SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Tolkien John Ronald Reuel (*03.01.1892 - †02.09.1973)

­­­­

Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa

  • prvá kniha série Pán prsteňov (nasleduje: Dve veže)
  • názov originálu: The Fellowship of the Ring (The Lord of the Rings)

Prvá časť rozsiahlej ságy o čarovnom prsteni, ktorého pričinením sa hrdinovia dostávajú do sporu medzi silami dobra a zla.
Príbeh, odohrávajúci sa v bájnej Stredozemi, zavedie čitateľov do sveta fantázie, tajomných krajov a rozprávkových bytostí - elfov, trpaslíkov, obrov, drakov a hobitov. Hlavnou postavou je hobit Frodo - ten sa so svojimi priateľmi vydáva na dlhú a nebezpečnú cestu, aby vrátil čarovný prsteň, ktorý podlieha moci tajomných zlých síl. Dej voľne naväzuje na knihu Hobit (Alebo cesta tam a späť).

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Spoločenstvo prsteňa, Tolkien J.R.R., prvý diel fantasy trilógie (Slovart, orig. Fellowship of the Ring, preklad Otakar Kořínek, viaz., 453 strán, 249 Sk, ISBN 80–7145–606–3)

POSTAVY:

Hlavnými postavami tohto príbehu sú Frodo so svojím kamarátom Samom (hobiti), Aragorn (hraničiar) a zvyšok Spoločenstva prsteňa (Legolas, Gimli, Boromír, Chicholm a Peregrin).

STRUČNÝ DEJ:

Raz Gandalf zistí, že Frodov prsteň vládne všetkým prsteňom moci. Frodo so Samom musia utiecť z rodného kraja pred jazdcami z Mordoru. Cestou stretnú Aragorna, ktorý ich odvedie až do Vododolu, kde sa utvorí Spoločenstvo prsteňa. Gandalf musí celú skupinu viesť miesto cez hory trpasličími dolmi. Tam sa obetuje a novým vodcom skupiny sa stáva Aragorn. Ten sa po výjdení z hôr nevie rozhodnúť, či majú pokračovať do Mordoru, alebo ísť na pomoc Gondoru. Boromír umiera, Spoločenstvo sa rozdeľuje a tým aj rozpadá...

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Ondřej Štengl, 07.03.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
John Ronald Reuel Tolkien - Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 649 137
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­