SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Green John (*24.08.1977)

­­­­

Na vine sú hviezdy

Odkedy Hazel v trinástich rokoch diagnostikovali rakovinu štítnej žľazy v štvrtom štádiu, pripravovala sa na vlastnú smrť. Potom sa stal medicínsky zázrak a metastázy v pľúcach sa jej zmenšili. Odvtedy nechodí do školy, nemá priateľov a nevie, ako vyzerá normálny život. Je hadičkami pripútaná ku kyslíkovej fľaši a užíva silné lieky, aby sa nádory nerozširovali. Na nenávidenom stretnutí podpornej skupiny pre pacientov s rakovinou však spozná Augusta Watersa. Chlapec má štýl, chorobu na ústupe a oči len pre ňu. S ním začne objavovať dosiaľ nepoznaný svet lásky na pomedzí života a smrti.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydané vo vydavateľstve Ikar v roku 2014, počet strán 240, preklad Ľubomír Feldek, Jana Kantorová-Báliková, ISBN 978-80-551-4002-5

OBSAH:

Šestnásťročná Hazel Grace Lancaster je dievča, ktoré už od trinástich bojuje s rakovinou štítnej žľazy. Celé dni trávi čítaním svojho obľúbeného autora Petera van Houtena a sledovaním programu Amerika hľadá topmodelku. Rodičia si začnú myslieť, že ich dcéra by mala začať viac žiť aj svoj vlastný život a hlavne si nájsť kamarátov a svoj čas nejako využiť, a tak pošlú Hazel do podpornej skupiny, kam chodia ľudia s rakovinou a podobnými problémami. A práve tam stretne chlapca, ktorý jej zmení život, hoci len na krátku dobu. Je ním Augustus "Gus" Waters s krivým úsmevom a amputovanou nohou, ktorý už raz vyhral boj s rakovinou.

Hazel s ním začne tráviť čas a každým dňom ho má radšej, ale bojí sa doňho zamilovať, keďže sa domnieva, že ho svojim úmrtím zničí. Každopádne, nakoniec sa aj tak doňho zamiluje a prežije s ním krásne chvíle.

Gus ju napríklad vezme do Holandska za Petrom Van Houtenom. Hazel si ho veľmi priala spoznať, chcela vedieť, ako kniha pokračuje, ale v Holandsku na ňu čakalo veľké sklamanie - Peter Van houten je alkoholik a jeho chovanie tomu zodpovedá.

Ale to nie je nič oproti tomu, čo ju v živote čaká ďalej.
Gus sa jej totiž chystá niečo povedať - rakovina sa mu vrátila...

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Sári Jandová, 11.11.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Na vine sú hviezdy
-Poučka o podstate predvídateľnosti Katherín
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Na vine sú hviezdy v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
John Green - Na vine sú hviezdy
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 851 719
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)