SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Brontëová Charlotte (*21.06.1816 - †31.03.1855)

­­­­

Jana Eyrová

Jana nepoznala rodičovskú lásku, krutí príbuzní ju po čase umiestnili do nemenej krutého sirotinca. Tam dievča žilo v biednych podmienkach, ale získa vzdelanie. Keď dostane prácu vychovávateľky na panstve pána Rochestera, svitne jej nádej na lepší život. Majiteľ pôsobí síce ako zatrpknutý a neveselý človek, ale vyučovať malú Adelku Janu baví, preto sa rozhodne zostať. Lenže dom skrýva mnohé tajomstvá a hrozby. Podivné zvuky, zúfalé výkriky a strašidelný smiech, ktoré Jana v noci počuje, rozhodne nie sú len výplody fantázie.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Brontëová, Charlotte. Vydalo Petit Press v Bratislave v roku 2006. 476 s. ISBN 80-85585-94-4.

OBSAH DIELA:

Jana vyrastala u svojej bohatej tety, ktorá ju nenávidela. Keď sa Jana bránila proti útoku jej syna, rozhodla sa, že dievča pošle do školy. V Loowoodskom ústave prežije Jana osem rokov v skromných podmienkach a potom sa rozhodne podať si inzerát na miesto vychovávateľky. Je prijatá v Thornfielde, kde má učiť malú Francúzku Adelku. Pod vedením pani Fairfaxovej, správkyne Thornfieldu, je tu šťastná. Domáci pán Rochester si po krátkej dobe Janu veľmi obľúbi.
Raz v noci zacíti Jana dym a pána Rochestera zachráni z plameňov ohňa, ktorý niekto založil v jeho izbe. Táto príhoda je tak trochu zametená pod koberec a Jana si prvýkrát uvedomí, že v Thornfielde je nejaké hrozné tajomstvo.

Pán Thornfieldu si čoskoro pozve šľachtickú spoločnosť a od Jany vyžaduje, aby s ním trávila večery. Raz za nimi príde stará cigánska veštkyňa.Potom, čo predpovedala budúcnosť snúbenici pána Rochestera, si zavolá Janu. Tá sa dozvie, že veštkyňa je v skutočnosti pán Rochester. K spoločnosti sa pripojí podivín pán Mason, ktorý je - opäť za záhadných okolností - zranený. Jana ho ošetruje, ale tajomstvo je pred ňou ukryté.

Po odchode smotánky požiada pán Rochester Janu o ruku. Tá je doňho už dlho zamilovaná, a preto súhlasí. Pri svadobnom obrade sa však od pána Masona dozvedá, že Rochester je už ženatý, a to so šialenou ženou, ktorá sa ho snažila zabiť.

Jana uteká a v zúboženom stave ju nachádza kňaz Ján Krstiteľ, o ktorom sa čoskoro dozvie, že je to jej bratranec. Jej strýko zomrel a zanechal jej bohatstvo, o ktorom sa jej ani nesnívalo. Krstiteľ Janu žiada, aby s ním odišla ako manželka za misionárskou kariérou, ale Jana odmieta.

Vyráža hľadať pána Rochestera, ktorý je už slobodný. V Thornfielde totiž vznikol požiar, ktorý zahubil jeho ženu a jeho pripravil o zrak a ruku. Jana sa k nemu vráti a konečne sa vezmú. Po niekoľkých rokoch šťastného manželstva začína pán Rochester vidieť na jedno oko a konečne uvidí svojich potomkov.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: vevericka.eva, 14.02.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Jana Eyrová, Jana Eyrová (2)
-Shirley
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Jana Eyrová v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Charlotte Brontëová - Jana Eyrová
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 526 360
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)