SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Dickens Charles (*07.02.1812 - †09.06.1870)

­­­­

Oliver Twist

Slávny román anglického autora zobrazuje život londýnskej spodiny, ktorá sa v polovici 19. storočia mstí za svoju biedu vládnucej spoločnosti.
Autor v dojímavom príbehu chlapca, ktorá sa dostáva medzi londýnsku chátru a napriek trpký skúsenostiam zostáva morálne čistý, podáva presvedčivý obraz všetkých vrstiev anglickej spoločnosti 19. storočia. Dôraz, ktorý Dickens kladie na morálne ľudské hodnoty, čistotu srdca a nevypočítavosť citu, je výrazom jeho snahy o nápravu spoločnosti, ktorú vo svojich dielach podrobuje kritickému hodnoteniu. Osud hrdinu románu v sebe spája stretnutie dobra so zlom a šťastný koniec príbehu je vyjadrením viery v človeka a jeho schopnosť odporovať zlu a večnú túžbu po spravodlivosti.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Dickens, Charles. - 1. vyd. - Bratislava : Príroda, 1997. - 47 s. - (Podľa klasického románu). - ISBN 80-07-00911-6.

MIESTO A DOBA DEJA:

Anglicko, 19. storočie, anglický realizmus

HLAVNÉ POSTAVY:

Oliver Twist - sirota
Agnes Flemingová - matka Olivera
Monks - nevlastný brat
pani Maylieová - ujme sa Olivera
Fagin - falošný zlodej

OBSAH:

Príbeh rozpráva o mladom chlapcovi Oliverovi, ktorému po narodení zomrie matka. Oliver vyrastá v sirotinci, kde nikdy nespozná, čo je to láska a pochopenie. Nedostával príliš najesť, a tak keď raz prišiel požiadať o pridanie kaše, vedúci sa rozhodli, že ho ďalej živiť nebudú a dajú ho na vyučenie k hrobárovi Sowerberrymu.

Od neho Oliver uteká do Londýna. Tam sa zoznámi so skupinou ľudí, ktorú vedie Fagin. Nakoniec zistí, že ide o vreckových zlodejov, ktorí ho nabádajú, aby sa k nim pridal.

Olivera se ujme pán Brownlow. Po čase sa opäť stretáva so skupinou zlodejov, tí ho donútia vlámať sa do domu. Akcia sa nevydarí a Oliver je zranený. Zveruje sa panej domu, že bol k zločinu prinútený a tá sa rozhodne nechať si ho.

Keď má Oliver 18 rokov, zistí, kto bol jeho otec, a že mu zanechal veľké dedičstvo.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Andrea Žitková, 28.03.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-David Copperfield
-Oliver Twist
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Oliver Twist v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Charles Dickens - Oliver Twist
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 648 817
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­