SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Tolkien John Ronald Reuel (*03.01.1892 - †02.09.1973)

­­­­

Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa

  • prvá kniha série Pán prsteňov (nasleduje: Dve veže)
  • názov originálu: The Fellowship of the Ring (The Lord of the Rings)

Prvá časť rozsiahlej ságy o čarovnom prsteni, ktorého pričinením sa hrdinovia dostávajú do sporu medzi silami dobra a zla.
Príbeh, odohrávajúci sa v bájnej Stredozemi, zavedie čitateľov do sveta fantázie, tajomných krajov a rozprávkových bytostí - elfov, trpaslíkov, obrov, drakov a hobitov. Hlavnou postavou je hobit Frodo - ten sa so svojimi priateľmi vydáva na dlhú a nebezpečnú cestu, aby vrátil čarovný prsteň, ktorý podlieha moci tajomných zlých síl. Dej voľne naväzuje na knihu Hobit (Alebo cesta tam a späť).

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Spoločenstvo prsteňa, Tolkien J.R.R., prvý diel fantasy trilógie (Slovart, orig. Fellowship of the Ring, preklad Otakar Kořínek, viaz., 453 strán, 249 Sk, ISBN 80–7145–606–3)

POSTAVY:

Hlavnými postavami tohto príbehu sú Frodo so svojím kamarátom Samom (hobiti), Aragorn (hraničiar) a zvyšok Spoločenstva prsteňa (Legolas, Gimli, Boromír, Chicholm a Peregrin).

STRUČNÝ DEJ:

Raz Gandalf zistí, že Frodov prsteň vládne všetkým prsteňom moci. Frodo so Samom musia utiecť z rodného kraja pred jazdcami z Mordoru. Cestou stretnú Aragorna, ktorý ich odvedie až do Vododolu, kde sa utvorí Spoločenstvo prsteňa. Gandalf musí celú skupinu viesť miesto cez hory trpasličími dolmi. Tam sa obetuje a novým vodcom skupiny sa stáva Aragorn. Ten sa po výjdení z hôr nevie rozhodnúť, či majú pokračovať do Mordoru, alebo ísť na pomoc Gondoru. Boromír umiera, Spoločenstvo sa rozdeľuje a tým aj rozpadá...

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Ondřej Štengl, 07.03.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
John Ronald Reuel Tolkien - Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 938 703
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)