SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

­­­­

Pýcha a predsudok

Román ladený ako idylická, ironická komédia o ženení a vydávaní v prostredí stredných a vyšších vrstiev vidieckej spoločnosti v Anglicku.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Austen, Jane. - B. v. - Bratislava : Slovart, 2006. Počet strán 405. ISBN 80-8085-163-8.

HLAVNÁ MYŠLIENKA:

Autorka sa vysmieva vtedajšej spoločnosti a odmieta v tej dobe normálny sobáš z rozumu a bez lásky.

DOBA A MIESTO:

Viktoriánske Anglicko, vidiek, koniec 18. storočia

STRUČNÝ OBSAH:

Príbeh rozpráva o pani Bennetovej, ktorá chce za každú cenu čo najlepšie vydať svojich päť dcér. Dozvie sa, že sa do susedstva prisťahoval mladý, bohatý a slobodný pán Bingley a spolu s ním prišiel aj jeho bohatý priateľ pán Darcy.

Na plese sa rodina Bennetových zoznámi s obomi mužmi- Vzťah pána Darcyho a tvrdohlavej najstaršej Elizabeth je od začiatku napätý. Ona ho považuje za arogantného a povrchného. Naopak, jeho priateľ Bingley je unesený z Elizabethinej sestry Jane. Pani Benentová je nadšená z možnosti vydať takto dobre dcéru. Pán Darcy však pánovi Bingleymu sobáš vyhovorí a odídu zo susedstva.

Po čase dôjde k ich opätovnému stretnutiu s rodinou Bennetových. Napriek vzájomným konfliktom Elizabeth a pána Darcyho medzi nimi prepukne láska. Keď pán Darcy pomôže zabrániť škandálu jej sestry Lydie, ktorá utiekla s dôstojníkom Wickhamom, Elizabeth zistí, že pán Darcy nie je zlý, len uzavretý, a privolí na jeho žiadosť o ruku. Jane a pán Bingley sa taktiež zasnúbia, a pani Bennetovej sa tak konečne začne plniť sen vydať všetky dcéry...

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Ellean, 26.02.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Emma
-Pýcha a predsudok
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Pýcha a predsudok v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Jane Austenová - Pýcha a predsudok
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 648 924
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­