SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Byron George Gordon (*22.01.1788 - †19.04.1824)

­­­­

Manfréd

Romantická básnicko-filozofická dráma. Manfréd, vládca na osamelom hrade v Bernských Alpách, vykonáva černokňažnícke a astrologické štúdiá, aby dosiahol zabudnutie a zbavil sa pocitu tajomnej viny za smrť milovanej bytosti, krásnej Astarté, pravdepodobne vlastnej sestry.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo ako 1. vydanie v Bratislave vo vydavateľstve Dilema, 1999. Počet strán 81 s. - (Knihy Dilemy). ISBN 80-968029-3-3

DEJ:

Po dlhoročnom hľadaní v magických knihách Manfréd vyvoláva duchov kozmických prvkov, hviezdy svojho osudu a žiada od nich liek na svoje trápenie. Keď nenájde inú možnosť oslobodenia sa od tlaku svedomia, pokúša sa Manfréd o samovraždu, v ktorej mu zabráni prostý lovec. Jeho starostlivosť a nabádanie, aby statočne niesol svoj osud, však Manfréd odmieta.

Z vodnej triešte vodopádu vyvoláva Alpskú vílu (symbol krásy prírody). Odmieta ale aj jej návrh, aby sa zbavil morálnej zodpovednosti splynutím s "vyšším poriadkom". Vystupuje na vrchol Jungfrau, kde sú v paláci démona Arimána zhromaždení duchovia kozmických a spoločenských síl. S pomocou Nemesis vyvoláva prízrak Astarté, ktorý mu však na jeho vyznanie lásky odpovie, že má nasledujúci deň zomrieť. Vtedy si Manfréd uvedomuje, že nie je schopný zbaviť sa zodpovednosti za svoj čin vlastnou silou.

Až v 3. časti vstupuje do deja ďalšia výraznejšia postava - opát kláštora sv. Mórica, ktorý navodzuje tému Manfrédovej viny už nie v abstraktnej podobe, ale s ohľadom na dosah jeho jednania.
Manfrédov postoj je tu síce narušený uvedomením jeho deštruktívnosti, ale na druhej strane je utvrdený hneď trojakým spôsobom. Jednak vo svojom zaradení medzi osudy ostatných romantických hrdinov, trpiacich "chorobou doby", jednak vo vnútornom odpore voči spoločnosti a jej nastávajúcemu poriadku a tiež v dôraze na slobodu a "nesmrteľnosť" jedinečnej myšlienky, ktorej mohutnosťou víťazí Manfréd v symbolickom zápase s démonmi zosobňujúcimi nielen kozmické zlo v mytologickom, náboženskom háve, ale aj strach zo smrti. Manfrédova smrť pretrhne vývoj konfliktu tak, že necháva otvorenú ako otázku etickej zodpovednosti, tak aj otázku osobnej slobody vo vzťahu k absolútnu, aj v meradle spoločnosti.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: kit, 07.02.2023

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Manfréd
-Putovanie Childa Harolda
-Väzeň chillonský
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Manfréd v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
George Gordon Byron - Manfréd
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 678 429
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)