SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Brezina Thomas (*30.01.1963)

­­­­

Víchor nesmie zomrieť! (Sedem labiek za Penny)

  • 2. diel série Sedem labiek za Penny (predošlý: Psí život, nasleduje: Slobodu pre Flippera II)

Žrebec Vichor nedáva Penny spať. Práve on sa má totiž zúčastniť jedných z najťažších dostihov na svete...

STRUČNE O AUTOROVI:

Thomas Brezina je známy rakúsky spisovateľ. Chcel sa ešte predtým, než začal písať knihy, stať zverolekárom. Počas štúdií sa však rozhodol, že radšej bude o zvieratách len písať. Tak vzniklo okrem iných kníh aj veľmi populárna rada dobrodružstiev o dievčine Penny, statočne zachraňujúcej zvieratá, ktoré sa ocitli v ohrození.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Sedem labiek za Penny / Brezina, Thomas. - 1. vyd. - Bratislava : Mladé letá, 1997. - 131 s. - ISBN 80-06-00752-7

OBSAH:

Tento príbeh rozpráva o štrnásťročnej Penny, ktorá žije so svojim otcom a dvoma bratmi, Romeom a Columbusom. Pennin otec je zverolekár a priváža si domov rôzne choré zvieratá, o ktoré sa Penny stará. Penny chodí do školy, do neďalekej stajne, a k tomu všetkému sa snaží udržať chod domácnosti. To sa jej ale veľmi nedarí, čo si všimne aj jej otec, ktorý chce do domu priviesť pomocníčku, svoju sestru Dagmar. To ale Penny a ani jej dvaja bratia nemôžu dopustiť. Nemajú totiž svoju tetu veľmi v láske, a tak sa Penny pokúsi zohnať niekoho sama.

Keď ide podať inzerát na poštu kvôli pomocníčke do domácnosti, narazí na chlapca menom Ivan. Ten rozvešiava plagáty o prijatí akejkoľvek práce. Penny napadne, že by mohol vypomáhať u nich doma, a preto sa ho teda ide opýtať a onedlho sa z nich stanú dobrí kamaráti. Penny to povie doma otcovi a svojim bratom. Tým to príde ako dobrý nápad, avšak otec nesúhlasí, a tak nakoniec príde nie práve obľúbená teta Dagmar. Po nejakej dobe však Penny nemôže už hlúpe narážky svojej tety vystáť a odchádza do neďalekej stajne, kde chce pár dní zostať. To sa jej ale vypomstí. Ešte v ten večer, kedy sa už Penny chystá na spánok, vypukne v stajni požiar. Penny odvedie všetky kone zo stajne a požiar sa snaží uhasiť. To sa jej nakoniec podarí, lenže z požiaru v stajni je obvinená pánom Aringerom, majiteľom stajne, práve ona. Pán Aringer jej do stajne zakázal chodiť a Penny sa musela rozlúčiť so svojím obľúbeným koňom Vichrom.

Keď odchádza zo stajne, stretne syna pána Aringera, Thorstena, ktorému patrí Vichor, a zoznámi sa s ním.
Po nejakej dobe od požiaru sa Penny ide pozrieť do stajne a uvidí tam Thorstena, ako pripravuje Vichra do prepravného auta. Spýta sa ho teda, kam ho odvážajú, dozvie sa však zlú správu. Odvážajú ho na štart najťažšej súťaže, "Veľkej Pardubickej". Penny vedela, že kôň, akým je Vichor, nie je dostatočne vycvičený, aby takéto dostihy zvládol, a že ho musí zachrániť. Keď to chcela povedať pánovi Aringerovi, Thorsten jej to zakázal a hrozil, že jej zabije jej dvoch miláčikov, fenku Milli a psa Robina. To Penny nemohla dopustiť, a tak radšej nikomu nič nepovedala a chystala sa podniknúť niečo sama.

Spomenula si na Ivana a požiadala ho o pomoc. Ivan priviezol v dohodnutý čas a deň auto, ktorým išli za Vichorom. Za pár hodín prišli na hranice, ale zistili, že si doma nechali pasy a bez nich ich cez hranice nepustia. Mysleli si, že všetko pokazili. Pri reštaurácii neďaleko hraníc zahliadli auto. Bolo to auto Thosrstena, a tak Penny napadlo, že by mohli Vichra uniesť...

Ich plán však nebol taký jednoduchý. Nachytali ich pri tom kamaráti Thorstena a snažili sa ich zastaviť, ale Penny mala so sebou svojich dvoch psov, ktorí im ukradli kľúče od auta a doniesli ich Ivanovi, ktorý naštartoval a ušiel s Penny, Milli, Robinom aj s Vichrom. Pri najbližšej telefónnej búdke zavolali pánovi Aringerovi a všetko mu vysvetlili. Zistilo sa tiež, že požiar, ktorý v stajni vypukol, nezavinila Penny, ale sám Thorsten, ktorý za to bol potrestaný a Penny do stajne mohla opäť začať chodiť. Ku všetkému šťastiu odišla aj teta Dagmar a Ivan mohol začať pracovať u Moosburgerovcov. Všetci boli šťastní, že to dopadlo práve takto.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Vendula, 29.07.2023

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Robin na stope (Sedem labiek za Penny)
-Víchor nesmie zomrieť! (Sedem labiek za Penny)
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Víchor nesmie zomrieť! (Sedem labiek za Penny) v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Thomas Brezina - Víchor nesmie zomrieť! (Sedem labiek za Penny)
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 678 236
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)