SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Brontëová Emily Jane (*30.07.1818 - †19.12.1848)

­­­­

Búrlivé výšiny

Príbeh o ľudskom ponížení, láske a pomste sa odohráva na statku uprostred bažinatej pustatiny západného Yorkshiru.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo v roku 2006 vo vydavateľstve Petit Press, počet strán 315. Do slovenčiny z anglického originálu Wuthering Heights preložila Magda Žáryová. ISBN: 80-85585-71-5

STRUČNÝ DEJ:

Príbeh začína, keď si pán Lockwood prenájme usadlosť Drozdov. Slúžka Nelly rozpráva príbeh dvoch rodín (Earnshowovci a Lintonovci) chorému pánovi.

Starí Earnshawovci mali dve deti, Katku a Hindleyho, a osvojili si tretieho chlapca - Heathcliffa s tmavou pleťou. Katka sa spriatelila s Heathcliffom, ale Hindley ho nenávidel.
Hindley si po návrate zo štúdií priviedol manželku Frances. Starý Earnshaw umiera. Kým aj Frances umrie na tuberkulózu, stihne porodiť syna Haretona.

Katarína sa spriatelí s Edgarom a Isabelou Lintonovými zo susedstva a zamiluje sa do Heathcliffa. Lenže Katarína sa vydá za Edgara Lintona a Heathcliff odchádza nevedno kam. Vracia sa ako bohatý muž, navštevuje Katarínu a Edgara. Edgarova sestra Isabela ja do Heathcliffa zamilovaná a on si ju vezme.

Katarína je chorá a čaká dieťa. Po pôrode umiera. Hindley príde o všetok majetok vďaka alkoholu a hraniu kartových hier a umrie pol roka po Kataríne. Hindley nenechal synovi Haretonovi jedinú libru.
Isabela uteká a porodí syna Lintona. Isabela umiera a syna si odvedie otec Heathcliff.
Edgar umiera a dcéra Katarína je prinútená vziať si Lintona. Potom umiera aj mladý chorľavý Linton.

Heathcliff dokonal svoju pomstu, získal majetok rodiny Earnshawovcov a Lintonovcov - oni ublížili jemu a milovanej Katke. Heathcliff umiera sám a šťastný. Haretonovi a Katke sa vracia majetek, láska si ich nájde a nakoniec sa na nový rok vezmú.

ZÁVER:

Heathcliffa viedla pomsta, Katarínu hlúposť a pýcha. Láska dvoch mladých bola tragická, prišla ku šťastiu až po smrti. Edgar, Katarína a Heathcliff spolu ležia vedľa seba v hrobe.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Stolid, 25.02.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Búrlivé výšiny v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Emily Jane Brontëová - Búrlivé výšiny

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2022!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.
Server info

Počítadlo: 1 344 112
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)