SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Platón (*427 p.n.l. - †347 p.n.l.)

­­­­

Euthyfrón

V dialógu Euthyfrón sa Sokrates zamýšľa nad podstatou zbožnosti. Zbožnosť nepredstavuje výlučne citový vzťah človeka k božstvu, ale má omnoho širší význam: správanie sa človeka v spoločnosti, rodine aj obci vyplývajúcej z jeho lojality voči božskému poriadku. Tento etický princíp má podobu absolútnej a nezávislej idey.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Euthyfrón, Obrana Sókrata, Kritón vydalo vydavateľstvo Oikoymenh v Prahe v roku 2005 (5. opravené vydanie). Z gréckych originálov preložil František Novotný. Celkový počet strán: 111. ISBN: 80-7298-140-4.

STRUČNÝ OBSAH:

Dialóg sa odohrává vo chvíli, keď Sokrates čaká na svoj súd. Pri tomto čakaní sastretáva s Euthyfrónom, ktorý ide žalovať svojho otca za smrť jedného z otrokov. Sokrates s ním začína rozhovor o zbožnosti, pretože práve zbožnosťou obhajuje Euthyfrón svoj úmysel podať žalobu na vlastného otca.

V priebehu dialógu postupne dôjde k tvrdeniu, že zbožnosť je súčasťou spravodlivosti - všetko, čo je zbožné, je spravodlivé, ale všetko spravodlivé nemusí byť nutne zbožné. Pri rozhovore o bohoch Sokrates kritizuje i predstavu, že bohovia sú skutočne takí, ako vo svojich eposoch popisuje Homér - že medzi sebou vedú vojny, sú žiarliví, podvádzajú sa, chystajú na seba intrigy atď.

V závere dialógu je nasledujúca úvaha: Zbožné je slúžiť bohom, ale služba vždy smeruje k nejakému dielu - služba lodiarovi slúži na postavenie lodí a podobne. K čomu teda smeruje služba bohom?
Euthyfrón v tejto chvíli odbieha k inej úvahe a dialóg sa po chvíli končí, takže definícia pojmu, o ktorom sa v dialógu diskutuje, zostáva nevyslovená (čo je pre sokratovské dialógy pomerne typické - predmetom dialógu je vždy hľadanie definície nejakého pojmu; tu ide o zbožnosť, v dialógu Laches o statočnosť, v Ústave o spravodlivosť atď.; definícia ale väčšinou zostáva nevyslovená a Platón ju ponecháva na intuícii čitateľa). Z predchádzajúcich úvah by sme ale mohli doplniť definíciu asi takto:

Zbožnosť je jednať v súlade s vôľou bohov, to znamená v súlade so zákonmi prírody.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Jiřka, 01.12.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Euthyfrón v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Platón - Euthyfrón
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 684 677
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­