SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Byron George Gordon (*22.01.1788 - †19.04.1824)

­­­­

Putovanie Childa Harolda

Anglická romantická literatúra rozvinula črtu búrliváctva, krajného individualizmu a boja za slobodu národov. George Gordon Byron vytvoril poéziu, ktorá bola výrazom úsilia po zmene vzťahu človeka k človeku. Básnik chcel, aby sa každý mohol vyvíjať slobodne. Z nemožnosti uskutočniť tento vysnívaný ideál vzniká hrdinov svetabôľ, ktorý sa premieňa na bojovnosť.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Putovanie Childa Harolda / Byron, George Gordon. - 1. vyd. - Bratislava : Tatran, 1988. - 232 s. - (ČŠM ; 190).

VZNIK, ŠTÝL, KOMPOZÍCIA:

Skladba vznikala v rokoch 1812-1819.
Anglická romantická básnická zbierka, lyrickoepická skladba v 4 spevoch, prvky autobiografie

HLAVNÁ POSTAVA:

Childe Harold je typický romantický hrdina, je záhadný, samotársky a hrdý; prežíva ťarchu svojej osobnej životnej skúsenosti ako svoj konflikt so svetom, je predstaviteľom vzdoru a osamelého boja za slobodu (= byronizmus).

OBSAH:

1. spev
Harold odchádza zo svojej vlasti a odplaví sa do Portugalska, kde nesúhlasí, že je obsadené Angličanmi. Dostáva sa do Španielska, kde mu prekážajú býčie zápasy (= korida).

2. spev
Harold sa dostáva do Grécka, opisuje stavby, krásy. Nachádza tu rozpor medzi slávnou minulosťou a chudobnou prítomnosťou.

3. spev
Harold navštívi bojisko pri Waterloo (= hrob Francúzska).

4. spev
Harold je v Benátkach, kde spomína na Goetha, Schillera a Petrarcu. Dostáva sa do Ríma a nakoniec na pustý ostrov. Tu zostáva, pretože je tu nepoškvrnená príroda.

POZNÁMKY:

1. a 2. spev sú vo forme denníka, v ďalších spevoch prevažuje úvaha; v 4. speve konfrontuje históriu a súčasnosť. Harold je iba pozorovateľ, nezasahuje do bojov.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Petula, 12.01.2023

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Manfréd
-Putovanie Childa Harolda
-Väzeň chillonský
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Putovanie Childa Harolda v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
George Gordon Byron - Putovanie Childa Harolda
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 684 249
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­