SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Green John (*24.08.1977)

­­­­

Na vine sú hviezdy

Odkedy Hazel v trinástich rokoch diagnostikovali rakovinu štítnej žľazy v štvrtom štádiu, pripravovala sa na vlastnú smrť. Potom sa stal medicínsky zázrak a metastázy v pľúcach sa jej zmenšili. Odvtedy nechodí do školy, nemá priateľov a nevie, ako vyzerá normálny život. Je hadičkami pripútaná ku kyslíkovej fľaši a užíva silné lieky, aby sa nádory nerozširovali. Na nenávidenom stretnutí podpornej skupiny pre pacientov s rakovinou však spozná Augusta Watersa. Chlapec má štýl, chorobu na ústupe a oči len pre ňu. S ním začne objavovať dosiaľ nepoznaný svet lásky na pomedzí života a smrti.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydané vo vydavateľstve Ikar v roku 2014, počet strán 240, preklad Ľubomír Feldek, Jana Kantorová-Báliková, ISBN 978-80-551-4002-5

OBSAH:

Šestnásťročná Hazel Grace Lancaster je dievča, ktoré už od trinástich bojuje s rakovinou štítnej žľazy. Celé dni trávi čítaním svojho obľúbeného autora Petera van Houtena a sledovaním programu Amerika hľadá topmodelku. Rodičia si začnú myslieť, že ich dcéra by mala začať viac žiť aj svoj vlastný život a hlavne si nájsť kamarátov a svoj čas nejako využiť, a tak pošlú Hazel do podpornej skupiny, kam chodia ľudia s rakovinou a podobnými problémami. A práve tam stretne chlapca, ktorý jej zmení život, hoci len na krátku dobu. Je ním Augustus "Gus" Waters s krivým úsmevom a amputovanou nohou, ktorý už raz vyhral boj s rakovinou.

Hazel s ním začne tráviť čas a každým dňom ho má radšej, ale bojí sa doňho zamilovať, keďže sa domnieva, že ho svojim úmrtím zničí. Každopádne, nakoniec sa aj tak doňho zamiluje a prežije s ním krásne chvíle.

Gus ju napríklad vezme do Holandska za Petrom Van Houtenom. Hazel si ho veľmi priala spoznať, chcela vedieť, ako kniha pokračuje, ale v Holandsku na ňu čakalo veľké sklamanie - Peter Van houten je alkoholik a jeho chovanie tomu zodpovedá.

Ale to nie je nič oproti tomu, čo ju v živote čaká ďalej.
Gus sa jej totiž chystá niečo povedať - rakovina sa mu vrátila...

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Sári Jandová, 11.11.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Na vine sú hviezdy
-Poučka o podstate predvídateľnosti Katherín
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Na vine sú hviezdy v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
John Green - Na vine sú hviezdy
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 648 733
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­