SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Defoe Daniel (*asi 1660 - †24.04.1731)

­­­­

Robinson Crusoe

Román vyšiel prvýkrát knižne v roku 1719, teda pred 300 rokmi, a bol preložený snáď do všetkých svetových jazykov. Osudy kupeckého syna, ktorý sa proti vôli rodičov vydal na more a stroskotal na pustom ostrove, kde strávil 28 rokov, odkázaný len na svoj dôvtip a šikovnosť, získali pozornosť mnohých generácií čitateľov a stali sa klasikou svetovej literatúry. Príbeh Robinsona Crusoe bol veľakrát upravovaný a prerozrpávaný a dočkal sa niekoľkých filmových spracovaní.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Pôv. názov Námorník Robinson Crusoe z Yorku, jeho život a neobyčajné dobrodružstvá. 5. vyd., Bratislava : Mladé letá, 1977. 311 strán.

STRUČNÝ OBSAH:

Kniha zobrazuje 28 rokov Robinsonovho života na pustom ostrove. Príbeh stroskotanca, ktorý ako jediný prežil nehodu lode. Autor tu podrobne líči záchranu vecí z vraku lode. Takmer bez prostriedkov budoval vlastnými silami existenciu. Postavil si obydlie a postupne ho zdokonaľoval. Spriatelil sa so zvieratami, pestoval obilie, postavil si čln. V 25. roku pobytu na ostrove sa stretáva s Piatkom (zachránený z rúk kanibalov a vychovávaný v duchu belošskej a kresťanskej civilizácie). Sú zachránení anglickou loďou. Pomôžu kapitánovi proti vzrbúrencom. Po 35 rokoch sa Robinson vracia do rodnej vlasti. Po ďalších 7 rokoch znovu navštívi ostrov a sleduje zmeny, ktoré tu urobili vodcovia vzbury. Po zvyšok života Robinson pravidelne navštevuje ostrov, teraz osídlený Španielmi.

JAZYK:

Text mi bol zrozumiteľný a súvetia, cudzie slová, miestopisné názvy a mená mi nerobili problémy.

HLAVNÁ MYŠLIENKA:

Hlavnou myšlienkou je dokázať čitateľom, že aj v situácii, ktorá vyzerá úplne beznádejne, je možné odvahou a vlastným úsilím dosiahnuť šancu na prežitie. Z toho sa dá čerpať aj do bežného života.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: kikoušek, 21.02.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Moll Flandersová
-Robinson Crusoe
Čítanka-Robinson Crusoe
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Robinson Crusoe v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Daniel Defoe - Robinson Crusoe
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 307 812
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­