SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Dumas st. Alexandre (*24.07.1802 - †05.12.1870)

­­­­

Traja mušketieri po dvadsiatich rokoch

Odvtedy, čo sa štyria priatelia Athos, Porthos, Aramis a d’Artagnan podujali zachrániť česť svojej kráľovnej, uplynulo už dvadsať rokov. Kardinál Richelieu medzičasom zomrel, nahradil ho nenávidený Mazarin. Zomrel aj kráľ Ľudovít XIII. a na trón nastúpil jeho syn Ľudovít XIV., ešte dieťa, za ktoré vládne jeho matka Anna Rakúska. Krajina sa zmieta v nepokojoch, proti kráľovnej a kardinálovi stojí nielen Paríž, ale aj princovia. Mazarin, ktorý kráľovnej "pomáha" vládnuť, sa cíti ohrozený a hľadá spoľahlivých mužov na svoju ochranu. Dozvie sa o hrdinských činoch d'Artagnana a jeho priateľov, na ktorých "vďačná" kráľovná dávno zabudla, a rozhodne sa povolať ich do svojich služieb. Situácia sa však komplikuje. D'Artagnan totiž zisťuje, že dvaja z jeho priateľov stoja na znepriatelenej strane, a tak prehovorí na službu u kardinála iba jedného z bývalej slávnej štvorky. Cesty štyroch priateľov sa však nečakane skrížia v Anglicku, no tentoraz nejde o záchranu cti jednej mladej kráľovnej, ale o život anglického kráľa.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Traja mušketieri po dvadsiatich rokoch / Dumas, Alexandre. - 3. vyd. - Bratislava : Mladé letá, 1985. - Pre čitateľov od 13 rokov. - 776 s., ilustr. - (Klub mladých čitateľov).

POSTAVY:

Athos, Porthos, Aramis, d'Artagnan, Mazarin, Anna Rakúska, Karel I., Mordaunt

MIESTO A ČAS:

Francúzsko za vlády Anny Rakúskej a Anglicka za vlády Karola I.

DEJ:

Situácia vo Francúzsku je zlá, kráľ Ľudovít XIV. je ešte dieťa, a tak vládne jeho matka Anna Rakúska. V skutočnosti však štát spravuje lakomý kardinál Mazarin. Parížania sa začínajú búriť a osud tomu chce, že na strane dvora stojí Porthos a d'Artagnan a na strane frondy, odboja, Athos a Aramis. Všetci štyria muži sa stretnú v boji, ale znova si prisahajú vernosť a priateľstvo.

Athos a Aramis sú anglickou kráľovnou požiadaní, aby odišli do Anglicka chrániť jej muža, Karola I. D'Artagnan a Porthosa sú kardinálom poslaní na rovnaké miesto, ale presne z opačného dôvodu, majú pomôcť Cromwelovi. Po ich stretnutí v Anglicku ale aj títo dvaja chcú kráľovi pomôcť a ukryť ho vo Francúzsku. Všetky ich plány na jeho záchranu sú však zmarené jediným mužom, Mordauntom. Je to zlý človek, syn grófky de Winter, známej ako mylady, ktorý chce pomstiť smrť svojej matky. Je to aj on, kto drží sekeru pri poprave kráľa. Na spiatočnej ceste sa ho ale mušketierom konečne podarí zabiť.

Po návrate do Francúzska sú Athos, Porthos a d'Artagnan zatknutí, podarí sa im utiecť a zajať Mazarina. Ten ich musí vypočuť a vyhovieť všetkým ich požiadavkám. D'Artagnan sa tak stáva kapitánom kráľovských mušketierov, Porthos barónom a ľud sa s dvorom sa konečne zmieri.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Tulda, 08.05.2024

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Gróf Monte Cristo
-Kráľovná Margot
-Robin Hood
-Traja mušketieri
-Traja mušketieri po dvadsiatich rokoch
Čítanka-Gróf Monte Christo
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Traja mušketieri po dvadsiatich rokoch v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Alexandre Dumas st. - Traja mušketieri po dvadsiatich rokoch
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 678 172
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)