SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

MacDonaldová Betty (*26.03.1908 - †07.02.1958)

­­­­

Vajce a ja

Betty žila od narodenia v meste. Zvyknutá na pohodlie, odrazu sa ocitá uprostred síce romantickej prírody, no zároveň obklopená náročnou prácou, o ktorej dosiaľ nemala ani potuchy. Nezľakne sa však a so svojským humorom sa odhodlá prekonávať prekážky, ktorých je neúrekom.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydané v roku 1971, Mladé letá. Orig. název: The Egg and I, 1945. Počet strán 346, jazyk vydania slovenský. Preložil Bohuslav Kompiš, ilustroval Jozef Cesnak.

OBSAH:

Kniha sa začína obdobím pred narodením hlavnej hrdinky Betty. Jej rodičia veľa cestovali, a to aj po narodení svojich detí. Najprv sa narodila Mary, potom Anna, brat Cleve a sestra Darsie.

Vyrastala hlavne so svojou sestrou, s ktorou navštevovala rôzne záujmové krúžky, chodili spolu za babičkou na prázdniny, pomáhali rodičom. Keď mala Betty dvanásť rokov, zomrel jej otec a o pár mesiacov neskôr sa narodila najmladšia sestra Alison. O niekoľko rokov nato rodina veľmi schudobnela, pretože nemali nikoho, kto by sa o nich staral. Kým Betty pribrala na váhe a pomáhala babičke s domácnosťou, jej sestra chodila na rôzne večierky a vodila si domov chlapcov.

V sedemnástich rokoch sa Betty zamilovala do o trinásť rokov staršieho muža, ktorého priviedol jej brat na víkend. O rok neskôr sa s Bobom vzali. Chystali sa kúpiť si farmu, pretože to bol Bobov sen. Farmu kúpili kdesi v horách a začali pripravovať všetko, čo mohli, aby mohli začať zarábať peniaze. Bobovi šlo všetko od ruky, ale Betty sa zvykalo horšie. Mala odrazu omnoho viac povinností, ktoré začala ovládať len pomaly.

Pomáhala jej nová susedka pani Kettlová. Hovorila a vysvetľovala jej všetko, čo bolo treba, a množstvo vecí ju naučila, napríklad vyšívať. Betty ju veľmi rada navštevovala. Poznala sa nielen so svojimi novými susedmi a drevorubačmi, ale aj s indiánmi, ktorí boli úplne iní, než ako sa o nich píše v knihách.

Začiatkom jedného leta sa jej narodila dcéra. Betty však na farme bola naozaj nešťastná. Na jeseň kúpili farmu v Seattli, aby teda boli blízko rodiny. Betty z toho bola veľmi prekvapená, a nakoniec aj šťastná.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: mussic04, 02.12.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Vajce a ja v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Betty MacDonaldová - Vajce a ja
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2023!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 2 588 412
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­