SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Dickens Charles (*07.02.1812 - †09.06.1870)

­­­­

Oliver Twist

Slávny román anglického autora zobrazuje život londýnskej spodiny, ktorá sa v polovici 19. storočia mstí za svoju biedu vládnucej spoločnosti.
Autor v dojímavom príbehu chlapca, ktorá sa dostáva medzi londýnsku chátru a napriek trpký skúsenostiam zostáva morálne čistý, podáva presvedčivý obraz všetkých vrstiev anglickej spoločnosti 19. storočia. Dôraz, ktorý Dickens kladie na morálne ľudské hodnoty, čistotu srdca a nevypočítavosť citu, je výrazom jeho snahy o nápravu spoločnosti, ktorú vo svojich dielach podrobuje kritickému hodnoteniu. Osud hrdinu románu v sebe spája stretnutie dobra so zlom a šťastný koniec príbehu je vyjadrením viery v človeka a jeho schopnosť odporovať zlu a večnú túžbu po spravodlivosti.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Dickens, Charles. - 1. vyd. - Bratislava : Príroda, 1997. - 47 s. - (Podľa klasického románu). - ISBN 80-07-00911-6.

MIESTO A DOBA DEJA:

Anglicko, 19. storočie, anglický realizmus

HLAVNÉ POSTAVY:

Oliver Twist - sirota
Agnes Flemingová - matka Olivera
Monks - nevlastný brat
pani Maylieová - ujme sa Olivera
Fagin - falošný zlodej

OBSAH:

Príbeh rozpráva o mladom chlapcovi Oliverovi, ktorému po narodení zomrie matka. Oliver vyrastá v sirotinci, kde nikdy nespozná, čo je to láska a pochopenie. Nedostával príliš najesť, a tak keď raz prišiel požiadať o pridanie kaše, vedúci sa rozhodli, že ho ďalej živiť nebudú a dajú ho na vyučenie k hrobárovi Sowerberrymu.

Od neho Oliver uteká do Londýna. Tam sa zoznámi so skupinou ľudí, ktorú vedie Fagin. Nakoniec zistí, že ide o vreckových zlodejov, ktorí ho nabádajú, aby sa k nim pridal.

Olivera se ujme pán Brownlow. Po čase sa opäť stretáva so skupinou zlodejov, tí ho donútia vlámať sa do domu. Akcia sa nevydarí a Oliver je zranený. Zveruje sa panej domu, že bol k zločinu prinútený a tá sa rozhodne nechať si ho.

Keď má Oliver 18 rokov, zistí, kto bol jeho otec, a že mu zanechal veľké dedičstvo.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Andrea Žitková, 28.03.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-David Copperfield
-Oliver Twist
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Oliver Twist v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Charles Dickens - Oliver Twist
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 678 161
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)