SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Green John (*24.08.1977)

­­­­

Poučka o podstate predvídateľnosti Katherín

Keď ste zázračné dieťa, otvára sa pred vami zázračná budúcnosť. Alebo nie? Colin Singleton práve zmaturoval, dostal kopačky od svojej devätnástej Katherine a má pocit, že jeho život skončil. Ešteže je tu jeho kamarát Hassan, ktorý jednoducho žiadne utápanie sa v sebaľútosti nepripúšťa. Než sa Colin stačí spamätať, ocitne sa na ceste bez cieľa - a tá skončí v ospalej vidieckej diere, vyznačujúce sa len dvomi pozoruhodnosťami: hrobom rakúsko-uhorského arcivojvodu a dievčaťom Lindsey. Jej zásluhou Colin začne pomaly chápať, že nie je nutné byť mladistvým géniom, aby ste zmenili svet...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo vo vydavateľstve Ikar v Bratislave v roku 2015, pvodný názov: An Abundance of Katherine. Počet strán: 261. ISBN 978-80-551-4206-7.

STRUČNE O AUTOROVI:

John Michael Green je americký spisovateľ. Narodil sa 24. augusta roku 1977 v Indianapolis, kde teraz žije so svojou manželkou a synom. Prevažne píše romány určené dievčatám. Svoju prvú knihu vydal v roku 2005 - Hľadanie Aljašky.

HLAVNÉ POSTAVY:

Colin - šikovný, múdry, hanblivý, chudý
Lindsey - pekná, milá, úprimná
Hassan - zábavný, kamarátsky, silný

DEJ:

Colin Singleton je považovaný za zázračné dieťa - je nevídane šikovný. Doteraz mal vzťahy len s dievčatami menom Katherine. Táto bola devätnásta a miloval ju zo všetkých najviac.

Z rozchodu je nešťastný, a tak ho jeho najlepší kamarát Hassan prehovoril, aby si vyrazili na výlet. Celý deň sú na ceste, až sa zastavia v mestečku Gutshot, kde sa zoznámi s Lindsey Lee Wellsovho, ktorá ich po meste prevedie. Jej matka pozná Colina z televíznej vedomostnej súťaže a zamestná ho tu s Hassanom. Chce, aby Lindsey nezostala celý život v Gutshote. Lindsey sa tu ale páči. Má tu prácu a aj chlapca Colina (iného Colina).

Colin chce niečo znamenať, a tak vymýšľa rovnicu, ktorá by predpovedala budúcnosť vzťahov. Používa tu svoje skúsenosti s rozchodmi. Nakoniec ju za pomoci Lindsey dokončí, lenže sa ukáže, že matematika predpovedať budúcnosť nedokáže. Dokáže iba zobraziť minulosť.

Medzitým Hassan príde na to, že Lindsey jej chlapec podvádza. Lindsey to ani nezdrtí, dôjde jej, že sa jej skôr páčila predstava, že s ním chodí, než aby ho naozaj milovala. Colin si postupne uvedomí, že je do Lindsey zamilovaný. A nakoniec je to jeho prvá Lindsey, ktorá ukončí éru Katherín.

VLASTNÉ HODNOTENIE:

Kniha bola zaujímavá aj zábavná, navyše celkom poučná.
Patrí medzi moje najobľúbenejšie.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Jolana Eklová, 15.04.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Na vine sú hviezdy
-Poučka o podstate predvídateľnosti Katherín
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Poučka o podstate predvídateľnosti Katherín v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
John Green - Poučka o podstate predvídateľnosti Katherín
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 640 067
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­