SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Brontëová Emily Jane (*30.07.1818 - †19.12.1848)

­­­­

Búrlivé výšiny

Príbeh o ľudskom ponížení, láske a pomste sa odohráva na statku uprostred bažinatej pustatiny západného Yorkshiru.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo v roku 2006 vo vydavateľstve Petit Press, počet strán 315. Do slovenčiny z anglického originálu Wuthering Heights preložila Magda Žáryová. ISBN: 80-85585-71-5

STRUČNÝ DEJ:

Príbeh začína, keď si pán Lockwood prenájme usadlosť Drozdov. Slúžka Nelly rozpráva príbeh dvoch rodín (Earnshowovci a Lintonovci) chorému pánovi.

Starí Earnshawovci mali dve deti, Katku a Hindleyho, a osvojili si tretieho chlapca - Heathcliffa s tmavou pleťou. Katka sa spriatelila s Heathcliffom, ale Hindley ho nenávidel.
Hindley si po návrate zo štúdií priviedol manželku Frances. Starý Earnshaw umiera. Kým aj Frances umrie na tuberkulózu, stihne porodiť syna Haretona.

Katarína sa spriatelí s Edgarom a Isabelou Lintonovými zo susedstva a zamiluje sa do Heathcliffa. Lenže Katarína sa vydá za Edgara Lintona a Heathcliff odchádza nevedno kam. Vracia sa ako bohatý muž, navštevuje Katarínu a Edgara. Edgarova sestra Isabela ja do Heathcliffa zamilovaná a on si ju vezme.

Katarína je chorá a čaká dieťa. Po pôrode umiera. Hindley príde o všetok majetok vďaka alkoholu a hraniu kartových hier a umrie pol roka po Kataríne. Hindley nenechal synovi Haretonovi jedinú libru.
Isabela uteká a porodí syna Lintona. Isabela umiera a syna si odvedie otec Heathcliff.
Edgar umiera a dcéra Katarína je prinútená vziať si Lintona. Potom umiera aj mladý chorľavý Linton.

Heathcliff dokonal svoju pomstu, získal majetok rodiny Earnshawovcov a Lintonovcov - oni ublížili jemu a milovanej Katke. Heathcliff umiera sám a šťastný. Haretonovi a Katke sa vracia majetek, láska si ich nájde a nakoniec sa na nový rok vezmú.

ZÁVER:

Heathcliffa viedla pomsta, Katarínu hlúposť a pýcha. Láska dvoch mladých bola tragická, prišla ku šťastiu až po smrti. Edgar, Katarína a Heathcliff spolu ležia vedľa seba v hrobe.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Stolid, 25.02.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Búrlivé výšiny v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Emily Jane Brontëová - Búrlivé výšiny
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 648 889
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­