SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Dickens Charles (*07.02.1812 - †09.06.1870)

­­­­

David Copperfield

Román anglického klasika líči neradostné detstvo osirelého chlapca. Celý dej prelínajú silné autobiografické prvky.
Dickens do knihy vložil spomienky na detstvo prežité pri mori, na ľudí, ktorých tu spoznal, na neskoršie roky v Londýne, na svoje literárne začiatky, prácu, lásku a rodinný život.
David Copperfield nie je len básnickou autobiografiou, ale aj obšírnym pohľadom na život anglickej spoločnosti na počiatku minulého storočia, ktorý umožňuje spoznať množstvo charakteristických javov vtedajšieho života.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo v rokoch 1995 a 1996 vo vydavateľstve Motýľ ako diely 1 a 2, slovenčina, počet strán 407 (diel 1) a 423 (diel 2).

STRUČNÝ DEJ:

David nikdy nevidel svojho otca, pretože mu zomrel ešte pred narodením. Jeho matka bola veľmi mladá, často bola sama nazývaná ešte dieťaťom. Vydala sa za suseda, ktorý Davida nenávidel a s jeho matkou len manipuloval. Davida pošle do útvaru pre chlapcov, kde však s ním tiež nezaobchádzajú pekne. Náhle sa David dozvie, že mu zomrela matka. Odchádza do Londýna k pratete a začne študovať za lekára.

VLASTNÝ NÁZOR:

Román na mňa pôsobil dobre. V niektorých chvíľach až príliš tvrdo a kruto. Popis biedy a beznádeje mnou pohol. Bolo to veľmi zaujímavé čítanie.

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-David Copperfield
-Oliver Twist
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok David Copperfield v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Charles Dickens - David Copperfield
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2023!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 2 987 504
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­