SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

Sláčikový kvartet F dur Maurice Ravela

Maurice Ravel (1875-1937) patrí medzi tých šťastných skladateľov, ktorých dielo bolo prijaté už za ich života a zároveň nespadlo do zabudnutia ani neskôr, ako dokazujú početné prevedenia jeho diel na svetových pódiách. V mladosti študoval klavír u Charlesa-Wilfrid Bériota a kompozíciu na Parížskom konzervatóriu u Gabriela Faureho. Bol ovplyvnený hudobnou rečou Claude Debussyho, avšak vyjadroval sa po svojom. Vzhľadom na veľkú fantáziu a originalitu a zároveň majstrovské zvládnutie skladateľského remeslá je jedným z najväčších zjavov hudobného impresionizmu.

Sláčikový kvartet F dur skomponoval Ravel vo svojich 27 rokoch. V tom čase mal za sebou už niekoľko diel (klavírne Vodotrysky, Pavana za mŕtvu infantku...), avšak autor chcel napísať skladbu, v ktorej by dokázal formálne stavebné umenia. Štvorvetovú kompozíciu otvára Allegro moderato. Très doux, veta v klasickej sonátovej forme, ktorá je naplnená tempovými nuansami (ritardando, accelerando, ale aj zmeny tempa), výraznou dynamikou od piano pianissima do forte fortissima a prudkými zvratmi. Skladateľ tu v hlavnej aj vedľajšej téme hovorí jednoduchou spevavých melódií, ktorú podfarbuje klasická (tonálna) harmónia bohatá na septakordy a pre impresionizmus typické paralelné kvinty. Veta je pokojná a zároveň plná vzrušených momentov a kontrastov.

Nasledujúca veta, nesúca označenie Assez vif. Très rythmé uchváti svojou živosťou a farebnosťou. Je komponovaná vo forme A-B-A' a pôsobí ako scherzo, pričom diel A je veľmi rýchla, virtuózna časť, kde po pizzicatovom úvode prechádza melódie medzi partom prvých huslí a violy, kým sekund (striedavo s primom a violou, pokiaľ nehrajú melódiu) plní funkciu predovšetkým harmonickú a violončelo má rozpísané akordy hrané pizzicato. Diel B je kontrastná, pomalá časť, kde jemná melódia prechádza od violončela cez violu až do priamej; ku koncu sú dynamikou a tempom tvorené akési "vlny", až pizzicato v triolovom rytme naprieč kvartetom zmoduluje do dielu A', ktorý je s nepatrnými zmenami reprízou začiatku vety, vrátane zachovania tonálneho plánu.

Tretia veta Très lent je snáď najkrajšou časťou kvarteta. Jedná sa o voľnú vetu a pôsobí mozaikovým dojmom, pretože je zložená z kratších častí, tematicky-motivických prác nezriedka spracúvajúcich materiál z prvej vety, inde zase akoby odkazuje na Pavanu za mŕtvu infantku. Hĺbavé melódie prestupujú celú vetu, písanú v slabej dynamike, a na clivosti sa iste podieľa aj občasné (autorom predpísané) sul tasto a použitie sordina, ktoré sláčikovému kvartetu dodávajú zastretý, akoby tušený charakter.

O to viac od samého začiatku uchváti živosťou a neutíchajúcou dravosťou finálne Vif et agité v strhujúcom 5/8 takte. Ravel tu často používa rytmus 2:3 a 2:5, čo vedľa celkovej hybnosti a spádu vety pomáha udržať napätie. Výraz je silne expresívny. Opäť hľadá aj vyjadrenie farbou, takže tu nájdeme vypísané flažolety, glissando, tremolo, alebo hru na hmatníku. Formálne ide o rondo a rovnako ako prvá veta je komponované v jasnom F dur.

Celkovo je skladba geniálne vystavaná a hudobnými nápadmi originálna aj dnes, po viac ako sto rokoch od vzniku. Interpretačne sa radí k obtiažnejším, ale nič tu nie je nehrateľné a najmä rýchle vety sú nesmierne efektné. Hoci je to dielo moderne zmýšľajúceho autora, je nemálo vyhľadávané a vďačne prijímané ako medzi hudobníkmi, tak aj laickou verejnosťou. Alebo ako povedal Debussy: "Na kvartete nemeniť ani notu, lebo je dokonalé..."

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Markéta Rejmontová, 01.07.2021

­­­­

Slohová práca Sláčikový kvartet F dur Maurice Ravela v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Sláčikový kvartet F dur Maurice Ravela
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2023!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 3 474 772
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­