SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Flaubert Gustave (*12.12.1821 - †08.05.1880)

­­­­

Pani Bovaryová

Román Pani Bovaryová bol napísaný v druhej polovici 19. storočia, odohráva sa v provinčnom prostredí stredných vrstiev v Normandii. Román má tri časti, jeho podtitul bol Mravy francúzskeho vidieka. Je psychologickou štúdiou rozpadu osobných vzťahov až k tragickému koncu kvôli naivnému videniu sveta, nenaplneniu, ale aj nevšímavosti a egoizmu hlavných postáv.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo v roku 2006 v Petit Press, slovenčina, počet strán 317.

OBSAH:

Po skončení štúdií medicíny v Tostes vydala matka mladého Charlesa Bovaryho za omnoho staršiu pani Heloisu Dubucovú. Charles sa ale na statku v Bertaux zoznámi s Emou, dcérou svojho pacienta, a vzplanie k nej láskou. Keď Charlesovi zomrie manželka na chrlenie krvi, znovu sa ožení.

Ema, nová pani Bovaryová, je oproti Charlesovi príliš ctižiadostivá, túži po vášnivej láske a je v manželstve nespokojná. Presťahujú sa do Youville, kde sa Eme narodí dcéra Berta.

Domáca všednosť doháňa pani Bovaryovú ku sneniu o prepychovom živote a manželské nežnosti v nej prebúdzajú cudzoložnícke chúťky. Potláča lásku k pisárovi Léonovi Dupnisovi a predsiera, že je šťastná. Bovaryova rodina sa spriatelí s pánom Rudolphom Boulangerom, ktorý sa stane milencom pani Bovaryovej. Rudolpho Emu plne ovláda, a čím viac sa mu pani Bovaryová oddáva, tým viac nenávidí svojho manžela Charlesa. Pre Rudolpha sa však záletnícka vydaná pani stáva príťažou, a tak ju opúšťa.

O tri roky neskôr sa manželia v opere opätovne stretávajú s Léonom. Ten sa potom stane Eminým druhým milencom.
Márnotratná Bovaryová prehýri Charlesov majetok a privedie ho tak na mizinu. Keď hrozí zabavenie celého majetku, Ema nachádza riešenie v otrave arzénom. Dcéra Berta vyrastá naďalej u svojej tety, Charles sa zo smrti svojej ženy už nikdy nespamätá.

OTÁZKY, O KTORÝCH TREBA UVAŽOVAŤ:

Prečo pani Bovaryovej tak chýbal spoločenský život? Prečo nepovedala svojmu mužovi, že je nešťastná? Pomohli jej milenci od nešťastia?

VLASTNÉ HODNOTENIE:

Aby som bola úprimná, kniha ma sklamala. Dej bol nezáživný, celá kniha zdĺhavá. Musela som sa veľmi snažiť, aby som udržala pozornosť a nie vždy sa mi to darilo. Ćakala som, že sa dozviem niečo viac o vtedajšej francúzskej spoločnosti, ale toho som sa bohužiaľ nedočkala. Asi by som knižku svojim kamarátom neodporučila.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: morfium, 23.10.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Pani Bovaryová
-Salambo
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Pani Bovaryová v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Gustave Flaubert - Pani Bovaryová
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2023!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 2 749 064
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­