SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Doyle Arthur Conan (*22.05.1859 - †07.07.1930)

­­­­

Stratený svet

Excelentné rozprávačstvo A. C. Doylea ani po rokoch nestráca podmanivé čaro a Stratený svet je to pravé miesto pre tých, ktorí sa chcú stratiť vo svete dinosaurov, dobrodružstva a pôvabov minulosti.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo v Bratislave ako 2. vydanie vo vydavateľstve Mladé letá v roku 1965. Počet strán 229. (Edícia Modré knižky).

HLAVNÉ POSTAVY:

Profesor Edward Challenger, lord John Roxton, profesor Summerlee, redaktor Edward Malone (Ned), Gomez Zamba, Dr. James Illingvorth, Markéta Hungertonová (Pottsová)

MIESTO DEJA:

Dej sa odohráva v krajine Maple Whitea (Plošina) a v Londýne.

FORMA:

Napísané ako listy (denník) od Neda pre noviny Daily Gazette.

DEJ:

Profesor Challenger pri prednáške vyhlási, že v povodí Amazonky stretol akéhosi Maplea Whitea. Než sa s ním však stačil porozprávať, Maple zomrel. Challenger u neho našiel skicár, v ktorom bola neznáma krajina ("Plošina") a neznámy druh zvieraťa (dinosaurus iguanodont). Je však profesorom Summerlee vyhlásený za klamára. Ponúkne im teda, že povedie malú skupinu k Plošine a pokúsi sa s ňou dostať hore. Prihlási sa redaktor Ned Malone, profesor Summerlee a dobrodruh lord Roxton. Nikto nevie, kde Plošina leží, čo dopomôže k tomu, že kým tam nedorazia, nikto im neverí.

Nakoniec sa dostanú až pod Plošinu, ale je tu jeden problém: Plošina leží 300 metrov nad zemou, je od nej však oddelená "veža", ktorá by sa dala zliezť. Medzi "vežou" a Plošinou je 15 metrová medzera. Challengera nakoniec napadne vyliezť na „vežu“, vyrúbať strom, ktorý tam rastie a urobiť si z neho provizórny most. Keď sa však všetci štyria dostanú na Plošinu, objaví sa Gomez (brat muža, ktorého lord John zastrelil) a strom zhodí. Lord John ho tiež zastrelí. Našťastie tu bol aj verný sluha Zamba, ktorý im obstarával všetko potrebné a pomocou lana im to dopravoval na Plošinu. Výprava sa tu stretla ako s dinosaurami (s ktorými mal čo robiť hlavne Ned) a opoľuďmi (ktorí uniesli Johna, Summerlea a Challengera), tak aj indiánmi, s ktorými pozabíjali takmer všetkých opoľudí. Syn náčelníka im dokonca ukázal cestu von, ktorá viedla jaskyňami, a tak sa konečne mohli vrátiť do Londýna.

V Londýne bola zvolaná schôdza, aby mohol profesor Summerlee podať hlásenie o ceste do krajiny Maplea Whitea. Objaví sa však Dr. Illingworth, ktorý - ako kedysi profesor Summerlee - neverí ani rozprávaniu, ani fotografiám. Vystúpi teda profesor Challenger a predstaví svoj tromf: mláďa pterodaktyla. V sále sa ozve obdivný šum, pterodaktyl sa vyľaká a vyletí z okna von.
O nejaký čas neskôr sa objaví ešte jedno tajomstvo z krajiny Maple Whitea - lord John našiel blízko pterodaktylieho hniezda mnoho diamantov, ktorých cena bola odhadnutá na 200000 libier, teda 50000 pre každého.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Petula, 20.06.2023

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Pes baskervillský
-Stratený svet
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Stratený svet v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Arthur Conan Doyle - Stratený svet
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 648 883
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­