SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: 5.00
Hodnotené: 1x Prosím, ohodnoť prácu

Svätý Mikuláš

V meste Patara (Patara Plaji) v dnešnom Turecku sa okolo roku 280 narodil veľmi bohatým rodičom synček. Dostal meno Mikuláš. Vyrástol z neho vzdelaný mladý muž, ktorý robil svojim rodičom len radosť. Tí však ochoreli a čoskoro zomreli. Mladému Mikulášovi zostal veľký majetok. V snahe čo najlepšie ho využiť rozdával mladík almužny chudobným a pomáhal, kde bolo treba. Snažil sa pomáhať tajne, aby sa obdarovaní o ňom nedozvedeli. Tak pomohol aj rodine, kde chudoba donútila otca poslať svoje tri dcéry na ulicu. Jeho dobročinnosť však nezostala utajená, a tak skromný Mikuláš radšej odišiel z domu, aby sa vyhol chvále a vďačnosti obdarovaných ľudí.

Dostal sa až do Myry. Skoro ráno sa šiel do kostola pomodliť, ako bolo jeho zvykom. Tam práve zhromaždení kňazi riešili, koho zvoliť za nového biskupa, pretože dovtedajší biskup náhle zomrel. Jeden starý kňaz navrhol: "Zvoľme toho, kto ako prvý ráno príde do kostola." A to bol práve Mikuláš. Mikuláš po dlhom zdráhání sa nakoniec privolil a stal sa biskupom v Myre.

Ani potom sa nezmenil. Pomáhal chudobným a chorým, pre každého mal vždy almužnu. Obyvatelia Myry mali svojho biskupa veľmi radi. Aj tu sa preslávil svojou dobročinnosťou. Keď napríklad v meste panoval hladomor, dal rozdať obilie z rímskej lode, kotviacej v prístave. V Ríme námorníci zistili, že z nákladu vôbec neubudlo. Inokedy sa zase námorníci na lodi ocitli vo veľkej búrke. Hrozilo stroskotanie. Námorníci sa úpenlivo začali modliť k Mikulášovi, o ktorom veľa počuli. Odrazu sa objavil medzi nimi na lodi muž v biskupskom oblečení a doviedol loď do bezpečia. Potom zase zmizol. Neskôr, keď sa doplavili do Myry, šli námorníci na svätú omšu a tam v biskupovi Mikulášovi spoznali muža, ktorý im pomohol.

Ešte veľa podobných činov vykonal Mikuláš za svojho života. Zomrel okolo roku 350 a bol pochovaný v Myre.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Frankie12, 07.01.2019

­­­­

Slohová práca Svätý Mikuláš v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Svätý Mikuláš
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 526 039
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 5
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)