SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Brontëová Charlotte (*21.06.1816 - †31.03.1855)

­­­­

Jana Eyrová

Jana nepoznala rodičovskú lásku, krutí príbuzní ju po čase umiestnili do nemenej krutého sirotinca. Tam dievča žilo v biednych podmienkach, ale získa vzdelanie. Keď dostane prácu vychovávateľky na panstve pána Rochestera, svitne jej nádej na lepší život. Majiteľ pôsobí síce ako zatrpknutý a neveselý človek, ale vyučovať malú Adelku Janu baví, preto sa rozhodne zostať. Lenže dom skrýva mnohé tajomstvá a hrozby. Podivné zvuky, zúfalé výkriky a strašidelný smiech, ktoré Jana v noci počuje, rozhodne nie sú len výplody fantázie.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Brontëová, Charlotte. Vydalo Petit Press v Bratislave v roku 2006. 476 s. ISBN 80-85585-94-4.

OBSAH DIELA:

Jana vyrastala u svojej bohatej tety, ktorá ju nenávidela. Keď sa Jana bránila proti útoku jej syna, rozhodla sa, že dievča pošle do školy. V Loowoodskom ústave prežije Jana osem rokov v skromných podmienkach a potom sa rozhodne podať si inzerát na miesto vychovávateľky. Je prijatá v Thornfielde, kde má učiť malú Francúzku Adelku. Pod vedením pani Fairfaxovej, správkyne Thornfieldu, je tu šťastná. Domáci pán Rochester si po krátkej dobe Janu veľmi obľúbi.
Raz v noci zacíti Jana dym a pána Rochestera zachráni z plameňov ohňa, ktorý niekto založil v jeho izbe. Táto príhoda je tak trochu zametená pod koberec a Jana si prvýkrát uvedomí, že v Thornfielde je nejaké hrozné tajomstvo.

Pán Thornfieldu si čoskoro pozve šľachtickú spoločnosť a od Jany vyžaduje, aby s ním trávila večery. Raz za nimi príde stará cigánska veštkyňa.Potom, čo predpovedala budúcnosť snúbenici pána Rochestera, si zavolá Janu. Tá sa dozvie, že veštkyňa je v skutočnosti pán Rochester. K spoločnosti sa pripojí podivín pán Mason, ktorý je - opäť za záhadných okolností - zranený. Jana ho ošetruje, ale tajomstvo je pred ňou ukryté.

Po odchode smotánky požiada pán Rochester Janu o ruku. Tá je doňho už dlho zamilovaná, a preto súhlasí. Pri svadobnom obrade sa však od pána Masona dozvedá, že Rochester je už ženatý, a to so šialenou ženou, ktorá sa ho snažila zabiť.

Jana uteká a v zúboženom stave ju nachádza kňaz Ján Krstiteľ, o ktorom sa čoskoro dozvie, že je to jej bratranec. Jej strýko zomrel a zanechal jej bohatstvo, o ktorom sa jej ani nesnívalo. Krstiteľ Janu žiada, aby s ním odišla ako manželka za misionárskou kariérou, ale Jana odmieta.

Vyráža hľadať pána Rochestera, ktorý je už slobodný. V Thornfielde totiž vznikol požiar, ktorý zahubil jeho ženu a jeho pripravil o zrak a ruku. Jana sa k nemu vráti a konečne sa vezmú. Po niekoľkých rokoch šťastného manželstva začína pán Rochester vidieť na jedno oko a konečne uvidí svojich potomkov.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: vevericka.eva, 14.02.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Jana Eyrová v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Charlotte Brontëová - Jana Eyrová
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 649 193
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­