SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­

Sedem svadieb a jeden rozvod

Do istej miery to prestáva platiť, napriek tomu ale býva deň svadby jedným z najdôležitejších v živote väčšiny ľudí. A nič na tom nemení, že často neprebieha tak romanticky, ako by si najmä ženy predstavovali. Sedem svadieb a jeden rozvod je súbor poviedok od známych autorov (Michal Viewegh, Katarína Tučková, Petra Soukupová, Hana Lasicová, Dora Čechova, Marek Epstein a Irena Hejdová).
Čosi tuší, ale kvôli výpadkom pamäte nevie kedy, kde a hlavne koho si má vziať hrdina poviedky Michala Viewegha. O ponuke na svadbu, ktorá sa neodmieta, píše Kateřina Tučková. Medzi rozumom a citom sa rozhoduje nevesta Petry Soukupovej. Farbisto a so zmyslom pre humor líči svadobný deň Hana Lasicová...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo vydavateľstvo Listen v Jihlave roku 2014 (1. vydanie). Počet strán: 163. ISBN: 978-80-86526-79-9

OBSAH:

Súbor poviedok Sedem svadieb a jeden rozvod so spoločnou témou svadby v podaní siedmich autorov pobaví a poteší nenáročného čitateľa. Zaujímavé aj úsmevné príbehy rozpisujú tému súčasnej podoby vzťahov mladých párov, zahŕňajúcich celý rad problémov a nepríjemností, ktoré môžu poškvrniť onen vysnívaný a vytúžený deň "D".

Michal Viewegh v poviedke Chuanove svadobné prípravy líči ťažkosti štyridsiatnika, ktorý kvôli zástave srdca a následnej hospitalizácii stratil pamäť. Zápasí sám so sebou, pretože nespoznáva ani sám seba. Pokúša sa zistiť nejaké informácie v diári a skutočne objaví istú indíciu v zázname o svadbe. Prijíma hovor bez toho, aby tušil, kto je žena na druhom konci. Snaží sa viesť hovor diplomaticky, aby prípadne neurazil svoju nevestu, pokiaľ teda práve táto žena má byť tou, s ktorou sa mal oženiť. Usúdi, že volajúca nie je jeho nevestou a nevedomky ju urazí. Potom sa vyberie pre svadobné prstene, ktoré mal v ten deň vyzdvihnúť, v nádeji, že sa o svojej neveste dozvie niečo v zlatníctve. Po strastiplnej ceste Prahou (problémom je aj spomenúť si na cestu, spôsob používania mestskej dopravy atď.) sa v zlatníctve dozvedá, že sa takmer minul so svojou nevestou, ktorá však svadbu zrušila so slovami, že si nemôže vziať muža, ktorý jej práve do telefónu odprisahal, že sa vôbec nežení.
Téma amnézie sa u Viewegha neobjavuje prvýkrát - stáva sa hlavným motívom prózy Môj život po živote, ktorú autor napísal v roku 2013, v čase zotavovania sa po prasknutí aorty, keď sám musel postupne kvôli fyzickým aj psychickým následkom znovu objaviť svoj vlastný život.

Kateřina Tučková v poviedke o nevyužitej príležitosti s názvom Ponuka, ktorá sa neodmieta predstavuje kamarátky Karolínu a Milenu, ženy stredného veku, ktoré spoločne vedú útulok pre zatúlané mačky. Slobodná Karolína dostáva záhadný list od Taliana, ktorý ju vraj zbadal v televízii, zapáčila sa mu a rád by ju k sebe pozval. Karolíne sa síce zdá, že sa jedná o zlý vtip, Milena ju ale nabáda k odpovedi, a tak si obaja vymenia ešte niekoľko listov, potom korešpondencia na pár mesiacov zamrzne. Karolína s Milenou v tom čase skúšajú propagovať svoj útulok aj cez internet a Milena odchádza za synovcom do Prahy, aby jej pomohol so zavedením stránok. Až Milenin šokovaný manžel otvorí Karolíne oči, keď za ňou pribehne s listom na rozlúčku, v ktorom sa Milena ospravedlňuje a priznáva, že na pohľad absurdnú ponuku na sobáš od cudzieho muža prijala práve ona, odcestovala za Talianom namiesto nej a našla u neho šťastie.

Petra Soukupová v poviedke Koláč predstavuje pochybnosti nevesty Marcely, ktorá sa rozhoduje medzi rozumom (ten jej velí vziať si dobrého a pohľadného muža) a citom (ten ju láka za iným mužom, ktorý ovládol jej srdce). Byť dobrou ženou mužovi, ktorý ponúka bezproblémovú budúcnosť, alebo sa poddať vášni? Marcela sa zožiera ešte posledný deň pred svadbou, snaží sa radšej vyhnúť situácii, pri ktorej by sa mala s milencom stretnúť. Nakoniec sa rozhodne svadbu nezrušiť - avšak s tým, že dnes si ešte naposledy užije, ak stretne Tomáša... "Ale dnes to bude naposledy, Márč, ber to tak," navráva sama sebe...

