SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Erben Karel Jaromír (*07.11.1811 - †21.11.1870)

­­­­

Kytica (balady Vodník a Poludnica)

Erben patrí k najvýznamnejším českým básnikom a zberateľom ľudovej slovesnosti. Sám zbieral ľudové rozprávky, povesti, piesne, z nich vytvoril zbierku balád Kytica.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Kytice / Erben, Karel Jaromír. - 4. vyd. - Praha : SNKL, 1956. - 174 s.

ŽÁNER:

básnická zbierka

MOTÍVY:

človek a príroda, svadba, smrť, láska, viera v osud, nadprirodzené sily

ROZPRÁVAČSKÉ POSTUPY:

er-forma, nezúčastnený rozprávač

CHARAKTERISTIKA HLAVNÝCH POSTAV:

dievčina vo Vodníkovi - tvrdohlavá dievčina nedbajúca na rady svojej matky
matka v Poludnici - veľmi zaneprázdnená a nervózna matka

DEJ:

Kniha sa skladá z trinástich lyricko-epických básní. Skladby sú v zbierke usporiadané podľa tém, prvá a posledná, druhá a predposledná báseň sú si tematicky podobné. Napríklad Poludnica a Vodník, ktoré spájajú podobné prvky: Matka, ktorá neúmyselne zaviní smrť svojho dieťaťa a nepriateľské nadprirodzené bytosti.

Vodník
Prvá báseň rozpráva o vodníkovi, ktorý nastražil pascu na mladú dievčinu, ktorá si išla k rybníku prať bielizeň aj napriek tomu, že ju matka varovala. Vodník ju chytil a s dievčaťom sa oženil; čoskoro sa im narodil syn. Dievča malo od vodníka zakázané chodiť domov. Dlho vodníka prosila, aby ju pustil domov, ten jej to nakoniec dovolil, ale pod podmienkou, že bude do večera späť a že nechá v rybníku svojho syna. Keď sa matka s dcérou zišli, nechcela ju matka pustiť späť. Akonáhle nadišiel večer, vodník stál za dverami a trval na jej návrate. Matka však dcéru nepustila a keď ráno otvorili dvere, ležal pred nimi na zemi bezhlavý syn.

Poludnica
Druhá báseň rozpráva o matke, ktorá v rozčúlení zavolala na svoje neposlušné dieťa Poludnicu. A keď sa Poludnica skutočne objavila vo dverách a žiadala matku, aby jej dieťa vydala, bolo už neskoro, aby svoj čin ľutovala. Matka chytila ​​svoje dieťa do náručia a chránila ho pred Poludnicou, až ho takto udusila... Keď sa na poludnie vracal domov jej muž, našiel ležať na zemi svoju ženu s dieťaťom. Ženu sa mu podarilo vzkriesiť, ale dieťa bolo už mŕtve.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: coby182, 01.07.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Kytica (balady Vodník a Poludnica)
-Ľalia (Kytica)
Čítanka-Poludnica (Kytica)
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Kytica (balady Vodník a Poludnica) v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Karel Jaromír Erben - Kytica (balady Vodník a Poludnica)
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 941 211
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)