SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Doyle Arthur Conan (*22.05.1859 - †07.07.1930)

­­­­

Stratený svet

Excelentné rozprávačstvo A. C. Doylea ani po rokoch nestráca podmanivé čaro a Stratený svet je to pravé miesto pre tých, ktorí sa chcú stratiť vo svete dinosaurov, dobrodružstva a pôvabov minulosti.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo v Bratislave ako 2. vydanie vo vydavateľstve Mladé letá v roku 1965. Počet strán 229. (Edícia Modré knižky).

HLAVNÉ POSTAVY:

Profesor Edward Challenger, lord John Roxton, profesor Summerlee, redaktor Edward Malone (Ned), Gomez Zamba, Dr. James Illingvorth, Markéta Hungertonová (Pottsová)

MIESTO DEJA:

Dej sa odohráva v krajine Maple Whitea (Plošina) a v Londýne.

FORMA:

Napísané ako listy (denník) od Neda pre noviny Daily Gazette.

DEJ:

Profesor Challenger pri prednáške vyhlási, že v povodí Amazonky stretol akéhosi Maplea Whitea. Než sa s ním však stačil porozprávať, Maple zomrel. Challenger u neho našiel skicár, v ktorom bola neznáma krajina ("Plošina") a neznámy druh zvieraťa (dinosaurus iguanodont). Je však profesorom Summerlee vyhlásený za klamára. Ponúkne im teda, že povedie malú skupinu k Plošine a pokúsi sa s ňou dostať hore. Prihlási sa redaktor Ned Malone, profesor Summerlee a dobrodruh lord Roxton. Nikto nevie, kde Plošina leží, čo dopomôže k tomu, že kým tam nedorazia, nikto im neverí.

Nakoniec sa dostanú až pod Plošinu, ale je tu jeden problém: Plošina leží 300 metrov nad zemou, je od nej však oddelená "veža", ktorá by sa dala zliezť. Medzi "vežou" a Plošinou je 15 metrová medzera. Challengera nakoniec napadne vyliezť na „vežu“, vyrúbať strom, ktorý tam rastie a urobiť si z neho provizórny most. Keď sa však všetci štyria dostanú na Plošinu, objaví sa Gomez (brat muža, ktorého lord John zastrelil) a strom zhodí. Lord John ho tiež zastrelí. Našťastie tu bol aj verný sluha Zamba, ktorý im obstarával všetko potrebné a pomocou lana im to dopravoval na Plošinu. Výprava sa tu stretla ako s dinosaurami (s ktorými mal čo robiť hlavne Ned) a opoľuďmi (ktorí uniesli Johna, Summerlea a Challengera), tak aj indiánmi, s ktorými pozabíjali takmer všetkých opoľudí. Syn náčelníka im dokonca ukázal cestu von, ktorá viedla jaskyňami, a tak sa konečne mohli vrátiť do Londýna.

V Londýne bola zvolaná schôdza, aby mohol profesor Summerlee podať hlásenie o ceste do krajiny Maplea Whitea. Objaví sa však Dr. Illingworth, ktorý - ako kedysi profesor Summerlee - neverí ani rozprávaniu, ani fotografiám. Vystúpi teda profesor Challenger a predstaví svoj tromf: mláďa pterodaktyla. V sále sa ozve obdivný šum, pterodaktyl sa vyľaká a vyletí z okna von.
O nejaký čas neskôr sa objaví ešte jedno tajomstvo z krajiny Maple Whitea - lord John našiel blízko pterodaktylieho hniezda mnoho diamantov, ktorých cena bola odhadnutá na 200000 libier, teda 50000 pre každého.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Petula, 20.06.2023

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Pes baskervillský
-Stratený svet
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Stratený svet v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Arthur Conan Doyle - Stratený svet
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 941 073
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)