SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Harris Thomas (*11.04.1940)

­­­­

Mlčanie jahniat

Dobre napísaný thriller o mladučkej policajnej inšpektorke, ktorá hľadá úchylného vraha žien. Pri svojom pátraní využíva pokyny väzneného psychopatického psychiatra, geniálne ľudské beštie odsúdené za kanibalizmus.
Kniha, podľa ktorej bol natočený rovnomenný úspešný film (1991, réžia Jonathan Demme), zaráža svojou dobrou literárnou úrovňou a vynikajúcou psychologickou kresbou, ktoré obe sú v hrozivom kontraste so zvrátenosťou líčeného príbehu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo vydavateľstvo Alpress vo Frýdku-Místku roku 2007 (2. vydanie). Z anglického originálu The Silence of the Lambs preložila do češtiny Jana Odehnalová. Počet strán: 368. ISBN: 80-7218-434-2.

ÚVOD:

Konkrétne knihu Mlčanie jahniat som čítala ako prvá z kníh od Thomasa Harrisa, aj keď jej predchádza Červený drak a dejovo aj Hannibal - zrodenie, kniha z celého radu najnovšia. Kniha ma doslova uchvátila, je veľmi čítavo písaná a podľa môjho názoru aj tak akurát popisná (keď počujem slovo "popisný", okamžite si spomeniem na Victora Huga a jeho Chrám Matky Božej v Paríži). Hlavná záporná postava, teda Hannibal - kanibal, v mojich očiach totálne stráca punc negativity a stáva sa niekým, koho nemožno neobdivovať pre jeho inteligenciu a sofistikovanosť, aj keď na druhej miske pomyselných váh stojí kanibalizmus. Nie je to ten klasický "záporák", je to niekto, kto ukazuje pravé hodnoty, iba používa tak trochu originálny spôsob.

OBSAH:

V Spojených štátoch opäť vyčíňa sadistický a zdanlivo nedostihuteľný psychopat. Tentokrát to ale nie je už chytený Hannibal Lecter (popísané v knihe Červený drak), ale vrah, ktorému dala verejnosť trefnú prezývku Buffalo Bill. Vrah si vyberá mladé, veľké a hrubé ženy, ktoré nejakú dobu trýzni hladom, potom ich zabije, časť ich tela stiahne z kože a torzo hodí do rieky.

Zvláštny agent Crawford si myslí, že by nejaké informácie o Buffalo Billovi mohol získať od psychológa a tiež vraha Hannibala Lectera, ktorý je spoločnosti známy ako Hannibal - kanibal. Je mu vopred jasné, že nadmieru inteligentný doktor Lecter nedá informácie len tak niekomu, preto za ním pošle mladú a trochu naivnú, ale cieľavedomú agentku menom Clarice Starlingová. Tá bez toho, aby tušila, akým spôsobom sa jej to podarilo, nadviaže ako jediná s Hannibalom kontakt.

Doktor Lecter sa však, ako sa zdá, chce na účet celej FBI najskôr kráľovsky pobaviť. Dáva informácie o vrahovi, ktorý bol jeho bývalým pacientom, iba výmenou za informácie o Clarice a o jej detstve, čím sa jej dostáva viac a viac pod kožu.

Mŕtvol po Buffalo Billovi stále pribúda, ale Hannibalove rady sú nezrozumiteľné a veľmi zákerné. Vďaka jednej z jeho rád Clarice nájde hlavu prvej Billovej obete. Keď psychopat zajme dcéru senátorky, nutnosť jej záchrany donúti Clarice konať. Doctor Lecter jej dá posledné zakamuflované rady a následne unikne z väzenia. Pri úteku zabije dvoch strážnikov a dvoch zamestnancov sanitky.

Clarice sa sústredí na vyšetrovanie a zostaví portrét páchateľa. Zisťuje šokujúcu vec - vrah nie je muž, aspoň čo sa psychickej stránky týka. Je to transsexuál, ktorý kvôli svojej zdrvenosti z toho, že ho odmietli lekári preoperovať na ženu, vraždí príslušníčky nežného pohlavia vo svojej veľkosti a z ich kože si šije niečo ako druhú kožu - masku, vďaka ktorej sa stane ženou.

Z údajov kliník, ktoré sa špecializujú na operácie ľudí narodených v zlom tele, získa agentka jedno meno - Jame Gumb. Vydá sa k nemu domov a po menšej potýčke ho zastrelí. Dcéra senátorky je zachránená.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Lilithen, 26.06.2023

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Mlčanie jahniat v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Thomas Harris - Mlčanie jahniat
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 678 426
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)