SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Defoe Daniel (*asi 1660 - †24.04.1731)

­­­­

Robinson Crusoe

Román vyšiel prvýkrát knižne v roku 1719, teda pred 300 rokmi, a bol preložený snáď do všetkých svetových jazykov. Osudy kupeckého syna, ktorý sa proti vôli rodičov vydal na more a stroskotal na pustom ostrove, kde strávil 28 rokov, odkázaný len na svoj dôvtip a šikovnosť, získali pozornosť mnohých generácií čitateľov a stali sa klasikou svetovej literatúry. Príbeh Robinsona Crusoe bol veľakrát upravovaný a prerozrpávaný a dočkal sa niekoľkých filmových spracovaní.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Pôv. názov Námorník Robinson Crusoe z Yorku, jeho život a neobyčajné dobrodružstvá. 5. vyd., Bratislava : Mladé letá, 1977. 311 strán.

STRUČNÝ OBSAH:

Kniha zobrazuje 28 rokov Robinsonovho života na pustom ostrove. Príbeh stroskotanca, ktorý ako jediný prežil nehodu lode. Autor tu podrobne líči záchranu vecí z vraku lode. Takmer bez prostriedkov budoval vlastnými silami existenciu. Postavil si obydlie a postupne ho zdokonaľoval. Spriatelil sa so zvieratami, pestoval obilie, postavil si čln. V 25. roku pobytu na ostrove sa stretáva s Piatkom (zachránený z rúk kanibalov a vychovávaný v duchu belošskej a kresťanskej civilizácie). Sú zachránení anglickou loďou. Pomôžu kapitánovi proti vzrbúrencom. Po 35 rokoch sa Robinson vracia do rodnej vlasti. Po ďalších 7 rokoch znovu navštívi ostrov a sleduje zmeny, ktoré tu urobili vodcovia vzbury. Po zvyšok života Robinson pravidelne navštevuje ostrov, teraz osídlený Španielmi.

JAZYK:

Text mi bol zrozumiteľný a súvetia, cudzie slová, miestopisné názvy a mená mi nerobili problémy.

HLAVNÁ MYŠLIENKA:

Hlavnou myšlienkou je dokázať čitateľom, že aj v situácii, ktorá vyzerá úplne beznádejne, je možné odvahou a vlastným úsilím dosiahnuť šancu na prežitie. Z toho sa dá čerpať aj do bežného života.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: kikoušek, 21.02.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Moll Flandersová
-Robinson Crusoe
Čítanka-Robinson Crusoe
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Robinson Crusoe v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Daniel Defoe - Robinson Crusoe
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 300 005
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)