SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

­­­­

Emma

Anglický román s jemným humorom líči ľudské dozrievanie mladého dievčaťa v prostredí vidieckeho mestečka na začiatku 19. storočia.

OBSAH:

Mladá Emma má snáď všetko. Je mladá, pekná, bystrá, z dobrej rodiny a môže sa pýšiť ako hudobným, tak maliarskym umom. Žije pokojný život v Hartfielde so svojím starostlivým otcom. Často ich navštevujú ich susedia a známi - napríklad ukecaná slečna Batesová s tetou, ctený pán Knightley alebo pani Westonová. Pani Westonová, skôr slečna Taylorová, bola Emmina učiteľka predtým, než sa vydala a odsťahovala. Túto zmenu niesla ťažko ako Emma, ​​ktorej bola najlepšou priateľkou, tak predovšetkým pán Woodhouse. Emmina sestra Isabella sa vydala za brata pána Knightleyho a bývali aj so svojimi štyrmi deťmi v Londýne.

Aby sa necítila príliš smutne, našla si Emma priateľku Harriet Smithovú, ktorá mala síce sporný pôvod, ale Emma pevne verila, že je z dobrej rodiny. Harriet požiada o ruku jej veľmi dobrý priateľ Robert Martin a ona sa radí s Emmou, čo má robiť. Ale Emma tento sobáš okamžite zamietne, pretože pán Martin nie je z dobrej rodiny (je "iba" statkár) a podsúva Harriet, že má na viac. Nahovorí jej, že sa do nej zamiloval miestny farár pán Elton. Harriet Martinovu ponuku odmieta. Bystrý pán Knightley, ktorý Emme občas niečo vytkne a od ktorého jediného si to Emma nechá páčiť, ju podozrieva, že za skazeným sobášom stojí ona. Je mu to ľúto, pretože pána Martina pozná a vie, že je dobrý človek. Emma nato príliš nedbá a snaží sa dať dohromady pána Eltona s Harriet.

Keď už to začína vyzerať dobre, vyzná pán Elton lásku Emme. Tá ho odmietne. Počas tej doby sa do Hartfieldu dostaví neter pani Batesovej - slečna Fairfaxová, ktoré dosiaľ bývala u svojich pestúnov Campbellových. Emma ju nemá príliš v láske snáď preto, že je takmer dokonalá. Jej správanie je vzorné, je krásna, talentovaná a všetkými obľúbená. Krátko po príchode slečny Fairfaxovej sa objavuje pán Frank Churchill, ktorého všetci tak dlho očakávali. Je totiž slušnosť, aby sa predstavil novej manželke svojho otca pani Westonovej.

Pán Churchill počas svojho pobytu dvorí Emme, ktorej tým lichotí, pretože je Frank všetkými milo prijatý a má príjemné vystupovanie. Pán Churchill sa však musí čoskoro vrátiť, pretože má istú povinnosť voči svojim opatrovateľom tete a strýkovi. Potom čo Emma odmietne pána Eltona, odíde pán Elton na čas preč. Keď sa vráti, oznámi stroho všetkým, že sa oženil. Všetkých tým zaskočí. Svoju manželku po čase predstaví i ostatným a všetkým sa zdá byť milá. Avšak tí bystrejší odhalia jej povrchnosť. Pani Eltonová sa ujme slečny Fairfaxovej a snaží sa jej nájsť prácu guvernantky.

Medzitým sa konajú rôzne plesy a spoločenské akcie, kde sa Emma zblíži s pánom Churchillom. Za pár dní však dorazí list, že jeho teta zomrela. Frank ihneď odchádza. V tých dňoch sa Emma mnohokrát rozpráva s pani Šestinovou. Po niekoľkých zmienkach o tom, že je pán Knightley zamilovaný do Jane Fairfaxové, začne Emma zisťovať, že žiarli. Keď sa po pár dňoch pán Churchill vráti, oznámi Westonovým, že keďže je jeho bohatá a neústupná teta mŕtva, nič už mu nebráni v sobáši so slečnou Fairfaxovou. Bol s ňou totiž po celý čas tajne zasnúbený a nikto to nevedel. Pani Westonová sa bojí o Emmu, pretože sa jej Frank tak okato dvoril. Tá ju však uistí, že k nemu nechová iné city než priateľské.

Pán Churchill sa jej za svoje správanie náležite ospravedlní. Jeho náklonnosť k nej bola vlastne trik, ako odlákať pozornosť od neho a od slečny Fairfaxovej. Všetko sa nakoniec rozuzlí. Robert Martin požiada Harriet znova o ruku, a tá už prijme. Pán Churchill si vezme Jane Fairfaxovú a aj pán Knightley sa konečne odhodlá a vyzná Emme svoju vrelú lásku. A Emma si ho vezme!

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: petuliczech.kac, 12.10.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Emma
-Pýcha a predsudok
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Emma v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Jane Austenová - Emma
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 680 384
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­