SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: 1.00
Hodnotené: 2x Prosím, ohodnoť prácu

Prokrastinácia

Je štvrtok večer, práve si sadám k stolu a pokúšam sa napísať úlohu na zajtra - fejtón na aktuálnu tému. Najprv strávim minimálne päť minút nadávaním. Pýtam sa sama seba: "Prečo som nezačala skôr?" Keby som tak bola urobila, mohla by som mať už pokoj a robiť, čo sa mi zachce. Ale nie. Ja som miesto toho radšej strávila čas na sociálnych sietiach. A teraz zase nestíham...

Odborný názov pre tento stav je prokrastinácia. Ide o rizikový fenomén pre naše duševné zdravie, o chronickú tendenciu odkladať plnenie povinností a úloh (hlavne tých nepríjemných) na neskoršiu dobu. Termín pochádza z latinského slova procrastinatus, čo v preklade znamená na zajtra. Miesto tohto termínu môžeme ale pokojne použiť napríklad výraz "lenivý ako prasa". Ale priznajme si, že prokrastinácia znie o niečo lepšie.

Každý prokrastinuje. Len si to priznajte. Koľkokrát ste sa už pristihli pri odkladaní vecí "na potom"? Je predsa lepšie miesto učenia alebo upratovania sedieť pohodlne na gauči a pozerať obľúbený seriál.

Keď sa už človek konečne odhodlá k danej činnosti, dokáže ho pri tom rozptýliť aj tá najmenšia maličkosť. Napríklad nad týmto textom som strávila dlhú dobu len preto, že som si v priebehu jeho vymýšľania neustále písala s kamarátmi. Úloha už mohla byť dávno hotová, ale ja som zase spadla do priepasti prokrastinácie.

Teraz si hovorím, že nabudúce už takú chybu neurobím, že začnem skôr, aby som všetko stihla včas. Veľmi by som tomu chcela veriť, ale ako sa poznám, tak to zase skončí rovnako. Všetko budem robiť na poslednú chvíľu. Raz nato určite doplatím, ale kým mi to ako tak vychádza, budem sa držať hesla: "Čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra. Odlož to na pozajtra."

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Ann, 30.05.2019

­­­­

Slohová práca Prokrastinácia v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Prokrastinácia

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2022!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.
Server info

Počítadlo: 1 520 385
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)