SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Flaubert Gustave (*12.12.1821 - †08.05.1880)

­­­­

Salambo

Historickú fresku Salambo od Gustava Flauberta zaradila katolícka cirkev spolu s jeho Pani Bovaryovou na index zakázaných kníh. Román z roku 1862 pojednáva o dobýjaní Kartága počas púnskej vojny, kedy Kartágo žoldnierom odmietlo zaplatiť za vojnu proti Rímu a žoldnieri sa vzbúrili.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo v roku 1963 vo vydavateľstve SVKL, jazyk slovenčina, 281 s.

LIT. ŽÁNER:

Historický román

ČASOPRIESTOR:

Prostredie starovekého Kartága (nachádzalo sa v Afrike v 3. storočí p.n.l.)

STRUČNÝ DEJ:

Kartágo najalo armádu žoldnierov a potom im odmietlo zaplatiť žold. Na čelo vojakov sa postaví Líbyjčan Matho, ktorého uchváti kňažná Salambo (vymyslená postava) - dcéra kartáginského vojvodcu Hamilkara (jeho syn je Hannibal).

Vojaci sa vzbúria proti Kartágu a Mathonovi sa podarí ukradnúť z chrámu posvätný závoj, na ktorom závisí osud Kartága. Veľkňaz prinútil Salambo, aby priniesla závoj späť. Salambo úlohu splní, ale musí sa Mathonovi oddať; telesne ju priťahuje.
Hamilkar sa ujíma vedenia a porazí barbarov. Matho je umučený v uliciach Kartága. Salambo pochopí, že medzi nimi bol osudový vzťah a krátko po ňom umiera.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: DanJ, 12.02.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Pani Bovaryová
-Salambo
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Salambo v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Gustave Flaubert - Salambo
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 639 717
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­