SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

Precitnutie

Otvorila oči. Vydesením nemohla ani prehltnúť. To, čo nasledovalo, bolo desivé. S otvorenými ústami civela na svet.

Ležala na vankúši. Všade sa rozprestierala oslňujúca žiara. Nič nebolo desivejšie, než to roztrúsené ticho okolo nej. Čo sa stalo? Kde to som? Som tu sama?
"Je tu niekto!?" skríkla.
Po otázke, na ktorú nedostala odpoveď, sa jej zovrelo hrdlo. Kvapla prvá kvapka slzy na vankúš. Potom druhá, tretia vzápätí. Zaborila hlavu do vankúša. Nechcela stratiť ani kúsok nádeje. Matka jej vždy hovorievala: "Nech sa stane čokoľvek, nikdy nebudeš sama." Ale to hrobové ticho jej nedávalo ani kúsok nádeje veriť tejto vete.

Vstala z postele. Urobila prvý krok. Ale tá oslňujúca žiara žltkastého svetla jej zakazovala sa pozrieť do diaľky. Bola tam iba ona. Sama. Pozrela sa dole na nohy. Jej pohľad sa však zastavil na rukách. Celá žiarila, akoby ona sama bola len nejaká hmlistá časť onoho svetla. Naháňalo jej to husiu kožu. Mala len štrnásť rokov. Nepamätala si, čo sa dialo predtým. Nevedela ani, či má súrodenca. Jediné, čo ju neopustilo, bol prenikavý matkin hlas v jej hlave. Ale bol taký tichý, že keď sa na chvíľu nesústredila, tak sa jej strácal.

To svetlo ju však priťahovalo čoraz viac. Bolo ako silný magnet. Urobila ďalšie dva kroky. Ale nič vidieť nebolo. Otočila sa. Čakalo ju však ďalšie nepekné zistenie.
Posteľ, v ktorej predtým ležala, bola preč. Všade len biela farba, miestnosť bez ničoho, zahalená bielou látkou.

Myšlienky v jej hlave neustále pobehovali. Nemali svoje stále miesta ani usporiadanie. Som mŕtva? Jedna z najväčších myšlienok sa dostala na povrch. Prešla si prstami vo vlasoch. Stres, čo v nej silnel, sa už nedal ani ovládnuť.

Búšenie srdca bolo čím ďalej väčšie a bolestivejšie. Cítila tlak na hrudi. Viac a viac sa zväčšoval. Cítila, ako jej telo silnie. Pociťovala bolesť. Všetko, čo predtým necítila. Začala sa rozpomínať.

"Vrátila sa," skríkol jeden z doktorov. "Vďaka bohu," otrel si pot z čela.
Prístroj začal zase pravidelne pípať... Jej duch sa vrátil späť do tela. A ona pomaly otvorila oči.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Zuzana.ch., 24.02.2022

­­­­

Slohová práca Precitnutie v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Precitnutie
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 852 074
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)