SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: 1.57
Hodnotené: 7x Prosím, ohodnoť prácu

Charakteristika spolužiaka

Sedíme v triede a napäté ticho ruší len šušťanie papiera a cvakanie pier, pretože pred pätnástimi minútami sa začala hodina biológie a všetci sa skláňajú nad svojimi písomkami. Vtom sa na chodbe ozvú rýchle kroky mieriace k našim dverám a nikto nepochybuje, čie nohy spôsobili toto malé vyrušenie. Peter P. opäť zaspal.

Ale nebyť toho, že si - hoci neúmyselne - vybral pre svoj príchod tak trochu nevhodnú dobu, nikto by si jeho vstup do triedy nevšimol. Drobná, útla postava s nevýraznými modrošedými očami na seba priveľa pozornosti nestrhne. Nedbalo navlečená zelená mikina, voľné rifle s odratými koncami nohavíc a strapaté vlasy tento vzhľad ešte umocňujú. V kontraste s tým vystupuje z tváre špicatý nos a výbojne vystrčená brada, z čoho by sa dal usudzovať priebojný charakter.

Ak opomenieme laxný prístup ku škole, javí sa na prvý pohľad ako veľmi aktívny a sebaistý človek, aj keď mierne roztržitý a unáhlený. V prípade dlhšej nečinnosti začína byť veľmi nepokojný, čo nie je veľmi praktická vlastnosť, keď musíte vydržať sedieť štyridsaťpäť minút v lavici. A neustále posúvanie stoličky a klopkanie prstami na lavicu dokáže veľmi neblaho zdvihnúť sociálnu magnitúdu, predovšetkým, čo sa učiteľov týka. S ostatnými ľudmi si aj tak rozumie a bez problémov zapadne do každej partie.

Avšak v určitých chvíľach sa prejavuje viac ako melancholik, schopný hlbokých, až filozofických myšlienok. Akoby sa oprostil od okolitého sveta a spoza clony družnosti a prehnanej veselosti zažiarilo jeho skryté ja. Ja, ktoré sa nebojí prejaviť svoj talent a schopnosti, ja, ktoré sa nesnaží zapadnúť do priemernosti cez sebapodceňovanie a podriaďovanie sa spoločnosti. Rovnako, ako sa v lese rozostúpia vetvičky a nechajú dopadnúť na podrast žiarivé nitky slnečných paprskov, tak sa občas Petrovi v jeho modrošedých očiach zablysne duša mysliteľa. Potom sa však konáre opäť zomknú a hĺbavý charakter zmizne v tieni bežného života.

Ktovie - možno jedného dňa Petra uvidím, ako v obleku vchádza do budovy filozofickej fakulty, aby zložil záverečnú skúšku. So štvorhodinovým meškaním...

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: MirekH, 11.09.2019

­­­­

Slohová práca Charakteristika spolužiaka v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Charakteristika spolužiaka
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 851 815
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)