SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Mňačko Ladislav (*28.01.1919 - †24.02.1994)

­­­­

Niekto ma chce zabiť

LITERÁRNY ŽÁNER:

scenár

ROK VYDANIA:

1973

OBSAH:

Príbeh rozpráva Viktor, generálny riaditeľ známej chemickej spoločnosti. Má pocit, že ho niekto sleduje. Zo začiatku si myslel, že je to len výplod jeho prehnane živej fantázie, ale teraz už si je istý - niekto ho chce zabiť!

Spomína, kto by sa tak mohol o jeho život usilovať. Bývalý spolužiak, ktorému sa nepekne pomstil? Bývalý šéf spoločnosti, na ktorého stoličke už nejaký ten čas sedí? Predsa sa snažil vypovedať v jeho prospech, keď bol obvinený z trojnásobnej beštiálnej vraždy. Cítil to tak aj šéf?
A čo napríklad Artur, ktorý bol jeho dobrý priateľ a on teraz žije s jeho bývalou ženou Helenou, ktorú mu prebral? Síce sa tvári, že je naďalej ich priateľ, ale to môže byť len pretvárka.
A nechce ho zabiť sama Helena? O tom, čo celý deň robí, nemá najmenšie tušenie, a začína mu pripadať podozrivé, že výhražné telefóny, ktoré ho prenasledujú (je v nich počuť len akýsi diabolský smiech), sa odohrávajú len v Heleninej neprítomnosti. Navyše jeho číslo pozná len malý okruh ľudí. Aj napriek tomu si ho nechá zmeniť, ale telefóny neustávajú.

Tiež si spomenie na príhodu - keď už sedel v lietadle (lieta často), prepadol ho nevysvetliteľný strach a musel vystúpiť. Lietadlo sa po štarte zrútilo, nikto neprežil. Volal Helene, tá bola zhrozená. Myslel si, že sa o neho bála, ale bolo to naozaj tak?

Ešte je tu jeho zástupca, pôvodný zakladateľ firmy, určite sa chce na jeho miesto dostať.

Začína blázniť, zo svojho domu vybuduje pevnosť, do auta si nechá dať nepriestrelné sklá... Helena žiada o rozvod, údajne preto, že sa z neho stáva blázon a vracia sa k Arturovi.

Keďže v tomto psychickom stave nie je schopný viesť firmu, ho z kresla zosadia. Viktor začne utekať, cestuje, snaží sa za sebou zmazať stopy. Usadí sa na malom ostrovčeku, žije tu pod iným menom a konečne žije bez strachu a je štastný. Ale aj tu si ho nájdu... Nevie, ako, ale objaví sa tam Helena s nejakými cudzími mužmi. Viktor musí utiecť.

Vracia sa do svojej pevnosti a vyprovokuje Artura, ten je pre neho najväčšou hrozbou. Volá mu, že je Helena opäť s ním a potom len čaká, až príde. Artura zastrelí, všetko nasvedčuje tomu, že to bola sebaobrana. Zvoní telefón, tentokrát sa doň začne Viktor smiať prvý...

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Twiggy, 27.09.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Ako chutí moc
-Niekto ma chce zabiť
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Niekto ma chce zabiť v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Ladislav Mňačko - Niekto ma chce zabiť
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 640 064
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­