SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.



Menu

­

Flaubert Gustave (*12.12.1821 - †08.05.1880)

­­­­

Pani Bovaryová

Román Pani Bovaryová bol napísaný v druhej polovici 19. storočia, odohráva sa v provinčnom prostredí stredných vrstiev v Normandii. Román má tri časti, jeho podtitul bol Mravy francúzskeho vidieka. Je psychologickou štúdiou rozpadu osobných vzťahov až k tragickému koncu kvôli naivnému videniu sveta, nenaplneniu, ale aj nevšímavosti a egoizmu hlavných postáv.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo v roku 2006 v Petit Press, slovenčina, počet strán 317.

OBSAH:

Po skončení štúdií medicíny v Tostes vydala matka mladého Charlesa Bovaryho za omnoho staršiu pani Heloisu Dubucovú. Charles sa ale na statku v Bertaux zoznámi s Emou, dcérou svojho pacienta, a vzplanie k nej láskou. Keď Charlesovi zomrie manželka na chrlenie krvi, znovu sa ožení.

Ema, nová pani Bovaryová, je oproti Charlesovi príliš ctižiadostivá, túži po vášnivej láske a je v manželstve nespokojná. Presťahujú sa do Youville, kde sa Eme narodí dcéra Berta.

Domáca všednosť doháňa pani Bovaryovú ku sneniu o prepychovom živote a manželské nežnosti v nej prebúdzajú cudzoložnícke chúťky. Potláča lásku k pisárovi Léonovi Dupnisovi a predsiera, že je šťastná. Bovaryova rodina sa spriatelí s pánom Rudolphom Boulangerom, ktorý sa stane milencom pani Bovaryovej. Rudolpho Emu plne ovláda, a čím viac sa mu pani Bovaryová oddáva, tým viac nenávidí svojho manžela Charlesa. Pre Rudolpha sa však záletnícka vydaná pani stáva príťažou, a tak ju opúšťa.

O tri roky neskôr sa manželia v opere opätovne stretávajú s Léonom. Ten sa potom stane Eminým druhým milencom.
Márnotratná Bovaryová prehýri Charlesov majetok a privedie ho tak na mizinu. Keď hrozí zabavenie celého majetku, Ema nachádza riešenie v otrave arzénom. Dcéra Berta vyrastá naďalej u svojej tety, Charles sa zo smrti svojej ženy už nikdy nespamätá.

OTÁZKY, O KTORÝCH TREBA UVAŽOVAŤ:

Prečo pani Bovaryovej tak chýbal spoločenský život? Prečo nepovedala svojmu mužovi, že je nešťastná? Pomohli jej milenci od nešťastia?

VLASTNÉ HODNOTENIE:

Aby som bola úprimná, kniha ma sklamala. Dej bol nezáživný, celá kniha zdĺhavá. Musela som sa veľmi snažiť, aby som udržala pozornosť a nie vždy sa mi to darilo. Ćakala som, že sa dozviem niečo viac o vtedajšej francúzskej spoločnosti, ale toho som sa bohužiaľ nedočkala. Asi by som knižku svojim kamarátom neodporučila.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: morfium, 23.10.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Pani Bovaryová
-Salambo
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Pani Bovaryová v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Gustave Flaubert - Pani Bovaryová




­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.



­­­­

Server info

Počítadlo: 5 542 735
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk




Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)