SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Mňačko Ladislav (*28.01.1919 - †24.02.1994)

­­­­

Ako chutí moc

Vášnivo, horúčkovito napísaná kniha, ktorá rozpráva o drastických epizódach z rokov minulých, vyšla prvýkrát v roku 1970.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Mňačko, Ladislav. - 2. vyd. - Bratislava : Slov. spis., 1990. - 201 s. - ISBN 80-220-0171-6.

OBSAH:

Známy fotograf politického diania v spoločnosti, Frank, sa zúčastní pohrebu svojho bývalého priateľa. Celý príbeh sa odohráva v priebehu troch dní rozlúčok so zosnulým. Frank si pritom vybavuje spomienky na mŕtveho, pripomína si chvíle, ktoré spolu prežili.

V priebehu ceremoniálu si kladie jedinú otázku - čo spôsobilo, že sa tento "veľký mŕtvy" dokázal v niekoľkých rokoch premeniť z planúceho bojovníka na charakterovú trosku, odosobnený, sklerotický typ funkcionára, posadnutého už len sebou samým, svojou pozíciou a svojou mocou.

Na začiatku boli veľmi dobrí kamaráti, bojovali spolu za povstanie, bok po boku znášali útrapy. On bol vždy vodcovský typ a Frank sa mu vždy podriaďoval. Chodievali sa spolu kúpať večer do rieky a s nimi aj Frankovo dievča Margita. Keď mu ju prebral, chlapsky si to medzi sebou vybavili a život išiel ďalej.
Lenže po vojne sa pomaly dostával vyššie. Zabúdal na starých priateľov, nových nenachádzal, pretože sa všetci báli jeho moci a on sa zase bál ich. Posledný krok k odcudzeniu urobil, keď opustil Margitu, vyhodil syna Martina a oženil sa so svojou sekretárkou.

Odvtedy sa už Frank so svojím priateľom stretávali len oficiálne. Občas síce spolu posedeli, ale boli to už len také škrobené stretnutia. Mocný muž zabudol na všetko, za čím predtým tak stál. Podpisoval rozhodnutia, z ktorých niektoré sa ukázali ako chybné a obviňoval z toho ostatných. Nikomu už nedôveroval.
A potom nastal jeho úpadok.

Človek v pozadí, mocnejší než najvyšší, Galovič, rozhodol, že nastane jeho spoločenská smrť - zakázal uverejňovať jeho fotky v novinách. Potom prišla skutočná smrť. Jej príčina sa zdala ako náhodná - urémia - a tak bola na Galovičov rozkaz zmenená na leukémiu.

Frank fotografuje ľudí, ktorí sa s mŕtvym prišli rozlúčiť. Ľudí, ktorým bol mŕtvy ľahostajný. Alebo ľudí, ktorí sa pretvarovali a pritom ho z duše nenávideli. Taktiež Galovičov smútočný prejav bol falošný a plný pretvárky.

V závere sa Frank zamýšľa nad tým, čo je moc a čo je jej dôsledkom.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Simona Ryšková, 17.04.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Ako chutí moc
-Niekto ma chce zabiť
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Ako chutí moc v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Ladislav Mňačko - Ako chutí moc
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 851 724
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)