SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Byron George Gordon (*22.01.1788 - †19.04.1824)

­­­­

Putovanie Childa Harolda

Anglická romantická literatúra rozvinula črtu búrliváctva, krajného individualizmu a boja za slobodu národov. George Gordon Byron vytvoril poéziu, ktorá bola výrazom úsilia po zmene vzťahu človeka k človeku. Básnik chcel, aby sa každý mohol vyvíjať slobodne. Z nemožnosti uskutočniť tento vysnívaný ideál vzniká hrdinov svetabôľ, ktorý sa premieňa na bojovnosť.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Putovanie Childa Harolda / Byron, George Gordon. - 1. vyd. - Bratislava : Tatran, 1988. - 232 s. - (ČŠM ; 190).

VZNIK, ŠTÝL, KOMPOZÍCIA:

Skladba vznikala v rokoch 1812-1819.
Anglická romantická básnická zbierka, lyrickoepická skladba v 4 spevoch, prvky autobiografie

HLAVNÁ POSTAVA:

Childe Harold je typický romantický hrdina, je záhadný, samotársky a hrdý; prežíva ťarchu svojej osobnej životnej skúsenosti ako svoj konflikt so svetom, je predstaviteľom vzdoru a osamelého boja za slobodu (= byronizmus).

OBSAH:

1. spev
Harold odchádza zo svojej vlasti a odplaví sa do Portugalska, kde nesúhlasí, že je obsadené Angličanmi. Dostáva sa do Španielska, kde mu prekážajú býčie zápasy (= korida).

2. spev
Harold sa dostáva do Grécka, opisuje stavby, krásy. Nachádza tu rozpor medzi slávnou minulosťou a chudobnou prítomnosťou.

3. spev
Harold navštívi bojisko pri Waterloo (= hrob Francúzska).

4. spev
Harold je v Benátkach, kde spomína na Goetha, Schillera a Petrarcu. Dostáva sa do Ríma a nakoniec na pustý ostrov. Tu zostáva, pretože je tu nepoškvrnená príroda.

POZNÁMKY:

1. a 2. spev sú vo forme denníka, v ďalších spevoch prevažuje úvaha; v 4. speve konfrontuje históriu a súčasnosť. Harold je iba pozorovateľ, nezasahuje do bojov.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Petula, 12.01.2023

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Manfréd
-Putovanie Childa Harolda
-Väzeň chillonský
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Putovanie Childa Harolda v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
George Gordon Byron - Putovanie Childa Harolda
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 940 899
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)