SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Doyle Arthur Conan (*22.05.1859 - †07.07.1930)

­­­­

Pes baskervillský

Najslávnejší Doylov detektívny príbeh rozpráva o záhadných úmrtiach na vidieckom panstve v pochmúrnej krajine plnej vresovísk, ktoré prichádza vyriešiť slávny Sherlock Holmes so svojím priateľom a pomocníkom doktorom Watsonom. Za zdanlivo nadprirodzeným vyčíňaním vraždiaceho nepolapiteľného psa sa skrýva, ako sa nakoniec Holmesovi podarí preukázať, neovládateľná ľudská chamtivosť a zášť.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo vo vydavateľstve Mladé letá v roku 1993 ako 1.vydanie. Počet strán 198, jazyk slovenčina, ISBN 80-06-00456-0.

DEJ:

Všetko sa začína v Londýne v byte na Baker Street, kde Sherlock Holmes využíva svoje dedukčné metódy. Neznámy návštevník tu zabudol prútik. Holmes ho skúma a zisťuje podrobnosti zo života človeka, ktorý ho tam zabudol - má ísť o vidieckeho lekára, pravdepodobne veľa obľúbeného. Skutočne prichádza doktor Mortimer, všetky fakty potvrdí a požiada o pomoc. Jeho priateľ Charles Baskerville za podivných okolností zomrel. V noci za zlého počasia šiel von a ranila ho mŕtvica, ale Mortimer v blízkosti objavil stopy obrovského psa a zároveň im prezradí príbeh o prekliatí rodu Baskerville, kedy roku 1742 grobian, zhýralec a čierna ovca rodiny Hugo uniesol mladú dievčinu a uväznil ju na svojom panstve Devonshire. Dievča utečie, doženie ju v močiaroch, znásilní, ale tú sa objaví obrovský pes snáď až z pekiel a zabije ho. Vydávať sa v noci na močariská sa odvtedy stane rodovým prekliatím Baskervillovcov...

Mortimer ich požiada, aby mu pomohli, pretože z USA prišiel posledný dedič Henry Baskerville, aby prevzal dedičstvo.

Už v Londýne sa stane niekoľko podivných udalostí. Henrymu niekto ukradne topánku. Sherlock zistí, že je Henry sledovaný a Henry dostane anonymný list, aby do močiarov nechodil.

Holmes sa rozhodne, že prípad prijme. Tvrdí, že ešte niečo musí doriešiť v Londýne a pošle za seba doktora Watsona s tým, že neskôr dorazí.

Devonshirské panstvo leží v nehostinnej krajine plnej močiarov, starobylých zrúcanín a stále tam prší. Nikde nikto moc nebýva, všade len samoty plné čudákov. Navyše z neďalekého väzenia utiekol nebezpečný zločinec, vrah Selden, a niekde v okolí sa skrýva. A Holmes nikde.

Henry sa zoznamuje so svojím panstvom, s jeho správcom Berrymorom a jeho ženou i susedom Stapletonom a jeho sestrou Beryl.

Rozprávačom, ktorý stále sleduje stopy, je Watson a dej posúva ďalej aj pomocou listov, ktoré píše Holmesovi do Londýna.

Správca Berrymore dáva v noci znamenie do močiarov. Henry a Watson ho pristihnú, on sa priznáva, že väzeň na úteku je brat jeho ženy. V močiaroch sa ukrýva a oni ho zásobujú. Má čoskoro odplávať loďou do Austrálie. Henry sľúbi, že polícii nič neprezradí, dokonca im dáva nejaké svoje staré oblečenie. Tiež sa dozvedia, že v močiaroch sa skrýva ďalšia tajomná postava.

Henry chodí k Stapletonovcom, veľmi sa s nimi zblíži a zamiluje sa do Beryl. Watson začne pátrať po tajomnom cudzincovi, nájde jeho skrýšu a v noci si na neho počká; na svoje prekvapenie zistí, že je to prezlečený Holmes. Ten celú situáciu sledoval z diaľky a zisťoval fakty. Prezradí, že za všetkým stojí Stapleton. Zrazu začuje krik a pod skalou nájdu mŕtve telo. Podľa oblečenia myslí, že je to Henry, ale je to Selden, ktorý má Henryho staré oblečenie. Holmes opäť zdôrazní, že za všetkým stojí Stapleton. Beryl nie je jeho setra, ale žena. Holmes chystá pascu, ale zdôrazňuje, že Henry nesmie o ničom vedieť.

Nasledujúci deň ide Henry ku Stapletonovcom na návštevu. Holmes, Watson a detektív Lestrade sa skryjú pri dome Stapletona. Večer sa zdvihne hmla, vďaka ktorej minú Henryho, ktorý odchádza a močarinami sa vracia na svoje panstvo. Tu sa začne ozývať psie vytie, zrazu zazrú obrovského svietiaceho psa, ktorého na poslednú chvíľu Watson zastrelí. Stapleton utečie na močariská a tu sa v hmle utopí.

V závere sa dozvieme, že Stapleton bol tiež z rodu Baskerville, len pre svoju zločineckú minulosť skrýval svoju identitu. Chcel sa zbaviť Charlesa aj Henryho a potom sa z cudziny ako Baskerville prihlásiť k dedičstvu.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Annie, 30.03.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Pes baskervillský
-Stratený svet
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Pes baskervillský v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Arthur Conan Doyle - Pes baskervillský
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 648 974
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­