SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

London Jack (*12.01.1876 - †22.11.1916)

­­­­

Biely tesák

Nesmrteľný príbeh Bieleho tesáka, kríženca psa a vlka, ktorý neohrozene prekonáva nástrahy drsného života v arktickej prírode, ale je skoro zahubený ľudskou krutosťou a zlobou.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Biely tesák / London, Jack. - 3. vyd. - Bratislava : Slov. spis., 2002. - 166 s. - ISBN 80-220-1182-7.

DEJ:

Dej sa začína na Aljaške, kam dvaja pútnici cestujú. Okolo nich začne po chvíli krúžiť svorka vlkov. Prvé, opatrnejšie útoky vlkov sa im darí odrážať, ale po chvíli sa vlci osmelia a zaútočia plnou silou.
Potom členka svorky, vlčica "Kiče", začne hľadať svojho partnera. V súboji o ňu medzi samcami zvíťazí "Jednooký" a po čase má s Kiče vĺčatá.
Jedno vĺča, neskôr pomenované ako Biely tesák, sa zatúla až do indiánskej osady, kde sa ho ujme indián menom Sivý Bobor. Vychováva ho, a Biely tesák si naňho zvykne.

Sivý Bobor ide do mesta zameniť kožušiny, ale stane sa nehoda, za ktorú musí Sivý bobor zaplatiť. Poškodený si ako náhradu vyberie Bieleho tesáka, Sivému bobrovi neostáva nič iné, než mu ho vydať.

Nový majiteľ Bieleho tesáka sa volá Krásavec Smith. Uväzní ho a je naň hrubý, pretože s ním chce vyhrávať nelegálne psie súboje. Prvé súboje síce Biely tesák vyhráva, ale potom prichádza na rad silnejší súper - pitbull. Biely tesák je porazený. V tej chvíli prechádza okolo muž a Bieleho tesáka odkúpi.

Z dobrého vlka sa stáva po zápasoch nedôverčivé a bezcitné zviera, ktoré nie je vôbec ľahké zvládnuť. Mužovi sa to nakoniec podarí, Tesák je mu verný a dokonca mu zachráni život...

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Jakub, 29.10.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Biely tesák
-Démon alkohol
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Biely tesák v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Jack London - Biely tesák
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 852 128
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)