SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Flaubert Gustave (*12.12.1821 - †08.05.1880)

­­­­

Salambo

Historickú fresku Salambo od Gustava Flauberta zaradila katolícka cirkev spolu s jeho Pani Bovaryovou na index zakázaných kníh. Román z roku 1862 pojednáva o dobýjaní Kartága počas púnskej vojny, kedy Kartágo žoldnierom odmietlo zaplatiť za vojnu proti Rímu a žoldnieri sa vzbúrili.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo v roku 1963 vo vydavateľstve SVKL, jazyk slovenčina, 281 s.

LIT. ŽÁNER:

Historický román

ČASOPRIESTOR:

Prostredie starovekého Kartága (nachádzalo sa v Afrike v 3. storočí p.n.l.)

STRUČNÝ DEJ:

Kartágo najalo armádu žoldnierov a potom im odmietlo zaplatiť žold. Na čelo vojakov sa postaví Líbyjčan Matho, ktorého uchváti kňažná Salambo (vymyslená postava) - dcéra kartáginského vojvodcu Hamilkara (jeho syn je Hannibal).

Vojaci sa vzbúria proti Kartágu a Mathonovi sa podarí ukradnúť z chrámu posvätný závoj, na ktorom závisí osud Kartága. Veľkňaz prinútil Salambo, aby priniesla závoj späť. Salambo úlohu splní, ale musí sa Mathonovi oddať; telesne ju priťahuje.
Hamilkar sa ujíma vedenia a porazí barbarov. Matho je umučený v uliciach Kartága. Salambo pochopí, že medzi nimi bol osudový vzťah a krátko po ňom umiera.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: DanJ, 12.02.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Pani Bovaryová
-Salambo
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Salambo v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Gustave Flaubert - Salambo
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 851 744
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)