SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Palárik Ján (*27.04.1822 - †7.12.1870)

­­­­

Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch

Ján Palárik patrí spolu s Jonášom Záborským a Jánom Chalupkom k najvýznamnejším slovenským dramatikom 19. storočia. Dobrodružstvo pri obžinkoch je jedna z jeho troch známych veselohier (ďalšími sú Drotár a Inkognito).

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Dobrodružstvo pri obžinkoch. Inkognito = Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch / Palárik, Ján. - 1. vyd. - Bratislava : Tatran, 1972. - 263 s., obr. príl. - (Čítanie študujúcej mládeže ; 42).

POSTAVY:

Miluša Oriešková - dcéra učiteľa
Grófka Elisa Hrabovská - sirota
Barón Ľudovít Kostrovický - Elisin snúbenec
Zememerač Rohon - priateľ Ľudovíta
Capková - komorná grófky

ÚTVAR:

Veselohra v troch dejstvách

DEJ:

Do kaštieľa grófky Elisy prichádza Milušin otec a žiada o príspevok na opravu školy a ona prisľúbi pomoc. Elisa očakáva návštevu snúbenca a dohodne sa s Milušou, že vyskúšajú svojich budúcich ženíchov; jedna sa bude vydávať za tú druhú.

Prichádza barón Ľudovít so svojím priateľom Rohonom. Pred príchodom však dostanú rovnaký nápad ako ženy a vymenia si roly. Falošná grófka ich víta po slovensky, ale oni hovoria po maďarsky. Nepravá grófka sa páči Rohonovi a preto jej vyznáva lásku. Vtedy sa mu Miluša prizná, že ona nie je skutočná grófka a Rohon tiež vyjde s pravdou von.
Pravá grófka však zatiaľ neodhalí svoju lesť. Na dožinkoch (ľudovej slávnosti po pozbieraní úrody) sa objaví ako predstaviteľka bežného ľudu.

Barón sa s ňou chce oženiť aj napriek predstieranému nízkemu pôvodu. Obidvaja muži teda dokážu svoju česť a srdce na pravom mieste. V závere sa všetko vyjasní a Miluša sa vydá za Rohona a grófka za baróna.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 16.04.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Diskusia k výpisku
Ján Palárik - Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 648 961
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­