SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

Príroda verzus príroda

Bol teplý letný deň. Vtáčiky trylkovali piesne zo svojho tradičného repertoáru, slniečko posielalo z neba usmievavé pozdravy a kraj sa rozpúšťal blahom z nádherného počasia. Stromy si medzi sebou ticho šepkali o predošlej hrejivé noci, keď nemuseli priťahovať všetky svoje listy tesne k vetvám v strachu pred zmrznutím. Všetky zvieratá z lúky sa schádzali a užívali si ten deň plný radosti.

Zrazu sa obloha zatiahla hustými, neprajnými mrakmi a tesne nad zem sa zniesla ťažká, nepriehľadná hmla. Zvieratá sa rozbehli do všetkých strán, keď sa cez lúku prehnala vlna mrazivého vetra a tvrdo bila do každého živého organizmu, pričom nerobila rozdiely medzi bezbrannými rastlinkami a medveďmi oblečenými do huňatých kožuchov. Každého si našla a každého bez rozmýšľania potrestala za jeho opovážlivosť radovať sa z leta. Znenazdajky začali zhora padať veľké mokré snehové vločky a ohromili tak celú krajinu. Bolo to vôbec prvýkrát, čo lúka zažila tak podivný úkaz. Súdiac podľa vrodených inštinktov nemala zima prísť ešte minimálne tri mesiace. Tu však bola, krutá a v celej svojej ohavnej kráse. Do niekoľkých minút bola lúka schovaná pod hrubou snehovou pokrývkou.

Dychberúce predstavenie však malo mať pokračovanie. Po niekoľkých hodinách, kedy sa krajina spamätávala z nečakaného prekvapenia, prišiel posledný tromf matky prírody. Neznesiteľný mráz sa stupňoval a začali uvädať prvé kvety. Svoj boj o život prehrávali aj stromy, ktoré sa bez možnosti úniku z vopred prehranej bitky pomaly nechali unášať do posmrtného života. Aj zvieratá, ktoré si mysleli, že v jaskyni nájdu útočisko, si neodbytná zima našla a prehnala sa ich údmi, zanechávajúc ich prikované k miestu, kde ešte pred malým okamihom vykonala svoj posledný výdych. Ani najvypasenejšieho medveďa nezachránili jeho tukové vrstvy a hustá srsť.

Celý kraj utíchol. Len otravný vietor, pyšný a smejúci sa svojím činom, občas zasvišťal okolo, aby sa pozrel na skazu, ktorú spôsobil. Priniesol dobu ľadovú.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Boost, 22.03.2021

­­­­

Slohová práca Príroda verzus príroda v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Príroda verzus príroda

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2022!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.
Server info

Počítadlo: 1 596 123
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 5
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)