Hana Lasicová v poviedke Teta Kristína sa vydáva popisuje očami predškolského dieťaťa svadobné prípravy svojej tety vo svadobný deň. Maličkú si nikto nevšíma, nevesta aj jej pomocníčky sú nervózne a podráždené, nič sa nedarí podľa plánu a malá Ninka nechápe, prečo nedostane nič dobré, keď sú stoly plné jedla, prečo ju nikto neodvedie na WC, keď potrebuje, prečo jej berú bábiku na hranie, aby ju posadili na kapotu auta... Svadobnú veselicu sleduje spod stola. Bujarí svadobčania určujú vývoj oslavy bez toho, aby rešpektovali priania nevesty, Ninkini rodičia sa spoliehajú jeden na druhého, že sa o malú jeden z nich postará, takže sa o ňu nezaujíma vlastne nikto. Ninka sa vydá na výpravu hotelom a v jednej z izieb objaví svoju uplakanú tetu, s ktorou sú naladené na rovnakej vlne. Ale namiesto toho, aby jej vykreslila svoje detské krivdy, zopakuje iba vetu, ktorá jej v ten deň utkvela v pamäti: "Nedá sa nič robiť, teta, teraz už musíš vydržať..."

Hrdinami poviedky Ťahom zapni, tlakom vypni od Mareka Epsteina sú štyridsiatnik Franta a jeho kamarát Habrman, "Habr". Poviedka je zostavená z dvoch dejových línií, ktorých spojitosť pochopíme zhruba uprostred textu - ​dozvedáme sa, že Habr nezdravo žiarli na svoju priateľku, citovo ju vydiera, ničí jej veci, dokonca sa pokúsi obesiť. Franta sa ho snaží povzbudiť spomienkou na mladosť a usporiada výpravu do Hradca, kam sa aj kedysi vydali na rockový festival. Dostanú sa ale inam, než plánovali – ocitajú sa na cudzej svadbe, predstierajú, že sú členmi rodiny, aby aspoň ochutnali zo svadobného stola, než sa im podarí nepozorovane sa vytratiť. Obaja sa náhodou ocitajú v pravý čas na pravom mieste - Franta si nechtiac vypočuje rozhovor medzi nevestou a otcom dieťaťa, ktoré čaká. Tento mladík sa rozhodol svadbu prekaziť a ženíchovi všetko vyzradiť, Franta ho ale včas uzemní ranou päsťou a za pomoci ďalších svadobčanov spacifikuje. Habr zasa pomáha rozrušenej neveste, ktorá z vlastnej svadby ušla, ale havarovala. Habr ju vytiahne z vozidla, a keď mu začne líčiť svoju situáciu, oborí sa na ňu s tým, že sám pred niekoľkými hodinami skoro visel na lustri... Obaja sa rozhovorom očistia, vrátia sa spolu na obrad, svadba prebehne, obaja cudzinci sa stanú hrdinami, bavia celú spoločnosť a sami sa tu naštartujú na nový život.

Dora Čechová v poviedke Z lásky opisuje zmarený svadobný deň. Nevesta tesne pred svadbou vymenila ženícha, ale zabudlo sa to oznámiť jeho príbuzným, ktorí sa schádzajú na svadbu. Otecko ich slávnostne, ale s obavami víta, zatiaľ čo mamička kritizuje nevestu. Zo svadby sa stane fraška v momente, keď sa svadobčania dovtípia, že ženíchom nie je ich príbuzný. Vypratanie priestoru podivnými ľuďmi víta predovšetkým otecko, nový ženích sa mu páči viac ako ten pôvodný, zdá sa byť skromný, ale poctivý, tak ako svadba vo svojej novej podobe...

Irena Hejdová rozpráva v poviedke Klišé príbeh zrelej dámy, ktorá spomína na svoje zlaté roky. Atraktívna slečna ulovila dobrú korisť, bohatého staršieho muža, za ktorého sa vydala. Strávila s ním mnoho rokov blahobytu a nudy, pretrápila sa nimi, aby sa nechala rozviesť iba rok pred tým, než jej muž zomrel. Irónia osudu jej ukazuje jej mladistvú naivitu - nezaopatrená žije sama, než na staré kolená stretne obyčajného muža s obyčajnými záujmami.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Jana T., 31.01.2024

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Sedem svadieb a jeden rozvod v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
kolektív autorov - Sedem svadieb a jeden rozvod
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 525 979
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)