získa "nových" rodičov vrátane prepisu v rodnom liste), pestúnska starostlivosť (dieťa žije v novej rodine, ale oficiálne zostáva dieťaťom svojich biologických rodičov - používa sa najčastejšie pre deti, ktoré nie sú tzv. právne voľné) a SOS dedinky (skupinka detí žije v domčeku obvykle s dvoma "tetami", tieto ženy vykonávajú povolanie matky ako zamestnanie, môže im prejsť rukami aj niekoľko generácií detí, domčeky sa združujú po piatich až desiatich). Medzičlánkom medzi inštitucionálnou a rodinnou výchovou je takzvaná hostiteľská starostlivosť, keď dieťa z detského domova chodí do rodiny na víkendy, prázdniny a pod. Používa sa buď ako predstupeň adopcie či pestúnskej starostlivosti, alebo pre deti skoro dospelých, pre ktorých je to často prvé zoznámenie s bežným rodinným životom.

Je ťažký život v detských domovoch? A je ťažký prechod do rodiny, normálneho sveta?

Život v detskom domove nie je zložitý, najmä pre deti, ktoré nič iné nepoznali. Problém je vo vzdelaní, vo vývoji. Poznám dievča, ktoré vďaka tomu, že bolo rok v detskom domove, začalo zaostávať. Skoro išla do špeciálnej školy. Potom si ju niekto adoptoval, začal sa s ňou učiť a doháňať to, čo zameškala. Ona sa učila veľmi rýchlo a dnes je z nej úplne normálne dievča, ktoré navyše krásne maľuje.
Problém môže nastať aj v prechode do normálneho života. Nájdu sa deti, ktoré si v desiatich rokoch myslia, že chlieb sa predáva nakrájaný aj natretý a čaj teplý a osladený v hrncoch. A poznám malé dievčatko, ktoré si umývalo vlasy každý utorok o dvoch hodinách a nikdy inokedy. Viete, aké ťažké bolo pre ňu pochopiť, že si ich môže umyť, kedy chce? A že každé ráno nemusí vstávať v rovnakom čase a na raňajkách si sama môže vybrať, čo chce?

Prechod do rodiny nie je na prvý pohľad ťažký – veď deťom je predsa lepšie v rodine. Veľmi často sa tak deje po hostiteľskej starostlivosti, ale je ťažké vytvoriť vzťahy. Tie vzťahy, ktoré nám pripadajú samozrejmé (má ma rada, nikdy ma neopustí), tie vzťahy, ktoré budujeme odmala. Veľa detí z detských domovov si prežilo mnoho zlého, má zlé spomienky a bojí sa otvoriť novým dospelým a zároveň sa musí vyrovnať so vzťahmi a spomienkami z minulosti. Sú deti, ktoré sa ani o nejaký vzťah nepokúšajú, len sa snažia získať čo najviac, než ich zase (podľa nich) vrátia do detského domova. Toto všetko musí rodina pretrpieť, musia si k sebe nájsť cestu.

Ďalší problém, ktorý súvisí s už spomínaným, je ten, že mladí ľudia, ktorí vyrastali v detských domovoch, sa o seba nedokážu postarať. Nevie, že sa musia platiť zloženky a že si nemôžu kúpiť, všetko čo vidia, aj keď na to práve teraz majú. Toto rieši tzv. Dom na polceste, kde dospelých, osemnásťročných ľudí učia manipulovať s peniazmi, pomáhajú im nájsť si prácu, ale aj naučiť sa variť, dopĺňať chladničku, umývať okná alebo nakupovať ponožky.

Majú teda deti z detských domovov nejakú šancu?

Áno, majú. Tie, ktoré nikdy nemali rodinu, menšie, ale pokiaľ sa budú snažiť, nájdu spriaznené duše v priateľoch a nebudú patriť k podpriemerným, majú celkom slušné vyhliadky začleniť sa do spoločnosti. Ďalšou veľkou príležitosťou pre deti a dospievajúcich z detských domovov sú štipendiá na vysoké školy. Pretože bez nich skončia s veľkou pravdepodobnosťou aj tí najmúdrejší maximálne s maturitou.

A potom tu sú deti, ktoré mali to šťastie, že sa dostanú skôr či neskôr do rodiny. Tie sa veľmi často začlenia a vedú normálny život. Teda, pokiaľ sa normálnym dá nazvať. Vždy si so sebou ponesú to, čo prežili. V tom lepšom prípade ich to poznamená len tak, že sa stanú náhradnými rodičmi.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Téra, 02.02.2023

­­­­

Slohová práca Deti z detských domovov v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Deti z detských domovov




­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.



­­­­

Server info

Počítadlo: 6 381 531
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk




Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)