SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Palárik Ján (*27.04.1822 - †07.12.1870)

­­­­

Inkognito

Inkognito je veselohra, ktorá vyšla v roku 1858 a od nasledujúceho roka ju hrávali lovenskí ochotníci. Dočkala sa však aj cenzúry, predovšetkým z maďarskej strany.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Dobrodružstvo pri obžinkoch. Inkognito, 1. vydanie. Bratislava : Tatran, rok vydania 1972. Počet strán 263, obrazová príloha. Edícia Čítanie študujúcej mládeže.

KOMPOZÍCIA:

hra v 4 dejstvách, v každom cca 16 výstupov

TÉMA:

Kritika malomešťanov, ktorí podliehajú odnárodňovaniu (od slovenského národa) a maďarizácii či germanizácii. Proti sebe tu stoja odnárodnený Jelenfy a uvedomelý slovenský básnik Jelenský.

MIESTO:

fiktívna dedina Kocúrkovo

STRUČNÝ DEJ:

O Evičku, dcéru po nebohom kocúrkovskom richtárovi, sa zaujímajú dvaja mladíci: právnik z Pešti Jelenfy kvôli majetku a olejkárov syn Jelenský, pre dávnu dohodu medzi Evičkiným a Jelenského otcami. Obaja prichádzajú do Kocúrkova inkognito, aby si najprv obhliadli svoju potenciálnu nevestu.

Olejkárov syn Jelenský prichádza za Evičkou preoblečený za kosca, no je odmietnutý a chystá sa opustiť mesto. Pri odchode ale pomôže miestnemu učiteľovi dlžiacemu peniaze zaplatením dlhu zaňho a ochráni ho tak pred žalárom.

Túto scénu uvidí aj Evička s mamou a sú dojaté šľachetnosťou mladíka. Ten aj tak odchádza, no venuje Evičke prsteň na pamiatku s neúplným nápisom "Jelen". Evička si to vyloží ako Jelenfy, o ktorom vie, že si ju prišiel inkognito obhliadnuť. Dá preto poňho zavolať, aby ho priviedli späť. Tak sa aj stane a Jelenský (ktorého pokladajú za Jelenfyho) je šťastný s Evičkou.

Skutočný Jelenfy ale prichádza tiež do Kocúrkova a zisťuje, že došlo k zámene jeho mena. Ide preto k Evičke, aby záhadu objasnil. Stretnú sa tam všetci aktéri príbehu a sprvu vládne chaos, nakoľko nikto celkom nerozumie, čo sa stalo.

Postupne sa ale vyjasní, že „Jelenfy“ je Jelenský a aj dôvod jeho konania. Evičke ale na mene a postavení šlachetného mladíka, ktorý zachránil učiteľa pred väzením, nezáleží, a tak súhlasí so sobášom s Jelenským.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 29.11.2023

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Inkognito
-Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Diskusia k výpisku
Ján Palárik - Inkognito
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 300 318
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)