SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: 3.00
Hodnotené: 3x Prosím, ohodnoť prácu

Smútočný prejav

Vážení smútoční hostia,

zišli sme sa tu pri najsmutnejšej udalosti, aká môže takéto množstvo ľudí priviesť v jeden čas na jedno miesto. Jozef Mára bol nielen manžel, otec, dedko a kamarát, ale aj riaditeľ školy, ktorý ovplyvnil mnohé životy.

Pre rodinu predstavoval oporný bod, za ktorým mohol prísť každý jej člen s akýmkoľvek problémom a vedieť, že odíde o starosť ľahší a s múdrou radou. V dobrých časoch sa Jozef tešil z úspechov svojich detí a v tých ťažších ich podporoval zo všetkých síl. Vnúčatá pre neho znamenali zosobnené šťastie a hoci sme mu často vyčítali, že ich až príliš rozmaznáva, vedeli sme, že deti ho milujú a sú s ním v bezpečí.
Jozef bol verným a láskavým manželom celých 38 rokov.

Mnohých kamarátov mal Jozef ešte z čias strednej a vysokej školy. Všetci ho poznali ako optimistického a veselého priateľa bez núdze o nápady, ktoré viedli k nezabudnuteľným zážitkom. Rovnako sa však s ním každý rád rozprával o vážnejších veciach, pretože Jozef ponúkal často pohľad na vec z druhej strany.

Za svoju dlhú učiteľskú kariéru pomohol nasmerovať životy stoviek ľudí. Nebol typickým pedagógom, to nie. Vo svojich zverencoch vedel vzbudiť dôveru a kamarátsky prístup sa mu osvedčil. Zároveň však vedel, ako udržať disciplínu, a oplýval prirodzenou autoritou, čo viedlo až k pozícii riaditeľa školy, v ktorej skoro celý život vyučoval.

Priatelia,

Jozefov život vyhasol skôr, než by sme si želali, ale bol to život veľmi naplnený a prospešný pre všetkých, ktorí mali česť ho stretnúť. Nezabudnime a ctime aj naďalej najdôležitejšie hodnoty tohto muža, ktorými sú láska, radosť, priateľstvo, oddanosť a vzdelanie, pre ktoré žil, a pre ktoré si ho vždy budeme vážiť.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 24.09.2019

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Smútočný prejav
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 525 987
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)