SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Rolland Romain (*29.01.1866 - †30.12.1944)

­­­­

Peter a Lucia

Pôsobivý príbeh tragickej mladej lásky, inšpirovaný bombardovaním Paríža na Veľký piatok v roku 1918.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Peter a Lucia / Rolland, Romain. - 8. vyd. - Bratislava : Slov. spis., 2001. - 79 s. - ISBN 80-220-1103-7

CHARAKTERISTIKA DIELA:

Milostný román z prostredia 1. svetovej vojny kriticky hľadiaci na vojnové praktiky.

DEJ:

Celý príbeh je rozprávaný z pohľadu tretej osoby (er-forma), je však zviazaný s postavou Petra; popisuje jeho rodinu, pocity a minulosť.

Hneď na začiatku sa čitateľ zoznamuje s druhou hlavnou postavou románu - Luciou. Tá pochádza z chudobnej rodiny, na základné veci si musí zarábať maľovaním reprodukcií, keďže jej matka pracuje len príležitostne a otca nemá. Zato Peter vyrastá v bohatšej meštiackej rodine, ktorá sa ale v dôsledku vojny určitým spôsobom "premenila".

V knihe je popísané ich zoznámenie, prvé letmé stretnutia, spoločne trávené večery. Autorov jazyk navyše silne umocňuje situáciu, v ktorej sa obaja protagonisti nachádzajú. Rozprávač popisuje všedné veci pohľadom dospievajúceho páru, podané informácie preto pôsobia veľmi emocionálne. Útla knižka končí smrťou oboch milencov presne na Veľký piatok roku 1918, kedy dôjde k bombardovaniu mesta. Peter a Lucia zomrú spoločne v miestnom kostole.

Všetky riadky v sebe nesú protivojnový nádych a nesúhlasia s hodnotami vtedajšieho sveta.

UKÁŽKA:

Vošla mi do srdca dverami jeho očí, vošla tam celučká a dvere sa za ňou zavreli. Všetky vonkajšie zvuky zmĺkli. Ticho. Pokoj a mier. Bola tam.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Danny, 02.12.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka-Peter a Lucia
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Peter a Lucia v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Romain Rolland - Peter a Lucia
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 941 292
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)