SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Brontëová Charlotte (*21.06.1816 - †31.03.1855)

­­­­

Shirley

Anglická spoločnosť na začiatku devätnásteho storočia a postavenie robotníckej triedy tvorí rámec milostného príbehu románu.
Román z roku 1849 vychádza z autorkinho pozorovania a skúmania skutočnosti a z racionálneho uvažovania o spoločenskej situácii v Anglicku. Dej románu sa odohráva v čase napoleonských vojen, v čase, keď doznievajú robotnícke nepokoje proti zavádzaniu strojov. Autorka ukazuje mentalitu vyšších vrstiev, ktoré stoja proti robotníkom, vykresľuje typ prvého kapitalistického podnikateľa. Hlavná hrdinka, hoci patrí k tejto triede, si uvedomuje viac srdcom ako rozumom spoločenské nezrovnalosti, váži si u ľudí viac ich duševné vlastnosti, než tie, ktorí sa bohatstvom povzniesli do "vyšších tried".

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo ako druhé vydanie vo vydavateľstve Tatran v Bratislave v roku 1970. Počet strán 299.

DEJ:

Sirota Karolína Helstonová vyrastá u silne konzervatívneho strýka Matthewsona Helstona, anglikánskeho farára v Briarfielde. V mnohom s ním síce vnútorne nesúhlasí, ale prostredie severoanglickej fary ju veľmi ovplyvňuje. Je tajne zamilovaná do bratranca Roberta Gérarda Moora, do ktorého domu dochádza na hodiny francúzštiny k jeho sestre Hortenzii.

Moore je typický kapitalista - napoly Angličan, napoly Flám z Antverp, ktorý urputne buduje svoju severoanglickú textilnú továreň, aby obnovil rodinný podnik. Bezohľadne zaobchádza s robotníkmi a zavádza nové stroje. Jeho podnik aj on sám sa stane terčom útoku vzbúrencov.

Jeho továreň stojí na pozemkoch, ktorých majiteľkou je zámožná aristokratka Shirley Keeldarová. Prichádza do kraja prevziať správu rodinného sídla. Sprevádza ju jej bývalá vychovávateľka Anežka Pryorová. Obe dámy sa čoskoro spriatelia s Karolínou, ktorá uvažuje o tom, že sa nikdy nevydá a stane sa guvernantkou. Z dlho neopätovanej lásky vážne ochorie a pani Pryorová sa o ňu stará. Prezradí jej, že je v skutočnosti jej stratenou matkou, po ktorej Karolína od detstva márne túžila. Toto poznanie jej navráti stratenú silu a postupne sa zotavuje zo svojej choroby.

Shirleyino bohatstvo je pre Moora veľmi príťažlivé, preto sa začne o dedičku usilovať. Ona však čoskoro spozná, že Robertov záujem pramení iba z túžby po jej majetku. Rázne ho odmietne a rozhodne sa k sobášu s jeho bratom Louisom. Louis je chudobný, ale pracovitý súkromný učiteľ, ktorý sa od rodinného podnikania dištancuje.

Robert utrpí ťažké zranenie, je postrelený náboženským fanatikom Michalom Hartleym. Starajú sa o neho v dome Hirama Yorka, priateľa Robertovho otca. Karolína ho tu navštívi a po svojom uzdravení jej Robert vyzná lásku.

V júni 1812 dochádza k zrušeniu vládnych nariadení a zablokované prístavy sú otvorené. Robertovi preto už nehrozí úpadok, bude schopný zaplatiť dlhy rozpredaním sukna, ktoré mu leží v skladoch. Môže tak prijať viacero robotníkov, platiť im lepšie mzdy a zariadiť si domov s milovanou ženou. Konajú sa tak dve svadby naraz: Robert si vezme Karolínu a Shirley sa vydá za Louisa, bývalého učiteľa z detstva.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 28.11.2023

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Jana Eyrová, Jana Eyrová (2)
-Shirley
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Shirley v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Charlotte Brontëová - Shirley
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 300 327
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)