SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

Divadlo

Keby sa ma ešte pred pár rokmi niekto spýtal, čo sa mi vybaví, keď sa povie divadlo, asi by mi nenapadlo nič iné, než že to sú tie nudné predstavenia, na ktoré sme museli chodiť so školou. Teraz by som sa za tú odpoveď asi hanbila, ale myslím, že tak by odpovedala väčšina z nás, v tom čase malých pubertiakov.

Poďme sa na to ale pozrieť trochu inak. Pre nás možno presedená hodina nudy môže pre divadelníkov znamenať dlhú dobu, možno aj roky ťažkej práce. Pýtate sa prečo? Čo je na tom také ťažké, naučiť sa naspamäť pár viet? Na tom možno zase také nič ťažké nie je, to máte pravdu, ale skúste sa postaviť na javisko a odrapotať naučené frázy... No myslím, že by ste divákov zaujali tak maximálne na 5 minút, a potom by začali pomaly, ale iste zaspávať.

Takže o tom to predsa len nebude. Chce to akciu a určite všetci poznáme fyzikálny zákon akcie a reakcie. No a reakciou je práve doslovná reakcia obecenstva. Pokiaľ je počuť smiech, je to v pohode, ale ak neustále vyrušovanie, tak to je už trochu horšie. Nielenže tým dáme najavo, že sa nudíme, ale ešte rušíme ostatných a tých to možno môže zaujímať. A hercom sa tým práve dvakrát nezavďačíme. Tak aspoň buďme ticho, keď už je za tým toľko práce.

Pýtate sa koľko? Tak nakukneme do zákulisia. Naučiť sa text. No áno, ale z čoho? Scenár! To je jedna z najdôležitejších vecí celého divadla, aspoň v niektorých prípadoch. Pre scenár treba nápad alebo podklad, ktorý nie je zase také ľahké zohnať.

Hovorím si, veď nápadov by bolo veľa. No áno. To by síce bolo, ale dotiahnuť ich až do konca, to chce poriadne nervy. Napísať príbeh, prepísať ho do dialógu, upraviť si ho tak akurát do úst a tak ďalej, a tak ďalej...
Nezabudnime však na scénu! Je potrebné vymyslieť a nakresliť kulisy, kostýmy, mať správne osvetlenie a hudbu. Proste dať tomu takpovediac poriadny šmrnc.
Myslím, že toto už je práca viac ako na rok. Možno by mohol niekto namietnuť, že je to ich povolanie a nič iné na práci nemajú. Profíci zrejme nie, ale čo tak ochotnícke divadlo? Väčšina z nich má k tomu ešte svoju prácu. V mojom prípade školu. Ja hrám pre radosť – ako sebe, tak vám!

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Lucie, 28.07.2023

­­­­

Slohová práca Divadlo v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Divadlo
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 684 379
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­