SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Palárik Ján (*27.04.1822 - †07.12.1870)

­­­­

Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch

Ján Palárik patrí spolu s Jonášom Záborským a Jánom Chalupkom k najvýznamnejším slovenským dramatikom 19. storočia. Dobrodružstvo pri obžinkoch je jedna z jeho troch známych veselohier (ďalšími sú Drotár a Inkognito).

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Dobrodružstvo pri obžinkoch. Inkognito = Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch / Palárik, Ján. - 1. vyd. - Bratislava : Tatran, 1972. - 263 s., obr. príl. - (Čítanie študujúcej mládeže ; 42).

POSTAVY:

Miluša Oriešková - dcéra učiteľa
Grófka Elisa Hrabovská - sirota
Barón Ľudovít Kostrovický - Elisin snúbenec
Zememerač Rohon - priateľ Ľudovíta
Capková - komorná grófky

ÚTVAR:

Veselohra v troch dejstvách

DEJ:

Do kaštieľa grófky Elisy prichádza Milušin otec a žiada o príspevok na opravu školy a ona prisľúbi pomoc. Elisa očakáva návštevu snúbenca a dohodne sa s Milušou, že vyskúšajú svojich budúcich ženíchov; jedna sa bude vydávať za tú druhú.

Prichádza barón Ľudovít so svojím priateľom Rohonom. Pred príchodom však dostanú rovnaký nápad ako ženy a vymenia si roly. Falošná grófka ich víta po slovensky, ale oni hovoria po maďarsky. Nepravá grófka sa páči Rohonovi a preto jej vyznáva lásku. Vtedy sa mu Miluša prizná, že ona nie je skutočná grófka a Rohon tiež vyjde s pravdou von.
Pravá grófka však zatiaľ neodhalí svoju lesť. Na dožinkoch (ľudovej slávnosti po pozbieraní úrody) sa objaví ako predstaviteľka bežného ľudu.

Barón sa s ňou chce oženiť aj napriek predstieranému nízkemu pôvodu. Obidvaja muži teda dokážu svoju česť a srdce na pravom mieste. V závere sa všetko vyjasní a Miluša sa vydá za Rohona a grófka za baróna.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 16.04.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Inkognito
-Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Diskusia k výpisku
Ján Palárik - Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 851 883
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)