SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Defoe Daniel (*asi 1660 - †24.04.1731)

­­­­

Moll Flandersová

Moll Flanders, ktorá sa narodila v bezútešnom svete väzenia Newgate a bola opustená ako šesťmesačná, čoskoro zistí, že sa môže spoliehať iba sama na seba. Jej príbeh je nekompromisným príbehom bigamie, prostitúcie a krádeží, ktoré sú vyrozprávané jej nezlomným a lákavým spôsobom.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Moll Flandersová, Defoe Daniel. Vyšlo v roku 1973 vo vydavateľstve Tatran, jazyk slovenčina, počet strán 341.

OBSAH:

Moll Flandersová sa narodila v newgateskej väznici žene, ktorá bola odsúdená na smrť. Jej trest bol ale vďaka tehotenstvu zmiernený na vyhnanstvo.
Spočiatku Moll vyrastala na ulici. Neskôr sa jej ujala istá žena a po jej smrti bývala u rodiny, ktorá mala dvoch synov a dve dcéry. Do staršieho z nich sa Moll zamilovala, ale nakoniec musela opätovať lásku mladšieho z bratov. Mala s ním dve deti, ale on po piatich rokoch zomrel, a tak už ju v rodine nič nedržalo. Hlavným cieľom sa pre Moll stal výhodný sobáš. Bola krásna a pôvabná, a preto to pre ňu nebol žiadny problém. Jej ďalší bohatý manžel bol ale zadĺžený a bol neskôr nútený utiecť.

Jej tretím manželom sa stal, ako zistila z rozprávania matky, jej brat.
V tejto skutočnosti nemohla ďalej žiť, a preto sa po nejakom čase odsťahovala, s rozhodnutím začať odznova. Ďalší sobáš bol ale sklamaním pre ňu aj pre jeho manžela, keď zistili, že ani jeden z nich nemá taký majetok, kvôli ktorému sa vzali. Dohodli sa, že každý pôjde svojou cestou. Moll ale zistila, že je tehotná, a tak s pomocou pestúnky, s ktorou sa spriatelila, dala dieťa na adopciu.

Mollin ďalší manžel bol zámožný úradník, ale postupom času sa zadĺžil a potom zomrel. Zanechal Moll v bezútešných podmienkach, a tak sa zúfalá a bezmocná vrátila k pestúnke. Ani tá na tom ale nebola finančne najlepšie, a tak sa Moll naučila kradnúť.

Vo svojom novom remesle bola naozaj zručná ako málokto. Lenže aj ucho na džbáne sa raz odtrhne. Moll pristihli pri krádeži, zavreli do Newgate a odsúdili na smrť. Pri jej veľkom šťastí sa nad ňou zľutoval kňaz, ktorému sa spovedala a zaistil zmiernenie jej trestu na vyhnanstvo.

Prekvapením pre Moll bolo to, keď zistila, že v Newgate je aj manžel, ktorého dieťa musela dať na adopciu. Nakoniec spolu odchádzajú na vyhnaneckej lodi, kde si kúpia za ukradnuté peniaze slobodu. Obaja začínajú nový život vo Virginii, kde Moll mala za manžela svojho brata. Moll sa stretne so svojím synom, ktorý je nadšený, že ju po rokoch zase vidí.

Moll sa dozvedá, že jej matka zanechala značný majetok. Všetko má šťastný koniec. Moll so svojím manželom žijú odvtedy poctivým životom a vo svojich sedemdesiatich rokoch sa vracajú naspäť do Anglicka.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Juanetta, 22.12.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Moll Flandersová
-Robinson Crusoe
Čítanka-Robinson Crusoe
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Moll Flandersová v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Daniel Defoe - Moll Flandersová
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 678 481
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)