SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

Príbeh J. K. Rowlingovej a jej Harryho Pottera

  • najbližšie zamysleniu; skôr voľný slohový útvar

Príbeh mladej siroty, chlapca žijúceho u svojej tety a strýka, ktorý sa vo svojich jedenástich rokoch dozvedel, že je čarodejník, a ktorý nastúpil na Rokfortskú strednu školu čarodejnícku, nie je neznámy snáď pre nikoho z nás. Meno Harry Potter pozná takmer každý, ako aj rovnomenné dielo od svetoznámej autorky Joanne Kathleen Rowlingovej.

Čo vlastne túto, vtedy ešte celkom neznámu ženu, viedlo k písaniu kníh?
Jej manželstvo sa rozpadlo, finančne na tom nebola najlepšie, bývala v malom vlhkom byte so svojou dcérou a žila zo štátnej podpory. Asi vtedy jej poprvýkrát napadlo, že začne písať, avšak zatiaľ nevedela o čom. Jedného dňa roku 1990 pri ceste vlakom z Manchestru do Londýna sa jej zrazu pred očami zjavil príbeh okuliarnatého chlapca s jazvou na čele. A tak začala písaním utekať od tvrdej reality jej súčasného života.

Ako malá sa najradšej hrala so svojou sesternicou a susedmi na čarodejníkov a čarodejnice. Toto ju zrejme viedlo k písaniu o svete plnom čarov a kúziel. Tiež vyhlásila, že Harryho najlepšia kamarátka Hermiona je v mnohom podobná jej samej vo svojich detských rokoch.

Fantasy knihy o Harrym Potterovi majú na prvý pohľad jednoduchý dej. Kto však začne tieto knihy čítať, zistí, že to tak zďaleka nie je. Všetky knižky série sú veľmi dobre napísané, autorka chcela, aby súčasne s jednotlivými dielmi rástli aj ich čitatelia. V každom dieli pribúdajú nové postavy, zápletky, každým dielom sú príbehy temnejšie.

J.K.Rowlingová v taký úspech jej kníh asi ani vo sne nedúfala. Mladý chlapec s jazvou na čele autorke zmenil úplne život. Zrazu sa stala bohatou a všetkými obdivovanou. Malý vlhký byt vymenila za veľký rodinný dom. Jej knihy boli preložené do desiatok jazykov a po celom svete sa ich predalo viac ako 400 miliónov kusov. Navyše všetky diely potterovskej ságy už boli sfilmované.

A čím vlastne očaril tento príbeh malých aj veľkých čitateľov po celom svete?
Na túto otázku asi každý odpovie inak, ale kto z nás sa aspoň občas neponorí rád do sveta fantázie, kde nič nie je nemožné? Kde sadnete na metlu a letíte, kde stačí jedno mávnutie prútikom a všetko je zrazu inak...

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: M!shUulkA, 19.03.2021

­­­­

Slohová práca Príbeh J. K. Rowlingovej a jej Harryho Pottera v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Príbeh J. K. Rowlingovej a jej Harryho Pottera
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 525 980
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 5
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)